medale

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #30343 przez Maria Głębocka
medale was created by Maria Głębocka
Poszukuję eksperta od spraw wojskowych z czasów carskich.Mam kilka medali z okresu 1908 -1912 i nie mogę zidentyfikować formacji wojskowych.Proszę o kontakt prywatny. Maria Głębocka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #30345 przez awm; awm
Replied by awm; awm on topic medale
Na pewno nie jestem ekspertem, tym bardziej od spraw wojskowych.
I nie rozumiem, jak po medalach można określić formacje wojskowe.
Ale choćby dlatego chętnie spojrzałbym na te medale.

W spisie istnieją DWIE Marie Głębockie, więc nie wiedziałem, Której odpisać.
Proszę mi podać swój mail, albo numer telefonu (w wiadomości prywatnej), skontaktuję się z Panią.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #30349 przez J K R
Replied by J K R on topic medale
Pani Mario rozsądniej pewno będzie zrobienie zdjęć i załączenie ich na forum a wtedy jest większe prawdopobieństwo prawidłowej identyfikacji tych medali.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30520 przez Maria Głębocka
Replied by Maria Głębocka on topic medale
Udostępniam kopie meda li/ odznaczeń. Proszę o pomoc w ich identyfikacji. Maria Głębocka
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30521 przez awm; awm
Replied by awm; awm on topic medale
Dwa pierwsze widzę, dwa ostatnie za nic sie nie pojawiają.
U mnie tylko?

P.S. Te, które oglądnąłem (dwa pierwsze), medalami nie są na pewno, jak sądzę,
Przypuszczam, że są to znaki związane z profilem (i ewentualnie) stopniem wykształcenia, posiadanymi (według programu nauczania) umiejętnościami zawodowymi.

Sam jestem ciekaw, spróbuje cos wyjaśnić.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 7 miesiąc temu #30522 przez awm; awm
Replied by awm; awm on topic medale
Pierwszy załączony obraz jest prawdopodobnie, jak coraz bardziej utwierdzam się w swych domysłach, znakiem (metalowym, do noszenia na piersi przymocowanym do ubrania --> нагрудный знак) wydawanym absolwentom jednej ze szkół, podlegającej Urzędowi [resortu] Cesarzowej Marii (Ведомство Императрицы Марии). Nie należał ten "medal", będący w Pani posiadaniu, przypadkiem do kobiety?

Polecam zajrzeć pod ten link:
forum.castlecoins.ru/index.php?topic=6486.0

Jest w języku rosyjskim, ale nie szkodzi, bo chodzi o obrazki tu załączone - fotografie takich właśnie znaków absolwentów różnych szkół z czasów dorewolucyjnych [w krajach byłego Związku Radzieckiego tradycja ta pozostała żywą do dzisiaj - dla uczelni wyższych oraz wy.ższych akademii wojskowych znaki dzisiaj są romboidalne, takiego kaszałtu, jak Pani pierwszy "medal"; średne szkoły zawodowe mają inny kształt itd. itp.].

Prosze zwrócić uwagę na fotografię piatą od dołu (pod korona cesarską wystylizowana litera M). Ta fotografia zatytułowana jest tak: "Znak-kod dla nagradzania wychowanek Instytutu Imperatorowej Marii". Otóż tę fotografię proponuję teraz porównać z Pani pierwszym "medalem".

Odnośnie "medal" drugiego trudniej mi przychodzi z domysłami. W którejś chwili pomyślałem, że może ma coś wspólnego z Czerwonym Krzyżem. Potem zwróciłem uwage na to, że krzyż ma inną formę jednak. Po czym pojawiło się pytanie: i co z tego? Początki organizacji Czerwonego Krzyża sięgają 1863 roku. Kto wtedy w Rosji przydawał znaczenie ochronie znaku towarowego (dwa lata wcześniej dopiero zniesiona została pańszczyzna w Cesarstawie Rosyjskim). Więc jesli przyjąć, że krzyż na medalu został wystylizowany, mogł to być jakiś znak , raczej nawet nie abslowenta, a wychowanka, lub słżb zawodowych jednej (lub ich grupy) z instytucji urzędu-resortu Imperatorowej Marii (tutaj i Smolny- Instytu dla szlachcekich panien, jak i inne "Jej" instytuty, szkoły srednie, zawodowe, ochronki-domy sierot szpitale, domy starości itp. itd., jednym słowem wychowanie, opieka i filantropia).
Ale chyba niekonieczni należy ten krzyż wiązać tylko i wyłacznie z Cesarzową Marią, nawet jeśli związany był z Czerwonym Krzyżem i raczej symbolicznie. Jeśli były gdzieś (a były!) organizowane kursy pielęgniarskie, połoznicze, felczerskie przez, ogólnie, przedsiębiorców, tp przecież taki "Czerwony Krzyż", powiążany symblicznie z działalnością przyszłych ich absolwentów, był w symbolice tych instytucji lub ich służb jak najbardziej na miejscu.

A może się mylę. Nie byłby to pierwszy i ostatni taki przypadek w moim życiu.
Nie błądzi, kto nie szuka.
Ten znak ("drugi "medal") jest za skromny na co s indywidualnego, bardziej

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie