Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27184 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....
Zajrzałem do akt zgonów parafii św. Barbary oraz parafii św. Zygmunta za rok 1899 i aktu zgonu Stefana Ferencowicza tam nie ma. Na wszelki wypadek sprawdziłem też akta zgonów tych parafii za rok 1900. Z tym samym skutkiem. Nie wiem czyżby to oznaczało, że zgony zakonników nie były nigdzie zgłaszane, a tylko wpisywano je być może do jakiejś księgi zgonów na Jasnej Górze ?
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27187 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....
Nie mogło być aktu chrztu Stefana Ferencowicza, gdyż było to przybrane imię zakonne..
Imiona wszystkich synów Jana Ferencowicza wymieniłem w artykule w "Roczniku Muzeum Częstochowskiego".
Nie znajdziemy np. aktu chrztu o. Piusa Przeździeckiego z Jasnej Góry. Był to bowiem przed wstąpieniem do konwentu Józef Przeździecki. Ciekawsze jest to , ze jego matka była z domu Nęcka..
O, Przeździecki był w 1906 w Paryżu na pogrzebie Floriana /Florentyna Trawińskiego. Czy łączyło ich pokrewieństwo poprzez córkę Jana Ferencowicza , Katarzynę, zamężną Nęcką? Oto jest pytanie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27188 przez Anna Fukushima
Robi sie ciekawie wokol Ferencowiczow i Trawinskich. Kim byl n/w Ferencowicz dla Jana Ferencowicza, kupca z Czestochowy?

Józef "Krzesz" Ferencowicz urodzil sie 9 pzdziernika 1890 roku w Starym Olkuszu. Kolejny z czestochowian zaangazowany w strajku szkolnym z 1905 roku, po którym zmuszony byl przeniesc sie do I Gimnazjum Polskiego w Czestochowie. W 1909 roku zdal egzamin maturalny i wyjechal na studia do Belgii, ale nie zdolal ich ukoñczyæ z powodu wybuchu wojny. Przed jej wybuchem uczestniczyl, podobnie jak wielu jego kolegów, w kursie instruktorskim Polskich Druzyn Strzeleckich w Nowym S¹czu, skad z innymi sluchaczami zostal skierowany na Oleandry. Po sformowaniu Pierwszej Kompanii Kadrowej slu¿yl w jej w trzecim plutonie. W tworzacych sie legionach pelnil bardzo wazne funkcje, byl instruktorem szko³y podchora¿ych, a nastepnie zostal skierowany do oddzialu wywiadowczego I Brygady jako zastepca komendanta w Czestochowie. Za dzialalnosc w Legionach grozilo mu strony Niemców aresztowanie. Od 1 lipca 1915 r. dzialal w Polskiej
Organizacji Wojskowej. W czasie wojny obronnej 1939 roku byl oficerem w sztabie zgrupowania KOP-u gen. Wilhelma Orlicka-Rückemana. Zostal aresztowany i rozstrzelany przez Rosjan 27 wrzsnia 1939 roku w Szacku.

Zrodlo: str. 8: www.sod.ids.czest.pl/wp-content/uploads/...26-wrzesien-2014.pdf
____________________
AF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27191 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....
Nie mam jeszcze dowodów na to , czy to częstochowski, czy galicyjski Ferencowicz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #27194 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....

Andrzej Kuśnierczyk napisał: Nie mogło być aktu chrztu Stefana Ferencowicza, gdyż było to przybrane imię zakonne..
Imiona wszystkich synów Jana Ferencowicza wymieniłem w artykule w "Roczniku Muzeum Częstochowskiego".
Nie znajdziemy np. aktu chrztu o. Piusa Przeździeckiego z Jasnej Góry. Był to bowiem przed wstąpieniem do konwentu Józef Przeździecki. Ciekawsze jest to , ze jego matka była z domu Nęcka..
O, Przeździecki był w 1906 w Paryżu na pogrzebie Floriana /Florentyna Trawińskiego. Czy łączyło ich pokrewieństwo poprzez córkę Jana Ferencowicza , Katarzynę, zamężną Nęcką? Oto jest pytanie.

Panie Andrzeju, ale my szukamy aktu zgonu Stefana Ferencowicza, a nie aktu chrztu. Pani Anna znalazła w Kurierze Warszawskim z 1899 r. wspomnienie o zmarłym w tymże roku zakonniku z Jasnej Góry Stefanie Ferencowiczu. Sprawdziłem akty zgonów św. Barbary i św. Zygmunta za lata 1899 - 1900 i jego aktu zgonu tam nie ma. I teraz nie wiem czy to jest być może tak, że Jasna Góra ma swoją własną księgę zgonów?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28404 przez Barbara Klosowicz
Replied by Barbara Klosowicz on topic Czestochowa w XIX w. prasie - wydarzenia, ogloszenia....
Poszukuje informacji o doktorze Jozefie Pietrasiewiczu, lekarzu spoleczniku, rodem z Czestochowy, ktory po ukonczeniu Warszawskiej Akademii Medycznej osiadl w swoim rodzinnym miescie, byl prezesem Towarzystwa Spiewaczego « Lutnia », Towarzystwa Pozyczkowego.

basia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie