Topic-icon Powitanie

6 miesiąc 3 tygodni temu #32895 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Witam wszystkich serdecznie. Genealogią interesuje od jakiś 5 lat. Większość mej rodziny od strony ojca pochodzi z okolic Bełchatowa - Wiewiórowscy . Tutaj przywiodła mnie historia rodziny prababci Weder.
Pozdrawiam wszystkich Sławek - Gdynia

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 miesiąc 3 tygodni temu #32898 przez Wojtek Cichecki
Witamy kolegę! :)

6 miesiąc 3 tygodni temu #32899 przez Piotr Gerasch
Z Moraw przez Hutę Starą do Kurnosa :)
Piotr

6 miesiąc 2 tygodni temu #32901 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dokładnie jak pisze Piotr a dalej był juz Bełchatów :)
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu - 6 miesiąc 2 tygodni temu #32910 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Chciałbym się dowiedzieć czy mozna gdzieś odszukać przeczytać poniższe opracowanie :
HUTA STARA "A"
1816-1819
- przyczynek do dziejów osady
link z pozycji Artykułów nie działa - no chyba że coś źle szukam.

6 miesiąc 2 tygodni temu #32911 przez Michał Jakubowski
Proszę spróbować tędy
.

Michał

6 miesiąc 2 tygodni temu #32914 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dzieki wielkie
Mogę teraz zgłębiać wiedzę odnośnie przodków mojej prababci. A powiem do tej pory nie miałem pojecia o jej pochodzeniu, kiedy w akcie z Kurnos przeczytałem iż pochodziła z Auystryi :) wtedy dopiero zacząłem drążyć temat.
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32917 przez Piotr Gerasch
od kogo więc to pochodzenie :)
pg
Załączniki:

6 miesiąc 2 tygodni temu #32919 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Strona Taty - babcia Janina z Michalskich -> prababcia Matylda z Weder-ów jej ojciec Antoni syn Jóżefa i Józefy Weder właśnie Huta Stara A :)
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32933 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Mam jeszcze pytanie jeśli w wyszukiwarce znalazłem interesujące mnie nazwiska, to co oznacza numer podany miedzy miejscowością a nazwiskiem ? numer aktu w Częstochowskim Archiwum Państwowym ? i czy do nich się zwracać o kopie ?
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32934 przez Stanisław Jegier
Jest to, zazwyczaj, kolejny numer aktu nadawany przez księdza /skrybę/. W każdym roku numeracja zaczynała się od 1.
Z tym, że do początku XIX w. nie nadawano numerów dla poszczególnych metryk, natomiast w wyszukiwarce może pojawiać się numer, który indeksujący nadał dla kolejnych metryk mimo, że w księgach ich nie ma.
Ponadto w początkowych latach XIX w. stosowano odrębną numerację dla kobiet, mężczyzn, wojskowych, innych wyznań.

Pozdrawiam
Stanisław

6 miesiąc 2 tygodni temu #32935 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dzięki za wyjaśnienie, rozumiem iż aby otrzymać kopię mam się zwrócić do Archiwum Państwowego w Częstochowie podając właśnie ten numer ?
Pytam gdyż ostatnio jak się zwróciłem otrzymałem pismo informujące mnie, jeśli nie podam dokładnie roku oraz aktu to archiwum nie będzie przeglądało zakresu lat po nazwisku jak podałem w pierwszej swej korespondencji do nich.
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu - 6 miesiąc 2 tygodni temu #32936 przez Stanisław Jegier
Jak Panu napisałem numeracja metryk zaczyna się od 1 w każdym roku. Aby więc uzyskać skan z archiwum musi Pan podać rodzaj metryki /urodzenie, zgon, ślub/, rok wystawienia aktu i numer kolejny a także imię i nazwisko osoby, której dotyczy akt. Jeżeli nie zna Pan dokładnej daty ani numeru aktu, może Pan podać tylko imię i nazwisko oraz rodzaj metryki no i przedział czasowy i zlecić archiwum przeprowadzenie kwerendy. Wtedy trzeba zapłacić archiwum za poszukiwanie. Ceny są różne, zazwyczaj 50 do 70 zł. za godzinę poszukiwań. Najczęściej archiwum wystawia rachunek za 1 lub 2 godziny poszukiwań.

Stanisław

6 miesiąc 2 tygodni temu #32937 przez Piotr Gerasch
Spokojnie z tym wydawaniem pieniędzy. Czego konkretnie szukasz Sławku. Wiele akt jest online w sieci - i to pierwopisów, nie duplikatów. Więc po co przepłacać? Podaj o co chodzi. Może wyważasz otwarte drzwi?

Piotr

6 miesiąc 2 tygodni temu #32938 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dzięki wielkie za pomoc.
Z archiwum czekam na akt urodzenia Antoniego Weder, który to notabene przywiódł mnie tutaj na stronę jak i zainteresował mnie po przeczytaniu kilku Waszych opracowań.
A dzięki Wam znalazłem dwa interesujące mnie fakty :
1828 r. Poczesna małżeństwo Józef Weder z Józefiną Kriger
1861 r. Poczesna małżeństwo w/w Antoniego Weder z Teresą Szwarc => pierwsze jego małżeństwo a moi krewni wywodzą sie z 2 małżeństwa ale to już Kurnos i posiadam kopie ich aktu.
Zresztą z tamtego aktu dowiedziałem się o pochodzeniu rodziny Weder o których wiedziałem tylko iż przybyli na ziemie polskie z Austrii, w rodzinie gdzieś ktoś coś słyszał o tym.
Więc ja jako ten "szperacz" rodzinny chciałbym znaleźć wiecej faktów na ten temat ale może nie wszystko na ogóle :) choć z innej strony preferuję powiedzenie im więcej faktów tym bardziej człowiek ma co "filtrować" a powiem właśnie to mnie..........najbardziej "rajcuje."_
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu - 6 miesiąc 2 tygodni temu #32939 przez Piotr Gerasch
my te wszystkie akty... mamy
akt i wykres w załączeniu
Załączniki:

6 miesiąc 2 tygodni temu #32940 przez Piotr Gerasch
Czyli pochodzisz od Aśki Fischerówny. Jej wywód w wykresie pod poprzednim moim wpisem
pozdrawiam
Piotr

6 miesiąc 2 tygodni temu #32941 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dokładnie :) Bibiana , Leon , Matylda - to ich dzieci i właśnie Matylda moją prababką jest od strony Taty.
Dzieki wielkie za skan :)
Sławek
P.S. ide czytać , uzupełniać oraz zgłębiać wiedze zwłaszcza po wykresie :)
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32947 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Te dwa małżeństwa podane wyżej też są w moim zainteresowaniu jako brak aktów
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32948 przez Piotr Gerasch
proszę
oba akty

pozdrawiam
Piotr
Załączniki:

6 miesiąc 2 tygodni temu #32951 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Dzięki wielkie :)
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32978 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Mam jeszcze pytanie panie Piotrze, czy jest jakaś możliwość zdobycia archiwalnych numerów kwartalnika "KORZENIE", Odezwałem się w kontakcie na stronie jednak chwilowo bez odpowiedzi.
Sławek

6 miesiąc 2 tygodni temu #32979 przez Krzysztof Wojciechowicz
Przepraszam, że się wtrącam nie na temat, ale inaczej nie potrafię uzyskać dostępu do tej strony. Stąd pytanie:
1. Jak otworzyć nowy temat? Co prawda udało mi się to dwa lata temu, ale teraz, po kilkugodzinnym przeglądaniu tej Witryny, nie znalazłem odpowiedzi. Brak nawet adresu kontaktowego z administracją!
2. Są podane opcje 'Zasoby' oraz "indeksy metrykalne". Ale w ogóle żadnej "biblioteki', ani wyszukiwarki odnaleźć nie podobna.

Pozdrawiam
Krzysztof Wojciechowicz

6 miesiąc 2 tygodni temu #32982 przez Andrzej Kuśnierczyk
Panie Sławku, autorski biuletyn "Korzenie" nie ma wersji elektronicznej.
W sprawie egzemplarzy archiwalnych trzeba kontaktować się z redaktorem - tak sie składa ,że to ja
(Andrzej Kusnierczyk) - wieć proszę o kontakt priv.

6 miesiąc 2 tygodni temu #32983 przez SŁAWOMIR Wiewiórowski
Panie Andrzeju poprzez stronę gdzie znalazłem spis treści archiwalnych numerów starałem się nawiązać kontakt jednak bez skutku. Tutaj posłałem zaproszenie
Sławek

Czas generowania strony: 0.445 s.