Topic-icon Sobieski w Będzinie

2 lata 2 tygodni temu #26884 przez Bartosz i Joanna Nagły
Witam.
Indeksując akta urodzeń z parafii Będzin natknęliśmy się na dwa akty urodzenia , które potwierdzają, że wojska polskie idące na odsiecz Wiednia przebywały w mieście Będzin. Faktem , który to potwierdza są dwa poniższe akty , które były zanotowane w dniu 19 sierpniu 1683 roku.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 2 tygodni temu #26891 przez Florian Huras
Zapewne ciekawe .Należę niestety do tych co łaciny nie znają. Czy można prosić o przetłumaczenie tego tekstu na polski?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 2 tygodni temu #26904 przez Bartosz i Joanna Nagły
W pierwszym akcie została ochrzczona Maryna dziecko Jana Żołwinskiego z Torunia i Anny, rodzicami chrzestnymi byli Jan Bazylowski i Anna Wierzbicka (wszyscy byli milites czyli żołnierzami).
W drugim akcie został ochrzczony Jacenty dziecko Marcina Dobosza i Anny, rodzicami chrzestnymi byli Kazimierz Molski i Katarzyna Sczerbicka (także wszyscy żołnierze).
W ostatniej linijce drugiego aktu jest zapisane , że wszyscy oni byli w czasie ekspedycji pod WIedeń przeciwko Turkom (w dosłownym tłumaczeniu).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu - 1 rok 4 miesiąc temu #29787 przez Wiesław Macoch
Są też ślady pobytu wojsk Sobieskiego w Gliwicach. Na forum GTG Adam Kropek umieścił prośbę o tłumaczenie z łaciny. Zamieszczam post Adama.
"Witam,
przeszukując księgi z parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach znalazłem prawdopodobnie ślad przemarszu wojsk Jana Sobieskiego na Wiedeń przez Górny Śląsk w 1683 r.
Może znajdzie się osoba mogąca przetłumaczyć ten fragment z łaciny."
Umieściłem ten post na WTG "Gniazdo" z prośbą o przetłumaczenie. Przetłumaczył "Bartek"
"
23 VIII ja, Jan Ludwik Sendecius z kolegiaty raciborskiej NMP Wniebowziętej, natenczas proboszcz gliwicki, ochrzciłem dwóch dorosłych [tj.] jednego Araba i jednego Scytę kałmuckiego z dworu Jego Królewskiej Mości Jana III króla polskiego, gdy jechał do Wiednia przeciwko Turkom z polskimi żołnierzami. Arabowi nadano imię Antoni (chrzestnymi byli Piotr Bednarczyk i panna Marianna Miczalowa), drugiemu zaś, Scycie kałmuckiemu Bajembekowi, nadano imię Franciszek, którego chrzestnymi byli Marcin Suchy i pani Katarzyna Grzesielowa. Przeto niech będzie błogosławiony Pan Bóg, który Kościół swój Święty Katolicki obdarzył dziś dwojgiem dzieci, w czym pomógł przewielebny a pobożny Sycopowski [?] z zakonu św. Dominika ścisłej obserwancji, który wraz z królem jechał na ową bitwę wiedeńską, a Pan Bóg cudownie im tam pobłogosławił tak, że liczne tysiące pogan zabito, reszta zaś w popłochu i z konfuzją wielką musiała uchodzić, skąd Polacy i cesarscy wielkie łupy wzięli."
Załączam skan. Wiesław Macoch
Załączniki:
COM_KUNENA_THANKYOU: Maria Nowicka

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 4 miesiąc temu #29872 przez Bartosz i Joanna Nagły
Na stronie Stowarzyszenia Siemonia znalazliśmy notatkę zapisaną w kronice parafii Siemonia dotyczącą przemarszu i stacjonowania króla Jana Sobieskiego i jego wojsk:

Załączniki:
COM_KUNENA_THANKYOU: Maria Nowicka, Wiesław Macoch

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.585 s.