Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13589 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn zwany Lechowa z gruntami i stawem wydzielony z dóbr Kamyk
w 1872 r. przeszedł z rąk Macieja Bojanowskiego do Franciszki Respondek i Józefy Młodowskiej (akta notariusza Piątkowskiego).

Dzierżawca młyna Bleszyńskiego w gminie Mykanów Adolf (syn Aleksego) kupił od Adama Pogorzelskiego z folwarku Radostkow , zarządcy dóbr Radostkow, krowę, meble i samowar za łaczna kwotę 60 rs. (not. Piątkowski)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13591 przez Barbara Kazimierska
Replied by Barbara Kazimierska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dzień dobry! Bardzo interesuje mnie Franciszka Respondek- jest moją krewną - jak dotrzeć do aktu? Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13599 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
"Goniec Częstochowski" z 19 lipca 1918r

Obwieszczenie Król.Pol. Sądu Okręgowego w Częstochowie nr.713

cyt: "Roman Patorski z siedzibą w Wałach, gm. Huta Stara, powiatu Częstochowskiego. Właściciel młyna Roman Patorski we wsi Wały , gm. Huta - Stara,powiatu Częstochowskiego.

www.sbc.org.pl/dlibra/publication?id=13888&tab=3

Pozdrawiam Teresa Łukasik
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13610 przez Michał Mugaj
Replied by Michał Mugaj on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyny i młynarze
Poniższe informacje w całości /i nie tylko/ pochodzą z książki Tomasza Kuźnickiego „Z dziejów młynarstwa Radomska” i regionu(Katalog) wydanej przez Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami o/ w Radomsku w 2009 r.
Poniżej wykaz młynów, pokazanych na mapie kol. Hurasa, z lat 1802-1803
1 Łęg Młyn- młyn wodny na rzece Warcie,
2 Grabówka Młyn- młyn wodny na rzeczce, zwanej dziś Struga, lewym dopływie Warty
3 Sadzawka Młyn – w Kruszynie
4 Zasempa Młyn – (dziś Młynek w okolicach Pieńków Szczepockich), lewy dopływ Warty
5 Kuźnice Młyn – między Widzówkiem i Gowarzowem, lewy dopływ Warty
6 Jeż Młyn – w okolicach dzisiejszej Jamrowizny, lewy dopływ Warty
7 Młyn dworski w Kruszynie – młyn motorowy
8 Zaremba Młyn – młyn wodny w miejscowości Wikłów
9 Kijowski Młyn – młyn wodny w górnym biegu Warty, powyżej Łęgu, w Kijowie
10 2 Młyny w Widzowie – młyny motorowe
11 Młyn w Jackowie – młyn motorowy
Młyn dworski w Kruszynie
Młyn motorowy w Kruszynie założony został w 1904 r. w murowanym parterowym budynku o wymiarach około 26 m długości i 11 m szerokości. Początkowo był to młyn parowy poruszany lokomobilą- posiadał wówczas 2 pary walców, 1 parę kamieni francuskich , oraz żubrownik i perlak. W budynku tym, w piwnicy do 1938 r. znajdował a się destylarnia, rektyfikacja i rozlewnia spirytusu. Następnie w roku 1942 nadbudowano piętro, wymieniono walce, zlikwidowano kamienie. W tym też roku założono silnik elektryczny. Przed wojną młyn przerabiał głównie zboże z majątku(zdolność przemiałowa wynosiła do 6 ton zboża na dobę). W okresie międzywojennym, młynem księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego, synem Eugeniusza (1862 – 1941) zarządzał Józef Stępień. Wg opisu Sławomira Pruciaka z 2009 r : -do wybuchu wojny był to najnowocześniejszy młyn w okolicy Kruszyny. Eksploatowany był na potrzeby książąt Lubomirskich, natomiast w czasie okupacji na rzecz Niemców. Po wyzwoleniu zostal udostępniony mieszkańcom. Pod koniec lat 90, został zamkniety i od tego czasu był dewastowany.1 maja 2009 r. ulegl pożarowi, tak że w chwili obecnejpo obiekcie pozostały jedynie mury/z listu korespondencyjnego Sławomira Pruciaka -Lgota Mała ,do autora,Tomasza Kuźnickiego/.
Znalazłem na Family Search akt małżeństwa z 1890 r. z parafii Kruszyna: Stępień Józef, urodz. 1862 r, wieś Młodzowy, parafia Noworadomska, młynarz; syn Stanisława Stępnia i Marianny zd. Wajser zawarł związek małżeński z: Chądzeńska Marianna, urodz. 1873 wieś Kijów parafia Kruszyna; córka Wawrzyńca Chądzeńskiego i Honoraty zd. Woszczyńska. Z moich notatek także wynika, że Chądzeńscy /Hądzeńscy/ byli młynarzami ze wsi Łęg/parafia Kruszyna/ jak i Woszczyńscy – byli młynarzami ze wsi Kijów/parafia Kruszyna/. Tylko nie jestem pewien, czy to jest ten Stępień Józef-zarządzający młynem dworskim książąt Lubomirskich?
Znalazłem także kolejnego młynarza z Kruszyny/znanego mi z opowiadań mojej Mamy/. Binkowski /Bieńkowski/ Konstanty-urodz. 1877 r. wieś Danki parafia Mszczonów, młynarz; syn Binkowskiego Aleksandra-młynarza, ze wsi Szymanów powiat Sochaczów i nieżyjącej Józefy Ciszewskiej - zawarł w 1905 r. w Kruszynie związek małżeński z Maryanną Wrzalik –urodz w 1887 r. , mieszkającą w Folwarku Baby/parafia Kruszyna/; córką nieżyjącego Wawrzyńca Wrzalika i wdowy Marcyanny Graczyk.
Dołączyłem także powiększony wycinek mapy parafii Kruszyna/kol. Hurasa/. Jak będę w Kruszynie, postaram się zrobić zdjęcia z tego, co pozostało po młynie dworskim książąt Lubomirskich.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13611 przez Michał Mugaj
Replied by Michał Mugaj on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
/w nawiązaniu do poprzedniego postu/:
są to młyny w parafii Kruszyna i w jej sąsiedztwie.
M.M.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13631 przez Ewa Gajownik
Replied by Ewa Gajownik on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam,
Nie wiem czy piszę do właściwej osoby, ale jeszcze nie bardzo poruszam się po tej witrynie... Szukam krewnych ze strony mojej mamy. Z Jej przekazu wynika że siostra Jej ojca - Aniela Jastrzębska (urodzona ok.1870, może później)wyszła za mąż za niejakiego Mielczarka (Mielcarka), mieli młyn w Przedborzu. Czy mogę liczyć na pomoc i wskazówkę jak i gdzie mogę tego szukać.
Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam, Ewa Gajownik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie