Niepiśmienni przodkowie

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30184 przez Krzysztof Kucharski
Niepiśmienni przodkowie was created by Krzysztof Kucharski
Witam.
Nie wiem,czy zastanawialiście się Państwo nad faktem,że Nasi Przodkowie w większości aktów nie potrafią pisać i czytać.Początkowo się nad tym nie zastanawiałem-po prostu spisywałem akty.
W pewnym momencie zwróciłem uwagę,że w aktach dotyczących innych wiar,w większości na dole są podpisy świadków. Zacząłem więc ponownie wracać do niektórych akt,które miałem już spisane.
Okazało się,że moi pradziadkowie ze strony dziadka byli niepiśmienni /1886r. /,chociaż wiem na pewno, że bardzo dużo czytali. Zakładam więc że pisać też potrafili. Ze strony babci ,pradziadek taż na pewno pisał i czytał./ 1884r / Inny wpis który mnie zastanowił,dotyczy jednego z moich IV-tych pradziadków. W par. Radomsko figuruje jako nauczyciel szkoły elementarnej wsi Brudzie /pisać nie potrafi - czego mógł uczyć /
Trzy lata wcześniej w par. Kobiele Wielkie pisać potrafi. /1813r /
W niektórych parafiach na końcu znajduje się wpis - czytać i pisać nie potrafią..Inni zaś wpisują nazwiska i stawiają krzyżyki. W kilku przypadkach te krzyżyki są dziwnie proste,jakby postawione jedną ręką.Osoby dokonujące podpisu, nie umiejące pisać i świadome ważności sytuacji,na pewno w takiej chwili są zdenerwowane.Zauważyłem przypadki, że przy jednym podpisie każdy z trzech krzyżyków był inny.Proszę o własne spostrzeżenia.
Pozdrawiam.
Krzysztof

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30186 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Niepiśmienni przodkowie
nie do końca byli niepiśmienni!!!! oczywiście nie wszędzie i nie wszyscy i w róznych latach i sytuacji politycznej(zabory)
ja moge mnożyc przykłady z mojej genealogii o tym,że moi przodkowie byli rzekomo niepiśmienni..
Nie jestem historykiem więc nie mogę podpierać się wiedzą historyczną ale jedynie moimi spostrzeżeniami.
Np. mój pradziad (lata 1800 i dalej) parafia Krzepice.Był nauczycielem szkoły elementarnej w kilku metrykach widnieje jako niepiśmienny i ktos postawił krzyżyki!!!!
Oczywiście totalna bzdura.Mam pisma mojego pradziada z lat 1820.... i tak pieknego pisma mozna pozazdrościć.
Syn owego pradziada był swego czasu burmistrzem Wieruszowa i w jednym z aktów chrztu gdzie był chrzestnym pisze,że wobec tego ,że XY jest niepiśmienny podpis złożył proboszcz parafi .....
inny mój przodek (lata 1780 i dalej) był pracownikiem w dworze i wożnym w Urzędzie (wozny to wtedy była FUNKCJA!) nie mozna mylić z obecną funkcją.Prawie we wszystkich metrykach jego dzieci pisze-Ojciec niepismienny!!! a mam równiez jego naprawdę ładne podpisy na dokumentach urzędowych(pisze własnoręcznie podpisany.....)
Nie wiem czy była to celowa polityka władz,kościoła??? ,że nasz naród to ciemnota itd...
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Krzysztof Kucharski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30187 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Niepiśmienni przodkowie
Widziałem również w aktach metrykalnych "niepiśmiennego" dyrektora szkoły :)
Poza tym należy oddzielić brak umiejętności pisania od czytania! To w naszych czasach, gdzie szkolnictwo jest powszechne, utarło się łączyć te umiejętności, podczas gdy nasi przodkowie mogli umieć czytać, a nie umieć pisać, stąd zapiski w metrykach o niepiśmienności nie oznaczają automatycznie braku umiejętności czytania.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Kucharski, awm; awm

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30188 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Niepiśmienni przodkowie
Mam podobne przypadki.
Wydaje mi się, że ta formułka o niepiśmienności mogła wynikać z faktu, że akta do księgi często wpisywano później, zapewne już nie w obecności świadków. Łatwiej było wówczas napisać, że osoby pisać nie umieją.

W raptularzu, o którym wspomniałem ostatnio przy poszczególnych notatkach istnieją podpisy zgłaszających, których nie ma w księgach.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Kucharski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie