Topic-icon Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

3 lata 6 miesiąc temu #14112 przez Ewa Gajownik
Witam Pana, podziwiam Pana wiedzę a przede wszystkim umiejętność dotarcia do źródeł.... Czy może natrafił Pan gdzieś na rodzinę młynarzy ze Świńskiej Krzywdy koło Przedborza z pocz. XX wieku, Chodzi mi o Mielczarka vel Mielczarski (prawdopodobnie Tomasz)ożenionego z Anielą lub Agnieszką Jastrzębską i ich dzieci, które ponoć jeszcze w latach powojennych prowadziły młyn.Gdzie ewentualnie mogę znaleźć bliższe informacje w szczególności dotyczące dzieci? Pozdrawiam...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 6 miesiąc temu #14113 przez Damian Jureczko
Pani Ewo dziękuje bardzo, ale zdecydowanie nie posiadam takiej wiedzy jaką się mi przypisuje. Mam dość wąski teren zainteresowań jeśli chodzi o rodziny młynarskie. Z racji tego, że mam baaaardzo wielu Przodków z parafii Koziegłówki i Koziegłowy rozpracowuję te parafie. Bardzo chciałbym Pani pomóc, ale nie potrafię. Myslę jednak, że znajdzie się ktoś na tym forum kto posiada wiedzę na temat który Panią interesuje. Pozdrawiam
Damian Jureczko
Ps. Wszystko co pisze na temat młynarzy z Koziegłówek opiera się głównie na analizie poszczególnych rodzin i zestawianiu, porównywaniu informacji zawartych w księgach. Mam nadzieje na reakcję ze strony innych interesujących się tematem forumowiczów. Pozwoli to na wyeliminowanie błędnych wniosków, które przy tak małym zakresie informacji są nieuniknione. Parafia Koziegłówki szczęśliwie zachowała księgi urodzeń od 1595r co przy odrobinie szczęścia pozwala na odnalezienie odległych jak na chłopskie pochodzenie Przodków. Jednak tylko wspólna praca pozwoli na wypracowanie takiej genealogii. W innym przypadku może to doprowadzić do niechcianego przecież zafałszowania historii własnej Rodziny
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

3 lata 6 miesiąc temu #14114 przez Ewa Gajownik
Panie Damianie, bardzo dziękuję za odpowiedź, no cóż, może ktoś z forum natknął się na wzmiankę o tej rodzinie - będę wdzięczna. Pozdrawiam, Ewa

3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 6 miesiąc temu #14116 przez Arkadiusz Pluta
Co do dokładnych dat urodzeń domniemanych dzieci Wojciecha i Katarzyny Smardzowskich to nie jest możliwe ich ustalenie , bo na FamilySearch nie ma danych z tych lat z parafii Przybynów. Ale po analizie dostępnych zgonów i ślubów córek , można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że urodziły się kilka lat po ślubie rodziców. Córki z reguły wychodziły za mąż, gdy były pełnoletnie (nie zaznaczono że były wdowami i raczej były to ich pierwsze śluby) a czasami nawet wcześniej.

Co do długości lat życia zawartych w aktach zgonów, to w przypadku starych osób są one z reguły mało dokładne i mogą się one różnić nawet o kilkanaście lat. Z mojej wiedzy wynika, że pisarze-księża chyba wcale nie sprawdzali aktów urodzeń zmarłych i lata życia w większości były podawane na oko lub przez osoby bliskie które nie zawsze orientowały się w tej materii. Była to bardzo częsta praktyka. Stąd osobiście nigdy się nie przywiązuje do tych podawanych lat.

Co do wersji ze zmianą nazwiska to wydaje mi się ona najmniej prawdopodobna, bo to byli młynarze i kuźnicy (raczej elita na wsi) i bez wielkiej przyczyny raczej nie zmieniano nazwiska. W końcu do dzisiaj znany jest Smardzów w Koziegłowach i Warta- Smardzów w Masłońskim - gdzie prawdopodobnie najstarszy syn Bonawentura posiadał piec masłoński. Wtedy marka-nazwisko też miała znaczenie. Natomiast zmiana nazwiska ze Smarzowskiego na Smardzowski jest jak najbardziej prawdopodobna, gdy nastąpiła przeprowadzka do innej parafii i pisał to już inny skryba. Często spotykałem się z taką sytuacją w swoich poszukiwaniach. Te przeprowadzki też wydają mi się uzasadnione, gdyż prawdopodobnie wędrowano za chlebem, czyli np. nowe odkryte złoża rudy żelaza, zwolnienia od podatków (wszelakie Ligoty lub Lgoty), zakup-dzierżawa młyna-pieca, itp.

Co do etymolgii Smardzów, to też zauważyłem, że może ona pochodzić od grzybów, ale intuicja mi podpowiada że może ona pochodzić od wykonywanego zawodu lub stanu. Stąd skojarzenie od "smażenia" w rosyjskim "żarka" to też smażenie. W końcu mamy w pobliżu Przybynowa Żarki. Może także ta nazwa pochodzi od procesu fryszerskiego rudy czyli "świeżenia"

Inne skojarzenie to do "smaru" czyli "wysmarowanych ludzi". Kuźnicy i młynarze do czystych nie należeli:-) Na Śląsku słowo "Murcki" także pochodzi od umorusanych górników.

Ostatnia wersja od słowa "smerd lub smard" (śmierć, czerń albo w gwarze smród), czyli początkowo słowo to było używane dla określenia chłopstwa wolnego stanu "smerdę", następnie niewolnych chłopów należących do bojarów i duchowieństwa prawosławnego

3 lata 6 miesiąc temu #14118 przez Witold Mizerski
Co do pochodzenia nazwiska Smar(d)zowski. Myślę, że hipotezę, iż pochodzi ona od smażenia należy wykluczyć. Wszyscy pisarze zapisywali to nazwisko z "r", niezależnie czy po tym pisali "dz", "cz", czy "z". Raczej wykluczone, by ktoś hipotetyczne "Sma-żow-ski" wymówił albo zapisał jako "Smar-dzow-ski". Nam "rz" i "ż" kojarzy się ortograficznie, ale dawniej to były osobne dźwięki i jeśli gdzieś w zapisie widzimy "r" przed "dz" lub "cz", to znaczy, że pisarz wyraźnie słyszał tam "r". Przypuszczam, że pierwotniejsza była nazwa miejsca - jakąś okolicę (podmokłą, nadrzeczny łęg, gdzie smardze występują) można nazwać obfitująca w smardze (dziś nam się wydają grzybami rzadkimi, ale kiedyś były powszechnie znane), a młyn, który powstał na Smardzowie - można logicznie nazwać młynem Smardzowskim, a młynarza, który prowadził taki młyn - młynarzem Smardzowskim. W drugą stronę brzmi to mniej logicznie - musimy arbitralnie założyć, że młynarza przezywano akurat Smardzem, by dopiero potem nazwać od jego nazwiska młyn i okolicę. Poza tym, czemu od "smażyć" przymiotnik miałby brzmieć "Smażowski"?

Z Żarkami to samo - aby przyjąć, iż chodzi o żar pieców, należy uznać, że Żarki rozwinęły się wokół jakiegoś pieca (położonego w centrum obecnych Żarek?), który musiałby istnieć przed XIV wiekiem, kiedy nazwa już istnieje. Prościej przyjąć, że Żarki to pogorzelisko albo celowo wypalony las.

Jeśli chodzi o Bonawenturę Smar(d)zowskiego, to imię jest stosunkowo rzadkie (0,5% chłopców w parafii Koziegłówki, wszyscy urodzeni po 1706 roku, widocznie coś spowodowało, że wtedy imię weszło do kalendarza). Jeśli rzadkiemu imieniu towarzyszy nieczęste nazwisko, imiona rodziców są zgodne, a czas i profesja się zgadza, to myślę, Bonawentura Smardzowski ochrzczony w Koziegłówkach i ten z Przybynowa czy Żarek to ta sama osoba. Ryzyko, że to przypadkowe zbieżności jest małe (pewnie jeden na tysiąc albo na milion, gdyby próbować policzyć). Wiek w chwili śmierci raczej był zawyżany (im ktoś starszy, tym bardziej zawyżany).

Co do wieku zamążpójścia kobiet (gdy szukamy daty urodzenia panny młodej), to sugerowałbym przyjmowanie, że najbardziej typowy jej wiek to około 25 lat. Wcale nie 17, jak nam się czasami zdaje (taki młody wiek zamęścia to raczej w XIX wieku, kiedy warunki życia się poprawiły). Oczywiście były wyjątki, kiedy nastolatka wychodziła za mąż (np. dziecko w drodze...), ale to zdecydowana mniejszość.

Faktycznie, młynarze musieli być mobilni i pewnie czasami nazwisko zmieniali wraz z młynem. Ale też wątpię, by taka zmiana była w ich przypadku częsta. Jeśli chodzi o możliwą przemianę Smardzowskiego w Bednarczyka to sam nie wiem. Czas się zgadza, rytm urodzeń też, tyle że miejscowość się nie zgadza, a imiona rodziców są bardzo pospolite.

O wiele ciekawszy jest fakt, że w latach 1674-1703 nie rodzą się Smardzowskim dzieci w Koziegłówkach. A potem znienacka w latach 1703-1718 pojawiają się Smardzowscy: dzieci rodzą się Marcinowi/Marcjanowi, Helenie (nieślubne, ale potem chyba wydano ją za mąż), Wojciechowi i Błażejowi. To mogło być rodzeństwo albo kuzyni, i wszyscy oni powinni się urodzić około 1675-1695. Tyle że w Koziegłówkach, tak na pierwszy rzut oka, takiego kompletu rodzeństwa nie widać, niezależnie od nazwiska. Jeśli nie urodzili się w parafii Koziegłówki, to gdzie?

3 lata 6 miesiąc temu #14128 przez Ewa Żak
Wynotowane z ksiąg parafii Koziegłowy 1794-1802

Tomasz Moszczyński-młynarz z Młyna Suchor
Jan Suchay-młynarz z Zabijaka
Ostatnio czytałam życiorys pisany przez ks.W.Hachulskiego i pisze on ,że gdy się rodził 1758rto jego rodzice byli właścicielami młyna pod Koziegłowami czy to byłby młyn Burkacz?
Jan Hachulski ma żonę Mariannę Suchorową a żoną Grzegorza Hachulskiego jestKatarzyna Suchaiówna.Czyli prawdą jest,że rodziny młynarskie żenią się między sobą.

Parafia Przybynów rok 1809

Kazimierz Masłoń-młynarz w Młynie Masłońskim
Michał Opielak-młynarz z młyna pod Wysoką
Jest też młyn Skrobacz,młyn Rajczykowy zwany.Sądzę,że dawny m.Masłoń to obecnie nazywa się Masłoniowizną a m.Skrobacz to Skrobaczowizna.Czy w Kaczych Błotach była kuźnica tego nie wiem.

Pod Żarkami istniała Kuźnica Masłoń,którą przekształcono na Młyn Masłoń-zapis z 1734r.Nie jestem historykiem ale sądzę ,że ród Masłoniów jest przede wszystkim starym rodem kuźników,a gdy kuźnice upadały stawali się młynarzami.Część z nich pisano zdrobniale Masłonik co świadczy o powiązaniu z tymi zawodami.
Od pewnego czasu staram się zgłębić historię tej rodziny bo to jest moje rodowe nazwisko.

E.Żak

3 lata 6 miesiąc temu #14129 przez Andrzej Kuśnierczyk
O najstarszych właścicieli młynów w okolicach Mstowa zapytamy dr. Jacka Laberscheka 11 czerwca na spotkaniu TGZC.
W jego książce "Sredniowieczne dzieje nadwarciańskiego Mstowa" (Kraków 2014) interesujące dane o młynach - na odnodze Warty - z XV w. Jeden należał do dziedzicznych wójtów Mstowa, później przeszedł w prywatne ręce. O dugi młyn, prywatny, spierała się wdowa po Szulku z Mrzygłodu , Machna, z prepozytem klasztoru mstowskiego.
W 1569 r. młyn Chrapoń należał do Aleksandra Będkowskiego, syna Jana.
Młyn w Łuszczynie k. Mstowa istniał już w średniowieczu.
Kazimierz Głowacki udostępnił dokument, z którego wynika że w 1814 r. w młynie tym "siedział" niejaki Zalas. Prawie 5 wieków tradycji młynarskich w tej wsi!
The following user(s) said Thank You: Anna Fukushima

3 lata 6 miesiąc temu #14132 przez Damian Jureczko
Dzieci Jana Hachulskiego(Hachuły)i Salomei (Heleny) z d. Czekaj rodziły się na młynie Smardzów. Młynarze często żenili się między sobą, ale czy zawsze? Pewnie nie. Pomimo coraz to większej ilości informacji na temat młynarzy połączenie poszczególnych Rodzin w jedną całość jest bardzo trudne. Może z czasem choć część z tego uda się uporządkować.
Pani Ewo gdzie mógłbym zdobyć ten życiorys?

3 lata 6 miesiąc temu #14135 przez Ewa Żak
Panie Damianie informacje prześlę na Pana adres mailowy
The following user(s) said Thank You: Damian Jureczko

3 lata 6 miesiąc temu #14144 przez Zenon Stawski
Młyn Borowiec istniejący i czynny jeszcze w latach powojennych, może do lat sześćdziesiątych, leżący między Starą Brzeźnicą a Ważnymi Młynami. Czy może Ktoś orientuje się do kogo należał (własność) w pierwszych latach XX wieku. Czy to była część większego majątku ziemskiego czy też osobna własność osoby fizycznej.

Zenon

3 lata 6 miesiąc temu #14218 przez Tomek Janas
PARAFIA KOZIEGŁÓWKI
Młyn Moskal

18 sierpnia 1832 roku
w młynie Moskal przychodzi na świat Augustyn Błoński
z ojca Antoniego i matki Agnieszki Rap...?

świadkowie:
Idzi Kuc z młyna Oczko
Marcin Łukasik z Smardzowa

chrzestni:
Idzi Kuc
Agnieszka Kupcakowa z młyna Burkacz
Załączniki:

3 lata 5 miesiąc temu #14369 przez Jarosław Bryl
Młyn wodny Łęg (Łeng) – osada młyńska nad rzeką Wartą. Najstarsze zapiski jakie znalazłam o młynie w Łęgu pochodzą z roku 1592. Jest to akt urodzenia syna młynarza Benedykta- Albert. W roku 1651 występuje już jako młynarz Marcin Merda ( Merdzik) jak mlynarz na Łęgu. !720 r. W ksiegach metrykalnych parafii Kruszyna odnotowany jest zgn Alberta Merdy ur 1652r młynarza w Łęgu. Od roku 1770 młynarzem Łęgockim na młynie w Łęgu jest mój pradziad Jędrzej Brill (Bryl) i jego żona Kunegunda.. Jędrzej Brill ( Bryl ) był młynarzem 28 lat ( ur.1747 zm 1797 w młynie ) Po śmierci Jędrzeja w młynie pozostała wdowa Kunegunda do roku 1804 – chwila jej śmierci ( ur 1756 zm 1804r ).
Młynarzami byli także ich synowie:
Mateusz Bryll ur 1778-1837 w młynie Secówka, młyn III żytnicki, młyn secówka
Amdrzej Bryll ur 1784-1850 młyn Kamionka, młyn Pławieński „ Mękwa”
Walenty Bryll ur.1790-1819 młyn „Nurek”, młyn Wikłów, młyn nurek- tesc Szymon Gonera- Mistrz profesji młynarskiej
Kazimierz Bryll- syn Walentego ur 1819 młyn Nurek zmarły 1885 w Rozpedzię – młyn Kamionka, młyn Soczewka, młyn Rozpęd
W 1811 r w młynie Łęg młynarzem był Antoni Plusiak
W latach 1838-1860 młynarzem był Jan Hudzyński, syn Piotra Hudzynskiego i Katarzyny z Brylów- Córki Marcina Brla , młynarza z młyna Kijów. Był on przyrodnim bratem Zofii Hudzynskiej , żony Wincentego Bryla , młynarza z młyna Zasępa.
Wszystkie te informacje zostały opracowane na podstawie danych z ksiąg metrykalnych z parafii Radomsko, Żytno, Kruszyna

Pomoc- Brakuje mi ksiąg z parafii Kruszyna z okresu 1716-1769, które pozwoliły mi na odszukanie brakującego ogniwa między młynarzem w Brylisku a młynem w Łęgu, młynem Kijów gdzie również byli Brylowie.

Pozdrawiam

3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #14375 przez Michał Mugaj
No i proszę, odnośnie młynów w parafii Kruszyna zaczyna się "odsłaniać" historia rodów młynarskich z tego terenu.

Wydawałoby się, że w cytowanej przeze mnie książce Tomasza Kuźnickiego "Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu", autor opisał młyny i młynarzy z gminy Kruszyna i że już nic nie będzie do dodania w tym zakresie...

Podczas indeksowania aktów parafialnych Kruszyny i Borowna natrafiłem na nazwiska młynarzy z tego regionu, które to notatki załączam
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Mirosława Soczyńska

3 lata 5 miesiąc temu #14377 przez Andrzej Kuśnierczyk
Otrzymałem prośbę o rozszerzenie terenu badań także na rejon Pajęczna i okolic. Jeśli ktoś dysponuje informacjami o rodach młynarskich tego obszaru - zapraszamy do podzielenia się informacjami.

3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #14382 przez Szojmer Haledor
Korzystając z okazji i ja mam gorącą prośbę o wszelakie informacje na temat młynów i młynarzy ( w moim przypadku rodzinę Królikowskich)
- z Krzeczowa parafia Mierzyce gdzie Szymon Królikowski był w 1848r. dzierżawcą młyna i papierni,
- z Rybnej, gdzie młynarzem był Piotr Królikowski - syn Szymona 1855
- i z Nichmirowa, Młyn Światłowizna par. Stolec, powiat Sieradz , gdzie w 1808r. urodził się Szymon, a młynarzem był jego ojciec Maciej

wiem, że teren to nieco "powyżej" geograficznie, ale proszę, może ktoś ma nt. temat informacje, lub podpowiedział by mi, gdzie ich szukać.

pozdrawiam Roman
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Wysota

3 lata 5 miesiąc temu - 3 lata 5 miesiąc temu #14386 przez Jacek Tomczyk
W 1914, a konkretnie 28 lipca burza zniosła całkowicie
młyn Pytlewskiego w Zaborzu koło Poraja. To była powódź. Ciekawa relacja na 3-ciej stronie "Gońca Częstochowskiego":

www.biblioteka.czest.pl/zbiory/czasopism...wski_Nr_205_1914.pdf

pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

3 lata 4 miesiąc temu #14706 przez Paula M
Czy rodzina Brelow/Brylow ze Strzalkowa (Radomsko) i okolic, glownie z Breliska/Bryliska i wspomniana przez ciebie rodzina Bryllow/Brylow to ta sama rodzina? Zdaje sie, ze w XVIII w Brylisku tez byla osada mlynarska.

3 lata 4 miesiąc temu #14707 przez Paula M

Jarosław Bryl napisał: Młyn wodny Łęg (Łeng) – osada młyńska nad rzeką Wartą. Najstarsze zapiski jakie znalazłam o młynie w Łęgu pochodzą z roku 1592. Jest to akt urodzenia syna młynarza Benedykta- Albert. W roku 1651 występuje już jako młynarz Marcin Merda ( Merdzik) jak mlynarz na Łęgu. !720 r. W ksiegach metrykalnych parafii Kruszyna odnotowany jest zgn Alberta Merdy ur 1652r młynarza w Łęgu. Od roku 1770 młynarzem Łęgockim na młynie w Łęgu jest mój pradziad Jędrzej Brill (Bryl) i jego żona Kunegunda.. Jędrzej Brill ( Bryl ) był młynarzem 28 lat ( ur.1747 zm 1797 w młynie ) Po śmierci Jędrzeja w młynie pozostała wdowa Kunegunda do roku 1804 – chwila jej śmierci ( ur 1756 zm 1804r ).
Młynarzami byli także ich synowie:
Mateusz Bryll ur 1778-1837 w młynie Secówka, młyn III żytnicki, młyn secówka
Amdrzej Bryll ur 1784-1850 młyn Kamionka, młyn Pławieński „ Mękwa”
Walenty Bryll ur.1790-1819 młyn „Nurek”, młyn Wikłów, młyn nurek- tesc Szymon Gonera- Mistrz profesji młynarskiej
Kazimierz Bryll- syn Walentego ur 1819 młyn Nurek zmarły 1885 w Rozpedzię – młyn Kamionka, młyn Soczewka, młyn Rozpęd
W 1811 r w młynie Łęg młynarzem był Antoni Plusiak
W latach 1838-1860 młynarzem był Jan Hudzyński, syn Piotra Hudzynskiego i Katarzyny z Brylów- Córki Marcina Brla , młynarza z młyna Kijów. Był on przyrodnim bratem Zofii Hudzynskiej , żony Wincentego Bryla , młynarza z młyna Zasępa.
Wszystkie te informacje zostały opracowane na podstawie danych z ksiąg metrykalnych z parafii Radomsko, Żytno, Kruszyna

Pomoc- Brakuje mi ksiąg z parafii Kruszyna z okresu 1716-1769, które pozwoliły mi na odszukanie brakującego ogniwa między młynarzem w Brylisku a młynem w Łęgu, młynem Kijów gdzie również byli Brylowie.

Pozdrawiam

Czy rodzina Brelow/Brylow ze Strzalkowa (Radomsko) i okolic, glownie z Breliska/Bryliska i wspomniana przez ciebie rodzina Bryllow/Brylow to ta sama rodzina? Zdaje sie, ze w XVIII w Brylisku tez byla osada mlynarska.

3 lata 4 miesiąc temu #14721 przez Elżbieta Kowalska
Starokrzepice. Okazały grobowiec rodziny młynarskiej - Patrzyków
Załączniki:

3 lata 4 miesiąc temu #14819 przez Marzena Sosnowska
Witam wszystkich
temat młynarzy z Częstochowy bardzo mnie interesuje w mojej rodzinie Szaflików natrafiłam na wielu młynarzy najprawdopodobniej wynajmowali się do pracy. Podaję po kolei - chociaż nie zawsze wiem w jakich młynach pracowali i pewnie nazwy niektórych miejscowości mogę przeinaczać:

1/ Wacław Szaflik ur. ok 1724 (chyba Olesno) zm 1809 w Dankowie w Domu Młynarskim Pańskim(?) - "magister konsztu młynarskiego" żona Agnieszka Dudek

Jego synowie

- Tomasz Szaflik ur. w 1781 w Olesnie - ślub w 1811 - zam. w Libidzy pustkowie Przybyłów - młynarczyk, w 1818 młynarz we wsi Rybna- żona Marianna Sikorzanka - zm jako wyrobnik w 1826 r. w Libidzy, jego córka Rozalia wychodzi w 1842 r. za mąż za Szymona Ścieburę rolnika z Kamyka

- Jan Szaflik ur. 1774 Olesno zm 1832 Kłobuck jako młynarz wcześniej był młynarzem w Lipie Danków, Opatowie, Rembielicach żona Elżbieta Leyman - jego córka Antonina wyszła za mąż za młynarza Józefa Krolla z Dankowa,

- Filip Szaflik ur 1771 w Olesnie zm 1811 w Borowcach (?)Wielgomłynach gdzie był młynarzem, żona Helena Chmielarz - ich córka Antonina była wychowywana przez stryja w/w Jana Szaflika młynarza
syn Maciej Szaflik ur. w 1811 r. w Wielgomłynach, w 1832 r. bierze ślub w Rembielicach pustkowiu Brzoskach z Marianną z Brzosków Truninową wdową młynarką (!!) córką młynarzy Józefa Brzoska i Katarzyny z Miarków, ich córka Anna w 1852 r. bierze ślub z rolnikiem Obywatelem Krzepic Turczyńskim, Maciej umiera w 1861 w Rembielicach jako młynarz czynszowy

- Józef Szaflik ur. 1790 w Dankowie, gdzie potem był młynarczykiem, ślub w 1815 z Teklą Majchrzak zmarł w 1841 r. w Kamyku, w 1818 - 1820 był młynarzem we wsi Rybna dzieci rodziły mu się w Domu Dworskim, w 1828 r. był już tylko wyrobnikiem w Kamyku

- Franciszek Szaflik m.in. w 1837 r. był młynarzem we wsi Prusicku parafii brzeźnickiej, w 1850 r. w Konowicach (?)

jego syn Andrzej Szaflik ur. w 1810 r. w 1836 r. bierze ślub jako młynarczyk zamieszkały w Rembielicach Pustkowiu Truninach póżniej jako młynarzowi w Kłobucku rodzi mu się córka Tekla w 1836 r., w 1839 w młynie kłobuckim rodzi mus się syn Wincenty, w 1841 r. był młynarzem w Libidzy,w 1845 młynarz w Przybyłowie, w 1850 w Kowodrzy, w 1852 jego córka Józefa bierze ślub w Kowodrzy z Janem Kurpiel młynarzem w Libidzy

oprócz powyższego
w 1866 r. w Rembielicach młynarzem był Karol Szaflik (może syn Andrzeja)
pod koniec XIX w Szaflik Józef prawnuk Józefa Szaflika (młynarczyka w Kamyku) praprawnuk najstarszego Szaflika Wacława zostaje właścicielem młyna w Kamyku, który jest w rękach Szaflików kilkadziesiąt lat

może trochę długo, ale jak widać Szaflikowie od lat trudnili się młynarstwem w okolicach Częstochowy
próbuję też rozszyfrować jakie jest pokrewieństwo młynarzy Szaflików z Podłęży i Kuźniczki z "moimi" Szaflikami

może ktoś z Państwa może dodać coś ciekawego do powyższych danych, czy Szafliki przyszli do Kamyka z okolic z Olesna czy raczej Olesno było tylko przystankiem w ich wędrówce za pracą młynarza
pozdrawiam
Marzena Sosnowska z d. Szaflik
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Hanna Winogrodzka-Szaflik

3 lata 4 miesiąc temu #14945 przez Andrzej Kuśnierczyk
"Młynek pod Sygątką nazwany Czaćmak".

Wizytacja parafii Potok (Złoty) 1782

3 lata 3 miesiąc temu #14960 przez Jarosław Bryl
Historia rodu młynarskiego rodziny Bryl wywodzi się z osady młyńskiej Brylisko. Sądzimy ze to ta sama rodzina.
Jędrzej Bryl i jego stryjeczni bracia Marcin i Mikołaj Bryl stworzyli wielopokoleniowa rodzinę młynarzy spokrewnionych z innymi rodzinami młynarskimi w XVII i XVIII wieku ( Burzyńskich , Gonerów, Brzezińskich, Chudzińskich.
Brylowie byli na młynach : Brylisko, Łęg, Kijów, Mękwa, Soczewka , Sycówka, Nurek, młyn III żytnicki, Wikłów, Kamionka, Rozpęd,Wrony, Czerkawizna, Chudzin, Zasępa,Klekotowie, Pokraka.

Brakuje nam dokumentów z Kruszyny z lat 1716-1769 , które by potwierdziły nasze przypuszczenia.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

3 lata 3 miesiąc temu #14979 przez Paula M

Jarosław Bryl napisał: Historia rodu młynarskiego rodziny Bryl wywodzi się z osady młyńskiej Brylisko. Sądzimy ze to ta sama rodzina.
Jędrzej Bryl i jego stryjeczni bracia Marcin i Mikołaj Bryl stworzyli wielopokoleniowa rodzinę młynarzy spokrewnionych z innymi rodzinami młynarskimi w XVII i XVIII wieku ( Burzyńskich , Gonerów, Brzezińskich, Chudzińskich.
Brylowie byli na młynach : Brylisko, Łęg, Kijów, Mękwa, Soczewka , Sycówka, Nurek, młyn III żytnicki, Wikłów, Kamionka, Rozpęd,Wrony, Czerkawizna, Chudzin, Zasępa,Klekotowie, Pokraka.

Brakuje nam dokumentów z Kruszyny z lat 1716-1769 , które by potwierdziły nasze przypuszczenia.

W moim drzewie genealogicznym tez jest nazwisko Bryl/Brel.

Benedykt Bryl + Agneta
dzieci:
1. Andrzej Bryl, ur. 21/02/1740, Brelsko (Radomsko)+ Regina Orzenska/Orzinska

- Franciszka Bryl, ur. 04/03/1765 mlyn Brylisko - 02/02-1824, Sucha Wies + Adamus Dudek
- Tekla, ur. 27/09/1771, Brelisko
- Anastazja Bryl, ur. 06/04/1778, Brylisko
- Kunegunda Brel, ur. 25/02/1781, Brelisko

fragment aktu zgonu Franciszki z Brylow Dudkowej(#16/1824):

[...] zmarla Franciszka z Brylow Dudkowa, lat 50** majaca, malzonka oswiadczajacego Adama Dudka [75], w mlynie Brylisku urodzona, corka zmarlych Andrzeja i Reginy z Orzinskich malzonkow Brylow, mlyn Brylisko utrzymujacych, tamze zamieszkalych [...]

** wlasciwie lat 58

2. Magdalena Bryl, ur. 01/11/1742, Brelsko

Moja rodzina wywodzi sie od linii Dudek-Bryl
The following user(s) said Thank You: Tomasz Krzywanski, Michał Mugaj

3 lata 3 miesiąc temu #15050 przez Jarosław Bryl
Witaj Paula. Rodzicami Andrzeja Bryla byli Antoni i Marianna Bryl / Brylik /. Urodził się w 1743 roku zmarł w 1781 r. Andrzej i Regina z Orzeńskich mieli 9 dzieci . Marianna ur. 1759 , Jadwiga ur.1761 , Franciszka ur.1765, Salomea ur. 1766, Regina ur. 1767, Tekla ur. 1771, Wiktoria ur.1772, Anastazja ur. 1778, Kunegunda ur. 1781.Wdowa Regina Bryl w 1782 r. poślubiła Klemensa Starostkę. Benedykt i Agnieszka byli rodzicami urodzonych w Brylisku , Gertrudy - 1740, Elżbiety -1742, Jędrzeja -1746. W Brylisku mieszkał Marcin Bryl. Byli oni rodzina, lecz nie zachowały się dokumenty mówiące o stopniu pokrewieństwa. Brakuje dokumentów z lat 1716 - 1769 z Radomska i Kruszyny.
The following user(s) said Thank You: Paula M

3 lata 2 miesiąc temu #15404 przez Jerzy Poznański
Znalazłem pozycję
Atlas rozmieszczenia młynów wodnych w dorzeczach Warty,Brdy i części Baryczy w okresie 1790-1960 ale niestety bez nazwisk właścicieli

Czas generowania strony: 2.139 s.