ciekawostki z życia wsi....

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30130 przez Hanna Hofman-Polańska
ciekawostki z życia wsi.... was created by Hanna Hofman-Polańska
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30133 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Znam ten artykuł. Bardzo ciekawy.

Zawsze zastanawiał mnie ten fragment:

"Głównie to rezultat wysokiej śmiertelności dzieci i niemowląt. Kobiety rodziły w gronie innych matek, babek, położnych... Jeżeli obecne przy porodzie zgodnie uznawały, że rodziny nie stać na utrzymanie kolejnego dziecka albo ma ono małe szanse na przeżycie, doprowadzały do jego śmierci. Nie dokonywano zabójstwa, raczej zaniedbania. Nikt nie zgłaszał tego jako przestępstwa, bo poniekąd cała wieś brała za to odpowiedzialność."

Siedzę w genealogii już od kilku lat i wierzę, że tak właśnie się działo - przodkowie zaskakiwali, przepaść kulturowa okazuje się nierzadko rozległa. Natomiast w jakiś sposób mnie to przeraża.
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu - 6 lata 9 miesiąc temu #30134 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic ciekawostki z życia wsi....
Artykuł oparty, moim zdaniem, na domysłach, w zasadzie chyba prawdziwych.
Chętnie jednak dowiedziałbym się, z analizy jakich ksiąg kościelnych autor wysnuł wniosek, że ok. 30 % małżeństw zawieranych było z powodu ciąży.
Dotychczas zindeksowałem kilka /kilkanaście/ tysięcy aktów małżeństw i nie spotkałem się, żeby napisano w akcie , że kobieta jest w ciąży.

Mam też duże wątpliwości odnośnie uśmiercania dzieci. Z dotychczas zindeksowanych przeze mnie, aktów zgonów wynika, że odsetek zgonów dzieci do 1, 2 dni jest stosunkowo niewielki. Sądzę, że wysoka umieralność dzieci wynikała głównie z warunków sanitarnych, higienicznych, niedożywienia kobiet w ciąży.

Pozdrawiam
Ostatnia6 lata 9 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30135 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Pewnie w aktach tego nie indeksowano, ale to wynika z urodzin dzieci.

Mam taki przypadek - moja przodkini wyszła za mąż w lipcu 1820, a urodziła pierwsze dziecko miesiąc później.

Jej młodsza siostra wyszła za mąż za "dziada-żebraka" w listopadzie 1839, a w styczniu 1840 urodziła dziecko, które zmarło 10 miesięcy później.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu - 6 lata 9 miesiąc temu #30136 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Z moich badań wynika, że takie dzieci często nie miały aktu zgonu.
Przeglądałem raptularz z Przystajni na FS - tam znajdują się notatki, z których później powstały akty urodzenia. Często któreś z dzieci jest skreślone i tylko z dopiskiem - umarło. Ich aktów zgonu próżno szukać w księgach metrykalnych.

Tak dowiedziałem się, że moi przodkowie mieli jeszcze dwóch synów.
No i że córka innych przodków umarła jako półroczne dziecko - również nie ma po tym śladu w księgach.
Ostatnia6 lata 9 miesiąc temu edycja: Michał Urbaniak od.
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu - 6 lata 9 miesiąc temu #30137 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic ciekawostki z życia wsi....
Ja nie kwestionuję, że jakaś ilość kobiet brała ślub będąc w ciąży, tak było, jest i będzie.
Ja pisałem o 30%. Jestem ciekawy czy autor posiada dane statystyczne korelujące datę ślubu z datą urodzenia dziecka?

Panie Michale, czy Pan nie przesadza używając sformułowania , "takie dzieci c z ę s t o nie miały aktu zgonu"?
Księża mieli obowiązek ewidencjonowania zgonów, a mieli dobre rozpoznanie odnośnie urodzin.
Ostatnia6 lata 9 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie