Karczmy - okolice Częstochowy

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22664 przez Arkadiusz Pluta
Karczmy - okolice Częstochowy was created by Arkadiusz Pluta
Wzorując się na popularności wątku młynarskiego postanowiłem założyć wątek karczmarski. Sam mam w swoim drzewie kilku karczmarzy, nawet z czasów Stefana Batorego, więc ciekawi mnie ten temat. Na początek przedstawiam link do obrazu Aleksandra Orłowskiego "Zabawa w karczmie". A chodzi tutaj o namalowaną w Częstochowie karczmę w 1800 r. - artyzm.com/obraz.php?id=5702

Znalazłem także opis z 1965 r. z Gazety Regionalnej (skan w załączeniu) dotyczący tego obrazu, że najprawdopodobniej namalowana karczma wymieniona została w lustracjach 1765 i 1789 r. Z ostatniej lustracji wychodzi, że akwarela pokazuje "izbę szynkową dużą ".

Ja natomiast znalazłem, że były dwa zajazdy w Częstochowie wg spisu ludności 1790-1791 - austerya (zajazd, karczma) podstolego starosty olsztyńskiego i austerya klasztoru oo. Paulinów - szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3/47/skan/fu...qsnGWPI7GpUzjQISuB1Q
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22695 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Karczmy - okolice Częstochowy
Ostatnia lustracja starostwa olsztyńskiego, przeprowadzona w 1789 roku wymieniła jako starostę Stanisława Sołtyka, podstolego koronnego - więc on prawdopodobnie był właścicielem tej jednej z karczm w Częstochowie, być może tej z akwareli? - pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_So%C5%82tyk
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22705 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Karczmy - okolice Częstochowy
W lustracji pow. lelowskiego w 1789 r. odnotowano, że Mokrzesz i Wola Mokrzeska miały łącznie 53 domy (w tym dwór, browar, dwie karczmy, młyn, 4 chałupy rzemieślnicze) i 267 mieszkańców (w tym 5 Żydów)
________________
AF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22713 przez janusz gęborski
Replied by janusz gęborski on topic Karczmy - okolice Częstochowy
Witam.
W trakcie zbierania materiałów okazało sie że i u mnie w rodzinie znalazł się karczmarz.
Miejscowość Sucha /Siewierza prowadzili karczmę .Stefan Sąnczowski z żoną Gertrudą z Paligów.
Oboje umierają w DOMU KARCZEMNYM w 1848 ich śmierć zgłasza syn Walenty który prowadzi karczmę.. Badając dokumenty okazało się że było parę karczm w rodzinie..
Do dzisiaj nie wiem gdzie mogła się mieścić owa karczma ,a konkretnie miejsce zwane Sucha..
Janusz Gęborski.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22719 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Karczmy - okolice Częstochowy
Witam!
Jeżeli chodzi o Siewierz - Sucha to wydaje mi się, że jest to teren dzisiejszego kompleksu wypoczynkowego "Warężyno" przy drodze Siewierz - Tarnowskie Góry. Droga od ronda na Warężyno i dalej w las do Hotelu Natura nosi dzisiaj nazwę ul. Sucha. Nazwa ulicy myślę, że jest nadana od nazwy tej okolicy jak np. ul. Bacholińska od miejscowości Bacholin . Karczmy przeważnie znajdowały się na obrzeżach miejscowości przy traktach, drogach często uczęszczanych przez podróżnych, wędrowców. Droga ta prowadziła ze Śląska do Księstwa Siewierskiego i dalej w kierunku Krakowa.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik
The following user(s) said Thank You: janusz gęborski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #22722 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Karczmy - okolice Częstochowy
Ta karczma w Suchej na skraju lasu obok Boguchwałowic (1863 r.) wymieniona jest w legendzie wojkowickiej patrz link - www.zspwk.edu.pl/index.php?option=com_co...blog&id=35&Itemid=45
The following user(s) said Thank You: janusz gęborski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie