Wybiórcze akta? (Przystajń)

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25634 przez Michał Urbaniak
Wybiórcze akta? (Przystajń) was created by Michał Urbaniak
Witam,

jakiś czas temu w księdze, która służyła administratorowi za notatnik znalazłem długo poszukiwany akt zgonu jednej z córek moich przodków. Dziecko miało pół roku akt w oficjalnej księdze (na szukajwarchiwach) się nie pojawia. Pomyślałem - ktoś przegapił, nie spisał aktu, to było półroczne dziecko itp.

Teraz przeglądam tę księgę i jestem bardzo zaskoczony. Takich brakujących w księgach aktów w latach 1847-1848 (te lata przejrzałem) jest naprawdę sporo i dotyczą nie tylko dzieci. Oto kilka przykładów:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...D2115410&cc=2115410- tutaj znajdziecie akt zgonu Anny Janik (żony mojego przodka), która zostawiła córki i zięcia Norberta Dąbrowskiego. Anna Janik nie pojawia się w SZWA na liście zmarłych w 1847 roku.

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410 - tu umiera np. Dominik Jelonek - ani śladu w "oficjalnych" aktach

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410 - rodzina Balcera i Urszuli Jelonków - tutaj widzę, że zaraz po sobie zmarło małżeństwo Jelonków, w tym samym roku zmarły też dzieci tej pary. Nie ma ich na liście zmarłych w 1848 roku

Dla zainteresowanych - zobaczcie na akt 16:

www.szukajwarchiwach.pl/8/116/0/2/94/ska...CKZ79jDBuqyvreyrW9hg

Ten sam akt w notatkach - 1 po lewej stronie u góry - przynosi uzupełnione informacje co do świadków i rodziców dziecka. :

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410

Może ktoś już to zauważył, ale mnie teraz rzuciło się to w oczy i postanowiłem się tym podzielić. Może ktoś znajdzie w tych notatkach od dawna poszukiwany akt zgonu?
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska, Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25638 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Wybiórcze akta? (Przystajń)
Widzę, że administrator bardzo wybiórczo wpisywał dokumenty do ksiąg. Taki przykład:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410

2 akt zgonu po lewej stronie napisany maczkiem. Dotyczy 3-tygodniowego syna Józefa Augustynowicza i Franciszki z Bejmów - Felixa Aleksandra. Po tym akcie zgonu (a także urodzenia!) nie ma w księgach śladu.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #25643 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Wybiórcze akta? (Przystajń)
Przejrzałem tę księgę pod kątem zgonów:

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-D1K...3D2115410&cc=2115410

I muszę przyznać, że jestem zaskoczony, ile informacji nie dostało się do "oficjalnych" ksiąg parafialnych. Z tych bazgrołów naprawdę można sporo wyczytać - odnalazłem daty śmierci kilkunastu dzieci z mojego drzewa, co do których wczesnego zgonu nie byłem pewien.

Przy niektórych aktach zgonu jest cała rozpiska, jakie zmarły zostawił dzieci (z wiekiem!). Czasem są tam podpisy stawających.

Rzecz bezcenna. To prawdziwa gratka dla osób, których przodkowie związani byli z Przystajnią.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska, Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu - 7 lata 10 miesiąc temu #25663 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Wybiórcze akta? (Przystajń)
Potwierdzam, sam indeksowałem Przystajń w większości właśnie z raptularzy i czasem połowa aktów była skreślona i nie pojawia się w unikatach/duplikatach.
Dotyczy to nie tylko zgonów.

Szymon Gruca
Ostatnia7 lata 10 miesiąc temu edycja: Szymon Gruca od.
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie