Topic-icon Brodowscy

3 tygodni 4 godzin temu #31761 przez Mariusz Kaczmarek
Witam,

przodkiem mojej żony jest urodzony w 1758 w Siewierzu Ignacy s. Brodowski Jan i Salomea, Nobiles

Czy Ignacy lub jego rodzice mieli coś wspólnego z majątkiem i dworem na Mijaczowie. W nieistniejącym obecnie dworku znajduje się obecnie kościół pw. Narodzenia NMP. Po dawnym dworku pozostała jedynie przydworna kaplica. Chyba że coś pomylilem/nadinterpretowalem. Z tego co znalazłem, to że Ignacy był właścicielem części majątku Mysłów.

Proszę o pomoc znawców tematu.

Piszę z komórki, więc dane nieco okrojone. Jutro wklejenie to co mam, tj akty dotyczące Ignacego.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 6 dni temu #31765 przez Krzysztof Łągiewka
Posiadam pewne informacje na temat Mijaczowa, ale dopiero z końca XVIII wieku. Właścicielem Mijaczowa był wtedy Jan Nepomucen Rogawski. Po Rogawskich w XIX byli Bobrowscy. Kto był przed Janem Nepomucenem Rogawskim właścicielem Mijaczowa tego nie wiem.
Co do Mysłowa to był cztery części tego majątku:
Część A w latach 90-tych XVIII w. posiadali bracia Stanisław, Stefan i Wojciech Konopniccy. Konopniccy byli właścicielami tej części do 1865 r.
Część B posiadał Antoni Porębski, który nabył ją od Grzegorza Porębskiego 2.12.1797 r. za 1000 talarów.
Część C nabył Ignacy Brodowski wraz z żoną Zofią z Proszyńskich od Jana Proszyńskiego 18.04.1791 r. za 940 zł.
4.11.1829 r. Marcin i Andrzej Brodowscy, Rozalia z Brodowskich żona Franciszka Kowackiego, Marianna z Brodowskich żona Mikołaja Suchorta wszyscy czworo rodzeństwo sprzedali Mysłów C Józefowi Karońskiemu sędziemu pokoju powiatu lelowskiego i jego żonie Mariannie z Paciorkowskich dziedzicom dóbr Osiek za 4200 zł.
Część D nabył Piotr Świerczewski 3.03.1774 r. od Franciszki Grabowskiej 2voto Raduckiej. W XIX wieku ta część rozpada się na jeszcze mniejsze cząstki pomiędzy Świerczewskich.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Teresa Łukasik, Mariusz Kaczmarek

2 tygodni 6 dni temu - 2 tygodni 6 dni temu #31767 przez Teresa Łukasik
Witam,
Mam pytanie do p. Łągiewki, czy posiada Pan informacje na temat kuźni w Mysłowie z lat 1810 -1850 ?
Kto był jej właścicielem? Mój 4 x pradziadek Błażej Wieruszowski przybył ok.1809 z Kłobucka - Zagórza do Mysłowa, był tam mistrzem kowalskim.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik

2 tygodni 6 dni temu #31769 przez Mariusz Kaczmarek
Dziękuję pięknie p. Krzysztofie. Jednak trochę namieszałem, w Mijaczowie byli Bobrowscy a nie Brodowscy, za informacje o własności Mysłowa pięknie dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

2 tygodni 6 dni temu #31771 przez Krzysztof Łągiewka
Niestety nie wiem nic na temat kuźni w Mysłowie.
Ta kuźnia na pewno podlegała pod któryś z tych czterech majątków ziemskich, bo wtedy jeszcze chłopi nie posiadali ziemi. Każdy majątek ziemski miał kowala, był to rzemieślnik dobrze opłacany i zawsze bardzo potrzebny. Właścicielem kuźni jako obiektu zapewne był dziedzic, ale co do własności narzędzi to nie wiem, pewnie zależało od tego czy były własnością kowala czy nie. Kowal pewnie pracował i dla majątku i dla chłopów, a być może i dla innych osób spoza tej miejscowości.
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

2 tygodni 6 dni temu #31773 przez Mariusz Kaczmarek
Panie Krzysztofie, a czy mógłbym prosić o jakiekolwiek informacje o właścicielach Michałowa, dzisiejszej dzielnicy Myszkowa?

Z góry dziękuję. Jestem pełen podziwu Pana informacji.

Pozdrawiam
Mariusz

2 tygodni 5 dni temu #31779 przez Krzysztof Łągiewka
Michałów był częścią dóbr Mijaczów, które były własnością rodziny Bauerertz.
Dobra Mijaczów, Będusz i Mysłów opiszę w wątku o ziemiaństwie.
Polecam artykuł Michała Kitali "Bauerertzowie - rodzina fabrykantów osiadła w Mijaczowie" w Zeszytach Myszkowskich Nr 1 z 2014 r. str. 39 - 93. Autor wspomina też, ale niewiele o Michałowie.
The following user(s) said Thank You: Mariusz Kaczmarek

2 tygodni 4 dni temu #31785 przez Mariusz Kaczmarek

Krzysztof Łągiewka napisał: Michałów był częścią dóbr Mijaczów, które były własnością rodziny Bauerertz.
Dobra Mijaczów, Będusz i Mysłów opiszę w wątku o ziemiaństwie.
Polecam artykuł Michała Kitali "Bauerertzowie - rodzina fabrykantów osiadła w Mijaczowie" w Zeszytach Myszkowskich Nr 1 z 2014 r. str. 39 - 93. Autor wspomina też, ale niewiele o Michałowie.

Dziękuję pięknie za informację. Jeszcze tylko zapytam gdzie znaleźć tę zeszyty myszkowskie, są gdzieś online?

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

Pozdrawiam

Mariusz

2 tygodni 4 dni temu #31786 przez Krzysztof Łągiewka
Raczej nie ma ich online.
Są w bibliotece narodowej w Warszawie i jagiellońskiej w Krakowie.
Są też w miejskiej i powiatowej bibliotece publicznej w Myszkowie ulica Kościelna 27.

2 tygodni 3 dni temu #31792 przez Mariusz Kaczmarek

Krzysztof Łągiewka napisał: Raczej nie ma ich online.
Są w bibliotece narodowej w Warszawie i jagiellońskiej w Krakowie.
Są też w miejskiej i powiatowej bibliotece publicznej w Myszkowie ulica Kościelna 27.

Dziękuję za informację.

Pozdrawiam

Mariusz

Pozdrawiam

Mariusz

2 tygodni 3 godzin temu - 2 tygodni 3 godzin temu #31827 przez Mariusz Kaczmarek
Czy ktoś Państwa pomógłby mi znaleźć coś na temat żony Ignacego Brodowskiego właściciela części C Mysłowa, to jest Zofii z Prószyńskich zapewne, ma coś wspólnego z Janem Prószyński od którego z mężem zakupila część C Mysłowa, jak podał Pan Krzysztof w 1791roku.

Zgon Zofii Brodowskiego z Prószyńskich następuje w 1814.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Mariusz

1 tydzień 1 dzień temu - 1 tydzień 1 dzień temu #31852 przez Mariusz Kaczmarek
Proszę o pomoc w odnalezieniu aktu małżeństwa z Koziegłówek z 1787 akt wg. Wyszukiwarki 16. Ignacy Brodowski i Zofia Oruszyńska/Prószyńska.

Oraz akt urodzenia z Siewierza Ignacego Brodowskiego s. Jana I Salomei Brodowskich z 1758 roku jak zapisano w wyszukiwarce.

Albo jestem ślepy albo źle szukam, nie mogę ich znaleźć.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam

Mariusz

1 tydzień 10 godzin temu #31858 przez Sławomir Binczak
Być może indeks był zrobiony ze skorowidza 1738-1810, Sławek

Skąd się wzięli w Koziegłówkach Zenderowscy?
Załączniki:

1 tydzień 3 godzin temu #31862 przez Sławomir Binczak
Mariuszu,
Tadeusz Tarnowski odnalazł akt. Nie może się zalogować, więc go wyręczam.
Sławek

Załączniki:

1 tydzień 48 minut temu #31867 przez Mariusz Kaczmarek

Sławomir Binczak napisał: Mariuszu,
Tadeusz Tarnowski odnalazł akt. Nie może się zalogować, więc go wyręczam.
Sławek

Sławku, Tadeuszu pięknie dziękuję. W tym miejscu się go nie spodziewałem.

Rozumiem, że urodzenie Ignacego Brodowskiego na postawie spisów. Sławku, czy spotkałeś się, podczas indeksowania, z Pruszyński mi z Mysłowa w okolicach 1760roku, może aktem urodzenia Zofii

Jeszcze raz pięknie dziękuję.

Pozdrawiam

Mariusz

6 dni 6 godzin temu #31872 przez Sławomir Binczak
Tadeusz poleca swoje zestawienie na temat zawartości skanów FamilySearch. U nich Koziegłowy i Koziegłówki to jedno. Tadeusz rozebrał na drobne i umieścił w bibliotece TGZC odpowiednią informację. Plik nazywa się "kozie głowy i główki.xls" lub podobnie.
S.

5 dni 3 godzin temu #31887 przez Sławomir Binczak
Mariusz,
jak nie możesz znaleźć pliku, to jest on jakiś czas tutaj:
www.dropbox.com/s/0zdia4buqopcfsm/metryk...20%28upd%29.xls?dl=0
Sławek

4 dni 6 godzin temu #31902 przez Mariusz Kaczmarek

Sławomir Binczak napisał: Mariusz,
jak nie możesz znaleźć pliku, to jest on jakiś czas tutaj:
www.dropbox.com/s/0zdia4buqopcfsm/metryk...20%28upd%29.xls?dl=0
Sławek

Dziękuję bardzo Sławku, rzeczywiście skrupulatnie to zostało. Tadeuszu, pięknie dziękuję.

Pozdrawiam
Mariusz

Pozdrawiam

Mariusz

1 dzień 4 godzin temu - 1 dzień 4 godzin temu #31941 przez Mariusz Kaczmarek
Szukam Pruszyńskich, którzy pod koniec XVIIII wieku są właścicielami z Mysłowa, w szczególności około roku 1760 urodzenia Zofii Pruszńskiej po mężu Brodowskiej (zgon 1814).
Szukam też aktu małżeństwa Jana Brodowskiego i Salomei, którym w parafii Siewierz rodzą się dzieci w połowie XVIII wieku, aktu urodzenia Ignacego w 1758roku.

Z góry dziękuję za pomoc i podpowiedzi

Mariusz

Pozdrawiam

Mariusz

Czas generowania strony: 1.219 s.