Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29789 przez Jan Zamorowski
Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim was created by Jan Zamorowski
Po Powstaniu Warszawskim wielu mieszkańców Warszawy zostało przesiedlonych w inne rejony Polski, między innymi w okolice Żarek. Czy ktoś z Państwa ma na ten temat jakieś informacje?, dokumenty?
Zamorowski Jan

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29790 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim
a moja do Częstochowy i tez nie wiem gdzie szukać???

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29797 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim
W 2014 roku, zamieszczono tutaj artykuł pt. Częstochowa 1944. Kopiuję, dla przypomnienia i przede wszystkim skojarzenia faktów :

(fragment opracowania „Transporty ewakuowanych do Częstochowy w roku 1944 r. w świetle dokumentów Polskiego Komitetu Opiekuńczego”).

Polski Komitet Opiekuńczy ( PKO) został powołany w Częstochowie w celu udzielania pomocy ewakuowanym w zakresie rejestracji, ewidencji,udzielania pomocy finansowej, zakwaterowania, wyżywienia, pomocy odzieżowej, opieki lekarskiej oraz pośrednictwa pracy. PKO miał do dyspozycji 5 baraków przy ul. Chłopickiego (obóz przejściowy), biuro mieściło się przy Al. Najświętszej Maryi Panny pod nr 31. Transporty zaczęły napływać od lutego 1944 r. Pierwszy transport nadszedł z Puław 21 lutego, liczył 117 osób , w tym 59 dzieci. W marcu nadeszły transporty z Radomia (3600 osób) i Dubna przez Lublin (340 osób). W marcu zwrócono się do Rady Głównej Opiekuńczej (RGO) w Krakowie o przydział leków, spodziewano się bowiem, że liczba ewakuowanych wzrośnie do 10 tys. Po wybuchu powstania w Warszawie krakowska Rada Główna Opiekuńcza (RGO) - już w połowie sierpnia ! – przewidywała, że w Częstochowie pojawi się nowa fala uchodźców, a jej liczebność oszacowano na 500 tys. osób. Niemcy starali się wysyłać wszystkich ewakuowanych na roboty w głąb Rzeszy za pośrednictwem Urzędu Pracy (Arbeitsamtu) działającego przy ul. Jasnogórskiej 8/10. W związku z napływem wysiedlonych z Warszawy (pierwszy transport z Pruszkowa liczący 7200 osób odnotowano 13 sierpnia 1944 r.) zaszła konieczność utworzenia na stacji kolejowej punktów żywienia. W dokumentacji PKO (znajdującej się dziś w Archiwum Państwowym w Częstochowie) odnotowano wszystkie transporty - wraz z podaniem ilości ewakuowanych oraz miejsc przeznaczenia: Rzesza, Wiedeń, Nysa, Oświęcim, Opole, Włoszczowa, Sędziszów, Koniecpol, Wrocław, Kielce, Mszana Dolna. 17 IX 1944 r. transport z Pruszkowa liczący 2700 osób skierowano do miejscowości (stacji) Złoty Potok - por. artykuł Adama Korczyńskiego www.janow.pl/?s=a&t=1&m=&i=2900

28 sierpnia 1944 r. ewakuowano warszawski szpital im. Dzieciątka Jezus, łącznie 130 osób (wszystkie osoby pozostały na terenie Częstochowy). Z powodu ogromnego napływu warszawiaków PKO utworzył specjalny referat z siedzibą przy ul. Berka Joselewicza 13. Do akcji pomocy spontanicznie włączyli się mieszkańcy miasta i okolic. W Archiwum Państwowym w Częstochowie znajdują się karty ewidencyjne ewakuowanych - według alfabetycznego spisu ulic Warszawy (kart jest ponad 6 tys.). Częstochowianie przyjmowali wysiedlonych warszawiaków do swoich domów, deklarowali także chęć przyjęcia dzieci ze szpitala w Grodzisku Mazowieckim - pomoc taką zaoferowało 81 osób. Dzieci trafiały do domu dziecka utrzymywanego przez PKO (tu trafiło 13 dziewczynek i 2 chłopców) oraz do zakładów opiekuńczo- wychowawczych i sierocińców prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, m.in. przy ul. Barbary 26, ul. Paulińskiej 12, Piotrkowskiej 17 i Sobieskiego 11.

Dzieci z transportu z Pruszkowa z 30 września 1944 r. ( w nawiasie wiek dziecka):

Wolińscy: Karol (14), Jan (10) , Stanisław (7), Maria (12), Wanda (6) z ul. Burakowskiej 20;
Tośka Narcyz (12), Roman Narcyz (9), Ferdynand Narcyz (9), Kika (rok i 7 mies.) z ul. Freta 10;
Michalina Siemińska (11), Irma Siemińska (10), Władyslw Siemiński (7) z ul. Górskiej 10;
Stanisława Stachowska (3) z ul. Belgijskiej 12; Eugeniusz Borowski (11) z ul. Grójeckiej 64; Leon Drabiński (14) z ul. Chłodnej 37 (wychowanek zakładu, rodziców nie znał); Stanisław Kalinowski, z ul. Grzybowskiej 78 (sierota).

W domu dziecka „A” SKO znalazły się : Barbara Czeszko, Barbara Filipecka, Maria Filipecka, Marianna Harasimowicz, Irena Harasimowicz, Hala Iwańczak, Krystyna Kluźniak, Maria Miniewicz, Aurelia Oparczyk, Joanna Rawicz, Krystyna Świątkowska, Teresa Sochacka, Anna Zakościelna. W domu dziecka „B” : Janusz Lamparski i Alojzy Majchrzak.

Przykładowe dane z karty ewakuacyjnej:

Nr 3976- Irena Dzierzbicka , nauczycielka muzyki, adres w Warszawie: ul. Chmielna 36 , data przybycia 9 X 1944, adres w Częstochowie : ul. sw. Barbary 37.
Nr 5244 - Ida Ferska , ur. 30 IX 1897 (Węgry), aktorka , adres w Warszawie: ul.Chmielna 26 ,
adres w Częstochowie: ul.Focha 72 u p. Franke.
Nr 5421 - Ludwik Zajdler, matematyk , ul. Drużynowa 3 , w Częstochowie: ul. Narutowicza 129.
Nr 6265 - Maria Chądzyńska, ur. 20 VI 1906 Częstochowa, adres w Warszawie: ul. Filtrowa 67,
data przybycia 19 X 1944 , adres: Aleja 71 , p. Perkosz..
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska, Florian Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29807 przez Jan Zamorowski
Replied by Jan Zamorowski on topic Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim
Pani Elżbieto
Dziękuję za informacje, nie mogę jednak znaleźć artykułu Pana Adama Korczyńskiego.
ZJ

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29808 przez J K R
Replied by J K R on topic Przesiedlenia po Powstaniu Warszawskim

Jan Zamorowski napisał: Pani Elżbieto
Dziękuję za informacje, nie mogę jednak znaleźć artykułu Pana Adama Korczyńskiego.
ZJ


Proszę>>> adamkorczynski.blog.onet.pl/2012/05/09/w...-gminie-potok-zloty/

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie