"Perełka" nie genealogiczna

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29171 przez Wiesław Macoch
"Perełka" nie genealogiczna was created by Wiesław Macoch
Na stronie Archiwistyka Siedlecka (Fb) Adam Paweł Justa umieścił "perełkę" rachunek z archiwum księcia Czartoryskiego

Załącznik 16998899_1280663161988667_8513124803438127576_n.jpg nie został znaleziony

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: M. D.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #29743 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic "Perełka" nie genealogiczna
(…) od braci tylko słyszałem, że ks.Ksawery miał im rozkazować, aby pałką lub łupą drzewa przeora zabili, gdy będzie za murami, lecz tego z ust jego nie słyszałem, nawet pytałem się braci, czy gotowi jesteście przysiąc na to, odpowiedzieli: gotowi jesteśmy.

To rzecz pewna, że ks. Ksawery ustawicznie prześladował śp. ks. Dominika Sośnieckiego i z nim się bezustannie kłócił nawet w chórze, czego ja kilkakrotnie świadkiem byłem i to może było przyczyną do utracenia zmysłów temuż ks. Dominikowi, że wpadł w wariacyję a potem do tak haniebnej śmierci, że się w rzece utopił, którego gdy w cztery miesiące dopiero znaleziono ciało, i ks. przeor dysponował, żeby to ciało było sprowadzone do klasztoru i tam pochowane, ks. Ksawery żadnym sposobem na to pozwolić nie chciał, aby był w kartuzyi chowany, jakoż do tego przyszło, że go na cmentarzu Gidel przy farze pochowano.


Rzecz dotyczy tzw. kartuzji, czyli klasztoru braci kartuzów w Gidlach. (Tekst w pisowni zmodernizowanej, by ułatwić lekturę - w oryginale np." xiądz Xawery" itp.). Fragment akt konsystorskich z początku XIX w. Na zabytek zwrócił uwagę Piotr Gerasch w trakcie zbierania materiału genealogicznego dotyczącego jednego z "prokuratorów" zakonu. Wyniki poszukiwań zostaną udostępnione na stronie TGZC.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie