Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19791 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Zbigniewie na ślubie pisze , że Jan był z Pyskowic.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #19793 przez Maria Mroczek
Replied by Maria Mroczek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dziękuję, bardzo dziękuję za ten róg obfitości na temat "moich" Samuelów.
Tak, wiem to, że Jan pochodził z Pyskowic i już od jakiegoś czasu cieszy mnie ta informacja.
Nikt mi jednak w rodzinie nadal nie wierzy, że mamy śląskich przodków.

Zbigniewie, dziękuję pięknie też za informację o tłumaczonych aktach.
Przydadzą mi się niektóre, bo nie mam wszystkich.
Warto też mi wiedzieć, że w Częstochowie mieszkają potomkowie mojej prababci Marianny. Ona wyszła za mąż za pradziadka w Warszawie i tam też urodziła mojego dziadka oraz inne dzieci i z Częstochową nie miała większych kontaktów.
To prawda, że w rodzinach młynarskich mieli dużo dzieci, bo stać ich było na nie.
Tylko czasami były to same córki, jak u moich dziadków w młynie Wiercica, gdzie było ich aż pięć.Ciekawe tylko jak dziadek się czuł gdy stale czekał na syna, a ostatnie dziecko też okazało się córką.
To była moja mama :)
Serdecznie pozdrawiam Was obydwóch.
Maria
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Maria Mroczek od.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19794 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Pani Mario to nie sa moi przodkowie. Zainteresowałem się tematem (zresztą cały czas śledzę ten wątek na forum)i dlatego odpisałem. Dziękuję jednak za pozdrowienia, które oczywiście odwzajemniam. Natomiast z Panem Zbigniewem łączą Panią więzy krwi.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19795 przez Maria Mroczek
Replied by Maria Mroczek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Wiem, wiem, że to tylko ze Zbigniewem łączą mnie więzy krwi.
Dlatego tekst poprzedniej wiadomości rozdzieliłam.
I druga część jest odpowiedzią dla Zbigniewa.

Ale za wiadomości o swoich młynarzach jestem bardzo wdzięczna Wam obydwóm i także Krzysztofowi, z którym jestem w kontakcie poza tym Forum.
Ponadto mam ogromny sentyment do Sląska, bo tam spędziłam swoje młodzieńcze lata i mam trochę rodziny sióstr mojej mamy, także w Piekarach Śląskich.
Dlatego zalogowałam się na stronkę GTG i lubię tam zaglądać, bo znajduję wiele interesujących wiadomości, czasami znanych mi z opowiadań.

Przesyłam dużo serdecznych pozdrowień z Zielonej Góry, gdzie mieszkam od 1975r.
Maria
The following user(s) said Thank You: Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #19906 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dzień dobry,

Żeby pociągnąć dalej wątek młynarzy Samueli przybyłych w okolice Żarek i Przybynowa w 1808 roku lub nieco wcześniej, bardzo proszę o pomoc w lokalizacji miejsca zgonu Walentego Samuela. Był najprawdopodobniej synem Jana i Marianny z Baczyńskich, ale pewności bez dokumentu nie mam. Urodził się w 1802-1803 chyba w Ostrożnicy kolo Świerklańca i być może akt jego chrztu jest w Siemoni. Niestety nie mam dostępu do tych akt choć podobno są w parafii.
Pierwsza znana mi wzmianka o Walentym to akt jego ślubu z Małgorzatą Morawską w Żarkach w 1821 (akt po łacinie bez podania imion rodziców). Potem jest wiele aktów chrztu, ślubów i zgonów ośmiorga dzieci Walentego w Żarkach, Złotym Potoku (pracował we młynie Kołaczów) i Przybynowie (młyn na Pustkowiu Samueli obecnie w Żarkach Letnisku). Są też akty gdzie Walenty jest stawającym przy chrztach i zgonach. Ślad się urywa w Przybynowie w maju 1850, a potem jest informacja przy śmierci jego córki Józefy w Żarkach z września 1856, że Walenty jest już nieżyjący. Niestety ani w Żarkach ani w Przybynowie nie ma aktu jego zgonu. Przypuszczam że wyjechał do pracy gdzieś w innym młynie i tam dokonał żywota, choć mogło być zupełnie inaczej. Jeśli ktoś ma informacje o młynarzu Walentym to proszę o kontakt.

EDIT: przed chwilą się dowiedziałem że Jan Samuel mieszkał z rodziną na Młynie Masłoniów już w październiku 1808, zanim w tym samym roku wydzierżawił odległy o 4 wiorsty Młyn Szczyrbowe.

Pozdrawiam,
Zbyszek
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19926 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Gdy Ania Fukushima zakładała ponad rok temu watek młynarski , nie spodziewała się chyba takiego efektu. Okazuje się , że klany młynarskie za nic miały sobie dawne kordony. Stanowili niezwyklą społeczność. Mogę - ze swojego doświadczenia - porównać młynarzy do dawnych kuźników. Co ciekawe, osiadali często przy dawnych kuźniczych stawach , na tzw. kuźniczyskach. Chodziło o gotową infrastrukturę : groble i spiętrzenia wody. To chyba ( może nie chyba a niewątpliwie!) jest sukces TGZC na tle wszystkich towarzystw - z ukłonem w stronę p. Korneli Major z Kielc .
Tylko raz spałem w sąsiedztwie pracującego (drewnianego!) młyna wodnego. Zapewniam: niesamowite doznania. [To było w Grodzisku k. Ojcowa].
Sadzę, że należy nam się jakiś grant z Ministerstwa Kultury na opublikowanie wszystkich informacji na naszej stronie. Jak napisać wniosek? Oto jest pytanie,
Dziękuję wszystkim za dotychczasowe informacje. Proszę o kontynuacje, bo robi się coraz ciekawiej.
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie