Topic-icon Uwłaszczenie chłopów 1864r

7 miesiąc 1 tydzień temu - 7 miesiąc 1 tydzień temu #32607 przez Maria Nowicka
Wg tabel nadawczych wsi Osiny z 1864 roku większość gospodarzy otrzymała na własność około 12 mórg ziemi oprócz dwóch nazwisk: Rajczyk 57 mórg i Major 56 mórg. Te dwa gospodarstwa leżały obok siebie między wsią Osiny a wsią Poraj. Czym wyjaśnić tę różnicę? Rajczyk był wybrańcem ze wsi Osiny, Major nie był wybrańcem, więc pewnie nie tędy droga. Zasada przyjęta przy uwłaszczeniu chłopów, że otrzymywali oni tę ziemię, którą wcześniej uprawiali nie bardzo przystaje, bo znaczna część gospodarstwa Rajczyka i Majora stanowiły lasy.
Proszę o podpowiedź co mogło się stać i gdzie szukać dokumentów, które by wyjaśniały tę sytuację?
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 1 tydzień temu #32625 przez Michał Otrębski
A gdzie można znaleźć ten dokument - "tabele nadawczą" z 1864 r?

7 miesiąc 1 tydzień temu #32626 przez Maria Nowicka
a jaka wieś Pana interesuje?

7 miesiąc 1 tydzień temu #32632 przez Marek Romański
W temacie uwłaszczenie chłopów 1864 r. interesowałyby mnie tabele nadawcze z aktualnych granic gminy Olsztyn to znaczy sam Olsztyn, Biskupice, Skrajnica, Kusięta, Turów, Bukowno, Przymiłowice, Zrębice i Krasawa. Gdzie można znaleźć te tabele? Pozdrawiam

Marek

7 miesiąc 1 tydzień temu #32656 przez Przemysław Lizurej
Szanowny Panie Marku,
Ja byłbym zainteresowany uwłaszczeniem w Brzózce, Blachowni, Walaszczykach i Truskolasach.
Gdzie znajdę te informacje?
Pozdrawiam
Przemek Lizurej

Przemysław Lizurej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

7 miesiąc 1 tydzień temu - 7 miesiąc 1 tydzień temu #32661 przez Tadek Kowalski
Witam !
Tabela likwidacyjna dla wsi Bukowno (dzisiejsze miasto) powinna znajdować się w AP Kielce w zespole nr 40 "Urząd Gubernialny Kielecki do spraw Włościańskich", natomiast sprawy "pouwłaszczeniowe" w zespole nr 44 "Komisarz do spraw włościańskich powiatu olkuskiego".
Pozdrawiam !
Tadek

Ps. Do p. Marii. Jedyne wytłumaczenie to, że taki areał wcześniej posiadali. Rozrzut otrzymanej ziemi był duży. W moim przypadku - dobra ziemskie obejmujące 3 wsie - to było od 42 prętów do 15 mórg 178 prętów, gdzie średnia była ok. 9 mórg.
COM_KUNENA_THANKYOU: Maria Nowicka

7 miesiąc 1 tydzień temu #32665 przez Maria Nowicka
Niestety nie mam tabel nadawczych żadnej wsi wymienionej we wcześniejszych komentarzach.

7 miesiąc 1 tydzień temu #32667 przez Wiesław Macoch
Pani Mario! Czy są może tabele ze wsi Lipie, Danków, Zajączki i Zbrojewsko?

7 miesiąc 1 tydzień temu #32672 przez Maria Nowicka

Tadek Kowalski napisał: Jedyne wytłumaczenie to, że taki areał wcześniej posiadali. Rozrzut otrzymanej ziemi był duży. W moim przypadku - dobra ziemskie obejmujące 3 wsie - to było od 42 prętów do 15 mórg 178 prętów, gdzie średnia była ok. 9 mórg.

Rodzina Rajczyków mieszkała na Pustkowiu pod Osinami od około 1660 roku. Byli wybrańcami. Wg lustracji z 1778 roku nie było już wybraniectwa na Pustkowiu pod Osinami. Jeśli przed 1964 r. mieli oni prawo do ziemi, którą otrzymali przy uwłaszczeniu, to w jakim okresie to mogło nastąpić i na podstawie jakiego dokumentu i gdzie go szukać. Akty notarialne częstochowskich notariuszy przejrzałam. Może ktoś z forumowiczów rozwiązywał podobną zagadkę?
COM_KUNENA_THANKYOU: Zdzisława Rajczyk

7 miesiąc 1 tydzień temu #32686 przez Zdzisława Rajczyk
Wojny szwedzkie uruchomiły chłopstwo i dzielnie stanęli oni u boku króla Jana Kazimierza. Ten zaś odpłacił się poddanym za lojalność i obiecał zwolnienie na 3 lata z pańszczyzny (oczywiście tym mieszkającym w dobrach koronnych). Pamiętał też o nich po wojnie i przywilejem z 24 marca 1657r. wydanym na Jasnej Górze wynagrodził wymienionych z imienia chłopów ,,zwolnieniem z robocizny i podatków zamkowych za wierność i życzliwe w różnych okazjach przeciwko szwedom pokazane usługi.'' Przywilej był dziedziczny i został starannie przechowany.Może ktoś z Państwa ma dostęp do tego dokumentu lub jest w posiadaniu takiego nadania? Wielu wyróżnionych traktowało ten łaciński dokument
jako nadane szlachectwo.Zródło-Gazeta Wyborcza ,z 27.07.2015r. autor-Adam Leszczyński
Skoro przywilej został nadany na Jasnej Górze to zapewne jest w archiwach klasztornych? Kto spróbuje do niego dotrzeć?
Może to odpowiedz na nurtujące nas pytania?.Mario ,wierzę,ze jak Ty się zabierasz za nowy wątek ,to dokopiemy się do naszych przodków .A przy okazji jak rozumieć,że gospodarz posiadał pół wsi włościańskiej? Pozdrowienia .

7 miesiąc 6 dni temu - 7 miesiąc 6 dni temu #32699 przez Marek Mietelski
Pradziadek mojej żony pisał poprzez księdza w Mykanowie do cara,żeby car darował mu dzierżawioną ziemię ,oprócz tej którą otrzymał po uwłaszczeniu.
Pradziadek długo czekał na odpowiedz, wątpił że dostanie tą ziemię ,i przyszła odpowiedz że jest właścicielem w Kocinie ,Ogrodów z majątku Ostrowy.
Historia m.Ostrowy,najprawdopodobniej do dnia dzisiejszego obowiązuje prawo nadane przez cara
były zabory ,II Rzeczypospolita ,okupacja ,komunizm,Niepodległa,a tu...
Serwituty nadal Obowiązują ''pozyskiwanie drewna w pańskim lesie'
Mieszkańcy Ostrów nie otrzymali ziemi za serwituty,tak że prawo powinno dać im ziemię w zamian za korzystanie z pańskiego lasu.
Poprzez uwłaszczenie ziemię otrzymało 109 gospodarstw jak można wyczytać w historii Ostrów'
COM_KUNENA_THANKYOU: Maria Nowicka, Zdzisława Rajczyk

7 miesiąc 3 dni temu - 7 miesiąc 3 dni temu #32739 przez Krystian Zamorowski
Pani Mario, a ma Pani jakieś informacje o tabelach dla Przybynowa, Pieca Masłońskiego i Kuźnicy Starej?

7 miesiąc 3 dni temu - 7 miesiąc 3 dni temu #32744 przez Maria Nowicka
Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa mam tabele wsi Osiny, Poczesna, Bargły i Wanaty.

7 miesiąc 3 dni temu #32746 przez Marek Mietelski
Jak długo ukaz carski nadający ziemię chłopom działał nie wiem,ale można wywnioskować po
ilości ślubów w danych latach,znaczyłoby że w 1865r.ukaz carski działał ,kawalerom i dzieciom ziemi nie dawano.
Pradziadek mojej żony ożenił się w 1865r. Ziemię otrzymał.
Parafia Miedźno
1863r. 27 małżeństwa
1864r. 16 m.
1865r. 37 m.
1866r. 22 m.

Parafia Mykanów
1863r. 23 małżeństwa
1864r. 21 m.
1865r. 41 m.
1866r. 16 m.

Małżeństw w innych parafiach na pewno było więcej w1865r.bo każdemu żonatemu przysługiwało prawo do ziemi.Niektórzy byli przebieglejsi w tamtym czasie od innych i chyba przez to otrzymali więcej ziemi.

7 miesiąc 3 dni temu #32752 przez Jerzy Molski
W tym samym miesiącu (13 marca) na Jasnej Górze Jan Kazimierz wydał Przywilej dla Wybrańca z Zawady Jana Misia po śmieci jego brata Krzysztofa. Obaj byli synami Jana Misia Wybrańca z Zawady, który pierwszy przywilej za udział w Wojnie Moskiewskiej otrzymał w 1603 roku od Zygmunta III. Przywilej jasnógórski był więc potwierdzeniem (konfirmacją) poprzednich przywilejów i cesją praw z niego wynikających na potomka.
Do poszukiwań w archiwach jasnogórskich jestem nastawiony sceptycznie. Przywileje sporządzali sekretarze, regenci Kancelarii Królewskiej i raczej ich kopii należy szukać w AGAD w Warszawie w Zbiorze dokumentów pergaminowych. Przywileje te były także oblatowane w księgach ziemskich. Można ich tam szukać, oczywiście jeśli takie księgi się zachowały. Były także okazywane w trakcie licznych lustracji. Rzeczonego przywileju w AGDA nie odnalazłem, ale był opisany w Lustracji z 1711 r., których szczątki zachowały się i są w Archiwum Narodowym w Krakowie. (Zespół archiwalny 29/32 - Varia - zbiór szczątków zespołów). Skany tejże są również dostępne na stronach MBC (jedna z najgorszych przeglądarek).

6 miesiąc 4 tygodni temu #32837 przez Michał Otrębski
Czy może mi Pani podeslać tabele wsi Osiny?
Pozdrawiam
Michał Otrębski

6 miesiąc 3 tygodni temu #32841 przez Krzysztof Łągiewka
Tabele likwidacyjne oraz dokumenty związane z uwłaszczeniem w 1864 r. dla naszych terenów można odnaleźć w archiwum państwowym w Łodzi:
8.Urząd gubernialny piotrkowski do spraw włościańskich, powiat będziński posiada sygnatury od 815 do 996, powiat częstochowski od 1178 do 1345, powiat radomszczański od 1824 do 2193.
11.Komisarz do spraw włościańskich powiatu częstochowskiego
www.szukajwarchiwach.pl/39/11/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
13.Komisarz do spraw włościańskich powiatu noworadomskiego
www.szukajwarchiwach.pl/39/13/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
Niestety większość dokumentów jest po rosyjsku. Chociaż początkowo jeszcze w latach 60 tych XIX wieku są po polsku.
W archiwum państwowym w Częstochowie widziałem tabele likwidacyjne w aktach gminy Przyrów. Oczywiście dotyczyły miejscowości położonych na terenie tej gminy. Proszę zajrzeć do inwentarzy innych gmin, czy nie ma tam również tabel.
Zespół nr 60.Starostwo powiatowe częstochowskie. Tutaj znajdziemy też sprawy związane z ziemią otrzymaną z uwłaszczenia w 1864 r. np. likwidacja serwitutów. Są też dokumenty związane z nabywaniem ziemi z parcelacji.
www.szukajwarchiwach.pl/8/60/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
Poza tym zespół nr 76.Powiatowy Urząd Ziemski w Częstochowie w którym też zdarzają się tabele likwidacyjne, a także sprzedaż ziemi włościanom w okresie międzywojennym z majątków ziemskich oraz likwidacja serwitutów
www.szukajwarchiwach.pl/8/76/0#tabJednostki
Oba zespoły akt pochodzą z okresu międzywojennego, ale część spraw wchodzi w okres wcześniejszy.

6 miesiąc 3 tygodni temu #32842 przez Maria Nowicka

Michał Otrębski napisał: Czy może mi Pani podeslać tabele wsi Osiny?
Pozdrawiam
Michał Otrębski

Mogę, proszę podać swój adres mail.
Pozdrawiam.
Maria.
COM_KUNENA_THANKYOU: Mariusz Kaczmarek

6 miesiąc 3 tygodni temu #32855 przez Robert Słomian
Pani Mario czy posiada może Pani w/w tabele dla wsi Zajączki i Zbrojewsko?

6 miesiąc 3 tygodni temu #32856 przez Maria Nowicka
Mama tylko tabele wsi Osiny, Bargły, Poczesna i Wanaty:(

6 miesiąc 3 tygodni temu #32872 przez Mariusz Kaczmarek
Czy może mi Pani podeslać tabele wsi Osiny i Poczesna?

kaczmarekm(at)poczta.fm

z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Mariusz

Czas generowania strony: 0.934 s.