Topic-icon Wygoda w gminie Konopiska i jej mieszkańcy - krótka historia

2 tygodni 4 dni temu #34018 przez Marcin Fedoniuk
Według „Tabella Miast, Wsi, Osad, Królestwa Polskiego z wyrażeniem ich...

Kilka lat temu opisałem historię powstania i zasiedlenia wsi Kijas w gminie Konopiska. Kontynuując tę historyczną podróż, postanowiłem odtworzyć również to co działo się we wsi Wygoda. Miejscowości te były powiązane ze sobą nie tylko przez sąsiedztwo, ale również poprzez nazwę urzędową Wygoda-Kijas, stosowaną prawdopodobnie w latach 1952 – 2012.

Skąd wzięła się nazwa wsi? Na pewno nie wiąże się z nazwiskiem żadnym z jej mieszkańców. Może wpływ na nią miały dobre warunki do osiedlania się, takie jak droga łącząca Konopiska z Dźbowem i skrzyżowanie z drogą na Wąsosz? Może w tamtych czasach ludzie powiadali „…osiedlać się tam to wygoda”

W opracowaniu oparłem się głównie na księgach metrykalnych i księdze meldunkowej z lat trzydziestych XX wieku - znajdujących się w Archiwum Państwowym w Częstochowie.

Czytaj więcej...
COM_KUNENA_THANKYOU: Danuta Blachnicka-Łebek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 tydzień 6 dni temu #34019 przez Tomasz Kukuła
Panie Marcinie, bomba!
Wygoda to miejsce skąd pochodzili moi przodkowie, marzyło mi się takie opracowanie.
Moje nazwisku cytuje Pan 51 razy, większość osób jest mi dobrze znana. Być może coś poprawię ale na to potrzebuję nieco czasu by to wszystko na spokojnie przeczytać.
Mam pytanie - czy nie udało się Panu dotrzeć do jakichś map katastralnych które pomogłyby rozrysować rozmieszczenie domów?
Pozdrawiam, Tomek
COM_KUNENA_THANKYOU: Danuta Blachnicka-Łebek

1 tydzień 38 minut temu #34090 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Piękne opracowanie. Zostanie na wiele pokoleń.
Dziękuję. Danuta

Czas generowania strony: 1.247 s.