Ciemny Bór

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #201 przez Justyna Morawicka
Ciemny Bór was created by Justyna Morawicka
Witam wszystkich :)
Jak narazie nie udało mi się namierzyć owej osady...
Wg opisu pochodzącego z opowiadania historycznego Gabryela Hołubka można domniemywać gdzie ona była zlokalizowana...
Było to jednak w roku 1655 r.
\"Pomiędzy Częstochową, słynną cudownym obrazem NMP, a silnym zamkiem - Olsztynem, rozciągał się niegdyś gęsty las świerkowy, gdzie niegdzie modrzewiowy, i dla gęstwiny swej zwany \"Ciemny las\".
Miał bór ten obwodu dobre pół mili; otaczały go ze wszystkich stron błota, które zamarzały nawet i zimą, podczas tęgich mrozów, podsycane ciągle bijącemi źródłami.
Jedna tylko drożyna dostępna wiodła do środka boru; tam, gdzie były
najwiękze topieliska, droga ta szła po wysoko usypanym wale, i w takich miejscach była przeciętą dość długiemi mostami.
Zburzywszy te mosty, mieszkańcy Ciemnego-Boru mogli spokojnie spać, nie obawiając się wcale najazdów nieprzyjaciół Polski, bo jeden tylko ptak mógł przefrunąć ponad temi niezgłębionymi topieliskami i bagniskami. Za tą groblą, o staj kilka, wznosiła się stroma skalista góra.Na jej szerokim szczycie stał dwór obszerny, drewniany, otoczony wokoło grubym murem z czterema również murowanemi wieżycami. U stóp góry stało z dziecięć chat włościańskich: tu mieszkali rolnicy, pracujący na zaspokojnenie potrzeb dworu.\"

Całe opowiadanie: www.justyna.awtech.pl/czytelnia/czestochowa.PDF

Ciekawa jestem co sądzicie o prawdziwości tego opowiadania...?
A może to tylko wymyślona historia...?

Pozdrawiam serdecznie
Justyna Morawicka<br><br>Edytowany przez: jmorawicka, w: 2007/10/07 12:15

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #203 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp:Ciemny Bór
Witaj Justyno!

Ładne opowiadanie, ale tylko opowiadanie.
W &amp;#8222;Lustracji dróg z 1655 roku&amp;#8221; jest ładny opis drogi z Olsztyna do Częstochowy (biegnie ona przez tereny dzisiejszej huty). Niestety nikt nie wspomina o istnieniu jakiś osad. Las sosnowy i modrzewiowy może się zgadzać. Rozlewiska i bagna raczej nie było. To tereny Jury &amp;#8211; skaliste podłoże. No chyba, że autor myślał o terenach dzisiejszego mostu na ulicy Krakowskiej. Trochę z boku od drogi, ale na upartego. Pod koniec XVII wieku tam gdzie Stradomka wpada do Warty były młyny o sześciu kołach, musiały więc być też groble.
A &amp;#8222;Góra z dworem&amp;#8221;, może to dzisiejsza Złota Góra na terenie huty, może kamieniołomy na Zawodziu?
Prosiłaś o opinie, moja jest jedną z nich (traktuj ją jako zabawę z elementami z historii miasta).

pozdrawiam

Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • jarek
  • Gość
  • Gość
16 lata 5 miesiąc temu #204 przez jarek
Replied by jarek on topic Odp:Ciemny Bór
..<br><br>Edytowany przez: jarek, w: 2009/03/13 09:16

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #207 przez Justyna Morawicka
Replied by Justyna Morawicka on topic Odp:Ciemny Bór
Dziękuję za ciekawe odpowiedzi :)

Link do opowiadania ? bez możliwości połączenia
Rzeczywiście.... dziś właśnie moja strona została usunięta z serwera przez \&quot;życzliwą\&quot; osobę...
Teraz ten link powinien działać: www.morawicki.yoyo.pl/czytelnia/czestochowa.PDF

Pozdrawiam
Justyna<br><br>Edytowany przez: jmorawicka, w: 2007/10/09 14:29

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #214 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Replied by Danuta Blachnicka-Łebek on topic Odp:Ciemny Bór
Bardzo ciekawe opowiadanie.Ciekawi mnie gdzie Pani znalazła ten skarb, czy istnieje możliwość przeczytania pozostałych opowiadań? Bardzo proszę o informację i pozdrawiam
Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #222 przez Justyna Morawicka
Replied by Justyna Morawicka on topic Odp:Ciemny Bór
Witam, ten \&quot;skarb\&quot; znalazłam swego czasu na Allegro. Muszę przyznać, że gdyby sprzedający nie zacytował nazwiska Morawicki pewnie nigdy bym na tą książeczkę nie trafiła :)
W książeczce są dwa opowiadania. Jedno ww. pt. Częstochowa a drugie p.t. Gabryel Hołubek Obrazek Historyczny z XVI wieku.
Jeżeli by Panią interesowało mogę zaskanować i podesłać.
Pozdrawiam
Justyna Morawicka<br><br>Edytowany przez: jmorawicka, w: 2007/10/18 14:40

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie