Nasi Ewangelicy

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5037 przez Robert Kunert
Nasi Ewangelicy was created by Robert Kunert
Witam

Spotkałem się na forum z rozproszonymi informacjami o naszych Ewangelikach. Zdaję sobie sprawę że często akta rejestrowane były w parafiach katolickich tu prym pewnie wiedzie Biała ale jest wiele mądrzejszych ode mnie osób w tej spawie na forum.

Może jednak zbierzemy to co mamy w jakąś całość i wydzielimy informacje.
Tomasz sporo zebrał o częstochowskiej parafii ewangelickiej w tym akta z Czarnego Lasu.

Ja posiadam zdjęcia indeksów parafii ewangelickiej w Wieluniu z lat 1841-1855 Akta urodzeń, małżeństw, zgonów
Mam zdjęcia samych aktów które miały miejsce w Przystajni, Pankach, Praszczykach.
Wcześniej spotkałem się z określeniem Filiał Panki w akcie z 1862r. Sprawdziłem lata 1841-1855 i tutaj pojawia się tylko działo się np. w Pankach. Filiał musiał więc powstać w latach 1856-1862.
Moi krewni ewangelicy z Przystajni swoje akta mają jeszcze w Czarnym Lesie przynajmniej do 1850r.

- posiadam też zdjęcia indeksów, (dzięki sponsoringowi Tomasza Kukuły za co dziękuję)
Akta zgonów 1846-1853 Czarny Las
Akta urodzeń 1846-1859 Czarny Las
Akta małżeństw 1846-1858 Czarny Las

Robert

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 21 godzin temu #13678 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Nasi Ewangelicy
Przeglądając roczniki Gońca Częstochowskiego natrafiłem na wzmiankę o istnieniu cmentarza ewangelickiego w miejscowości Wielki Bór, obecnie w granicach Częstochowy. Jak wynika z notatki prasowej, cmentarz zamknięto w 1885 roku. Ale jeszcze w 1915 r. stało na nim kilka nagrobków.

Goniec Częstochowski, Nr. 277 z 16.11.1915, s. 3
Okolice Częstochowy. Wielki Bór.
Dwie wiorsty od Częstochowy w gminie Grabówka, w pow. częstochowskim leży wieś Wielki Bór, licząca 76 domów. Na samym wstępie wita nas krzyż dębowy, wzniesiony w r. 1915 przez małżonków Ułamków. Po drugiej stronie szosy cmentarz ewangelicki, skasowany przed 30-tu laty. Wierzchołki brzóz cmentarnych widać dokładnie z zachodniej części wałów jasnogórskich. Cmentarz ten znajdujący się na gruntach Edwarda Ułamka, zajmuje przestrzeń 75 prętów i jest otoczony małym wałem i rowem. Mogiły niezrównane jeszcze z ziemią porasta gęsta trawa, wrzos, paproć, a nawet krzaczki jałowca. Śród brzóz cmentarnych wyłania się wysoki krzyż sosnowy z następującym napisem w języku polskim:
IHS
Wybaw
Duszę
Pane (sic)
1884
Nieco dalej niski krzyż żelazny z takąż tablicą napół już strzaskaną; na niej napis, również w języku polskim:
Tu spoczywają zwłoki zmar-
łego Bogumiła Przyrembela
a naszego Oyca, Nayuko-
chańszego.
Rodzieł się dnia 16 marca
1786 r.
Umarł ... Marca 1842.
Prócz tych dwóch krzyży jest jeszcze trzeci drewniany, niemal zupełnie spróchniały, nad mogiłą Krigera, zmarłego w r. 1871 z napisem w języku niemieckim, łacińskimi literami. Nic nie mąci tam ciszy umarłych. Tylko wysokie brzozy cmentarne szepcą cichą modlitwę nad mogiłami.
Stanisław Rumszewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 godzin temu #13688 przez Rafał Jerzy Antoni Cierpiał
Replied by Rafał Jerzy Antoni Cierpiał on topic Nasi Ewangelicy
Dziękuje Panie Krzysztofie że Pan przypomniał o tym cmentarzu!!! To był cmentarz w mojej rodzinnej dzielnicy na którym spoczywali moi przodkowie- ewangelicy.
Przed pięcioma laty napisałem kilka słów na ten temat.Są one w bibliotece na naszej stronie.

Pozdrawiam
Rafał J.Cierpiał
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 godzinę temu #13689 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Nasi Ewangelicy
Przeczytałem Pana tekst w bibliotece. Te szczątki nagrobków pewnie już się nie zachowały. Nie kojarzę zbyt dobrze tego miejsca i co tam się teraz znajduje, ale chyba jakieś zabudowania. Szczątki ludzkie z pewnością nadal tam są. Niestety nikt pewnie nie pomyślał, aby oznaczyć to miejsce chociażby jakimś skromnym krzyżem z tabliczką informującą o istniejącym tu niegdyś cmentarzu.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #13692 przez Rafał Jerzy Antoni Cierpiał
Replied by Rafał Jerzy Antoni Cierpiał on topic Nasi Ewangelicy
Mój Ojciec jest po 60-ce i pamięta jeszcze trochę to miejsce,które wyglądało podobnie jak w tym opisie z 1915 roku. W latach 50-tych ubiegłego wieku, powstały tam domy i zabudowania gospodarcze,które do dziś są. Mieszkają tam moi dalecy krewni- potomkowie Edwarda Ułamka.
Jeżeli chodzi o miejsce, jest to na skrzyzowaniu ulic Wielkoborskiej i Koniecpolskiej w dzielnicy Lisiniec- Wielki Bór.

Pozdrawiam
Rafał J.Cierpiał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #13713 przez Przemysław Pawełczyk
Replied by Przemysław Pawełczyk on topic Nasi Ewangelicy
Dzień dobry. Ja szukam swoich przodków z Czarnego Lasu, dokładnie urodzenie w 1865r. W księgach z par. Lubsza i Woźniki nie znalazłem. Gzie jeszcze mogę szukać? jest możliwy dostęp do ksiąg ewangelickich z tego okresu?

Pozdrawiam,
Przemek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie