Topic-icon Epidemie w parafii Żarki ( Jaworznik )

10 miesiąc 2 tygodni temu #31530 przez Matus Lop
Witam,

poszukuje informacji na temat ewentualnych epidemii jakie nawiedziły parafie Żarki w latach 1790-1827. Czy ktoś z zajmujących się przeglądaniem tamtejszych ksiąg metrykalnych natknął się na informację o jakiejkolwiek epidemii w tym czasie?
Na terenie Jaworznika znajdować się ma cmentarz określany przez miejscowych mianem cholerycznego, jednakże ci nie potrafią wskazać okresu w jakim powstał. Ze spisów ludności wynika, że jedynym okresem, w którym nastąpił drastyczny spadek liczby mieszkańców to właśnie wyżej wymienione lata, w których liczba ludności spadła o około 80%.
Słownik podaje liczbę 85 mieszkańców w roku 1827! więc nie jest możliwe, że ludzie Ci zmarli na epidemie panującą w okolicy w roku 1832.
Za XIX wieczną genezą cmentarza przemawia także fakt, że na mapach z II RP nie jest on w żaden sposób zaznaczony, co może sugerować, że był już wtedy zapomniany.
Z góry dziękuje za wszelkie informację na temat samego cmentarza oraz epidemii panujących w tym czasie.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 3 tygodni temu #31788 przez Jan Zamorowski
Proszę przeglądać akty zgonów w parafii i określić liczbę zgonów. W latach, w których była epidemia liczba zgonów gwałtownie rosła.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 1.084 s.