Krzyżancowice - po której stronie granicy ?

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1424 przez Jerzy Krzywaźnia
Krzyżancowice - po której stronie granicy ? was created by Jerzy Krzywaźnia
Witam, mam prośbę do osób związanych z regionem Gorzowa Śląskiego i Praszki. Probuje ustalić gdzie przynależały Krzyżanczewice (parafia Zdziechowice) przed 1793 r?. Czy do państwa pruskiego czy polskiego? I chyba najistotniejsze pytanie? Cóz wtedy znaczyła ta granica dla codziennego funkcjonowania mieszkańców.
Z góry dziękuje za sugestie
Jerzy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1432 przez Mirosław Kowalik
Replied by Mirosław Kowalik on topic Odpowiedź:Krzyżancowice - po której stronie granicy ?
Witam.Jeśli chodzi o pierwszą część pytania nie umiem narazie odpowiedzieć na to pytanie, lecz o przekraczaniu granicy wiem że nie było żadnych kłopotów z przemieszczaniem się tam i spowrotem.Mój pradziadek urodził się w Krzyżanowicach i był wyrobnikiem (komornik)więc czytałem na temat tych zawodów więc w opisie pisze że poszukiwali pracy a granica nie stwarzała dla nich żadnej przeszkody.Mogę dodać że pradziadek ślub brał w zaborze rosyjskim.Pozdrawiam Mirek :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1434 przez Jerzy Krzywaźnia
Replied by Jerzy Krzywaźnia on topic Odpowiedź:Krzyżancowice - po której stronie granic
Bardzo dziękuje Panie Mirku za informacje. Mam te same spostrzeżenia; tylko dotyczą one granicy prusko-rosyjskiej po 1815. Mój pradziadek był ekonomem mieszkał po pruskiej stronie a pracował po rosyjskiej stronie granicy więc musiał przekraczać granice bardzo często.
Dziękuje i pozdrawiam
Jerzy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu - 14 lata 3 miesiąc temu #1532 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odpowiedź:Krzyżancowice - po której stronie granic
Witam serdecznie

Na mapie Górnego Śląska z 1746 roku (DUCATUS SILESIAE TABULA ALTERA SUPERIOREM SILESIAM) upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b..._Silesiam_AD1746.jpg
Praszka leży dokładnie na granicy, natomiast ani Krzyżanczewice ani Krzyżancowice na tej mapie nie występują. Jednakże porównując wskazaną mapę ze współczesnymi , np. mapa.targeo.pl/praszka (Krzyżanowice - zapewne o nich mowa - leżą ok 2km na północny zachód od Praszki) można wysnuć wniosek, że gdyby wtedy (ok.1746r.) istniały, leżałyby na terenach pruskich (Principatus Oppolien).

Pozdrowienia

Kazik

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia14 lata 3 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1534 przez Jerzy Krzywaźnia
Replied by Jerzy Krzywaźnia on topic Odpowiedź:Krzyżancowice - po której stronie granic
Dziękuje, to logiczne
Pozdrawiam
Jerzy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie