Szukam historii przodków: Franciszek Huras (ur. 1871, z Gniazdowa) i Apolonii z.d. Sytniewska (ur. 1886 w Poraju)

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #19927 przez Marek Huras
Jak w temacie.

Z dodatkowych informacji wiem, że Franciszek Huras ur. w 1871 r był wcielony do Armii Carskiej i brał udział w bitwie pod Mukden (1905, Mandżuria, wojna rosyjsko-japońska). Po powrocie w rodzinne strony (Gniazdów?) został krawcem.
Jego żona Apolonia z d. Sytniewska ur. 25.05.1885 (lub 1886) w Poraju, była córką Naczelnika Stacji Kolejowej w Poraju.
Szukam informacji o rodzeństwie i przodkach w/w.
Szczególnie interesuje mnie pochodzenie rodu/nazwiska Huras, gdyż nie jest to rdzennie europejskie nazwisko, zaś początków rodu w Polsce dopatruję się w Gniazdowie / Kamienicy Polskiej - do wcześniejszych tropów jak na razie nie dotarłem.

Z góry dziękuję.
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Marek Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19951 przez Andrzej Kuśnierczyk
Nazwisko Huras/Churas
Zacznijmy od statystyki. Osoby noszące nazwisko Churas ok. 2000 r. : Myszków ( miasto i powiat) ok.116, Głubczyce i powiat 26, miasto Częstochowa 25, miasto Opole 15, Lubliniec i powiat 13, pow. częstochowski 11.
Osoby noszące nazwisko Huras (to tylko forma zapisu fonetycznego nazwiska 'xuras' (x = głoska ch): Częstochowa i powiat ok. 66, Starcza 46, Będzin (powiat) 36, Rudnik Wielki 34, Myszków – powiat 25- a tak naprawdę rejon Koziegłów.
Zatem nazwisko znane na Górnym Śląsku i jego pograniczu: w historycznym „państwie koziegłowskim” na terenie księstwa siewierskiego oraz w rejonie Częstochowy. Niewykluczone, że przodek był z Górnego Śląska. .
Teoria o obcym pochodzeniu nazwiska nieuzasadniona. Jest rdzenie polskie, by nie powiedzieć staropolskie. Jeśli noszący nazwisko Churas służył w wojsku rosyjskim, zapisywany był rosyjską literką (bez rozróżnienia na 'h' i 'ch'). Jeśli wrócił z wojska - pisarz gminny miał do wyboru obie formy.
Gdyby nazwisko było rdzennie niemieckie, otrzymałoby nagłosowe 'g' (analogia do: Herman – German). W polskich dokumentach są zatem Churasowie i Hurasowie.

A skąd „churas”? Najpewniej od 'kuras' – tzn. od obocznej gwarowej nazwy koguta ( „Pieje kokot, pieje kuras, idź do domu, nic nie wskórasz”), 2. także: kogut obrzędowy z drewna, np. do chodzenia po dyngusie, 4. chustka na głowie zawiązana na wystający węzeł, 5. penis.

W XIX w. w Kamienicy Polskiej dominowała forma nazwiska z 'h'.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20023 przez Andrzej Bereszka (Berezka)
Moja pra , pra babcia Marianna z Hurasów ur. 1823 pochodziła z Gniazdowa we wsi Koziegłówki z ojca Ignaca i matki Marianny z Zemłów. Była wdową po Piotrze Frączek i ponownie wyszła za mąż za mojego pra,pra dziadka Wojciecha Berezkę (1831) w dniu 7 VIII 1866 r.Miała z nim dzieci - Marcina , Jana i innych. Proszę o skojarzenia i inne informację.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #20145 przez Florian Huras
Zarówno Pan Marek jak i Pan Andrzej mają wspólne korzenie.
Franciszek Huras był synem Walentego. Walenty był synem Jana a ten był synem Ignacego i Marianny Zemła. Mam wstępnych i zstępnych tej linii. Służę pomocą po powrocie z wakacji

Huras - Nazwisko pochodzi od imienia Huryj//Guryj, występującego w kościele prawosławnym, a pochodzącego od hebrajskiego gur ‘mały lew’, zob. K. Rymut, Nazwiska Polaków, t. 1 s. 316. Por r. także hura: 1. zachęcając do pochodu, natarcia, 2. okrzyk zapału, uznania = niech żyje, wiwat, zob. tzw. Słownik warszawski, t. II, s. 64
Huras Florian
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Andrzej Bereszka (Berezka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20154 przez Andrzej Bereszka (Berezka)
DZIĘKUJĘ za potwierdzenie. Nadal jestem zainteresowany tym tematem. Służę moimi danymi o rodzinie Berezków i mojej pra,pra,pra babki. Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20160 przez Florian Huras

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie