Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1223 przez Andrzej Kuśnierczyk
Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho was created by Andrzej Kuśnierczyk
W imieniu p.Adama Nowaka z Częstochowy zwracam się z prośbą o wszelkie informacje dot. jego pradziada - Franciszka Moczygęby [Moczygemby] (ur. ok.1856 r.), mistrza ciesielskiego, który mieszkał w Kiedrzynie i ożenił się z córką Antoniego Siedlaczka.
Historia jest o tyle interesująca, że Franciszek pochodził z Płużnicy Wielkiej( dawnej: Gross Pluschnitz -w pow.strzeleckim, gm.Strzelce Opolskie), skąd w 1854 r. wyruszyła do Teksasu grupa osadników z ks.Leopoldem Moczygembą. Osadnicy ci założyli osadę Panna Maria.
Mamy zatem częstochowski wątek tej głośnej (dzięki m.in. Marii Pańczyk z Radia i TV Katowice). Chodzi o to, by odnaleźć najstarszych krewnych Moczygębów i Siedlaczków w Częstochowie. Może ktoś z naszych genealogów natknął się na te nazwiska (w parafii św. Zygmunta zapewne).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 miesiąc temu #1767 przez henryk gierlik
Witam

Nazwisko Moczygemba Pluznice
Georgius Moczygemba ur 1721r
syn Stanislaw ur 1747r
syn Leopold ur 1794r
syn Franciszek ur 23 03 1821r

W czestochowie to pomylka
Censtohowa Texas John Franklin Moczygemba ur 1880r

Centawa Opolskie Joannes Moczygemba ur 1747r

Siedlaczek Antoni ur 1772r Centawa Opolskie

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 miesiąc temu #1771 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odpowiedź: Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho
Dziękuję za informacje.
O teksańskiej Częstochowie wiemy, natomiast Franciszek rzeczywiście trafił do wsi Kiedrzyn (dziś w obrębie miasta). I ten wątek próbujemy udokumentować.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #34830 przez jolanta palutkiewicz
Replied by jolanta palutkiewicz on topic Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho
Witam. Dyskusja ma już trochę czasu ale dopiero teraz  jakoś mnie popchnęło w ten kierunek i znalazłam ten temat.  Dotyczy moich pradziadków. Do tej pory to wszystko było w mojej pamięci z wspomnień babci czy mamy. Teraz to się mocno rozmyło i czas sprawdzić co było  ,, legendą,, a co prawda i przekazać  dalej.. Właśnie archiwizuje stare zdjęcia  i przypisuj im pokrewieństwo. - to a to Siedlaczków (z Kiedrzyna) a to Moczygębów ( a i tu trochę śmieszna historia zmiany nazwiska Moczygębów obecnie trochę inne). Proszę o pomoc gdzie można dokładniej pogrzebać  o Siedlaczkach  ze Śląska. i tej fali osadnictwa. Bo jak poczytałam odrobinkę to dużo nazwisk nie jest mi obca. Mama jeszcze dość dobrze pamięta rodzinne koligacje.  Kiedyś wszyscy się znali a teraz.....

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #34831 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho
Ludzie o tym nazwisku z opolszczyzny dotarli takze do Niemiec. W Bottrop NRW  spotkalem pania o tym nazwisku. Mowila rowniez po polsku. Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #34857 przez jolanta palutkiewicz
Replied by jolanta palutkiewicz on topic Przybysze z okolic Strzelec Opolskich w Częstocho
 WITAM. DZIEKUJĘ ZA INFORMACJĘ..  MNIE Z KOLEI  ZADZIWIŁO ŻE PRAWIE 150 LAT OD NOWEGO OSADNICTWA  DUŻO Z TAMTYCH RODÓW TRZYMAŁO SIE RAZEM. . DLA MNIE TO BYŁY CIOTKI I POCIOTKI ALE MYŚLAŁAM ŻE ICH WSPÓLNA HISTORIA JEST  ZNACZNIE BLIŻSZA.    A TO TYLE LAT. !
TAK  BIORĄC  POD UWAGĘ TĘ    INFORMACJĘ O NIEMCZECH.   PRZYTOCZĘ JESZCZE SŁOWA  JAKIEGOŚ CHYBA  KREWNIAKA BABCI   KTÓRY PO WOJNIE   WYEMIGROWAŁ DO NIEMIEC..  JAK NAS ODWIEDZIŁ  ( BYŁAM  WTEDY MAŁA) POWIEDZIAŁ Z WIELKIM  SMUTKIEM.  ,, TAM NIE JESTEM NIEMCEM A TU NIE BYŁEM POLAKIEM. ,,
 PRAWDA JAKTAK TRUDNO ZNALEŹĆ TO WŁAŚCIWE MIEJSCE.. 
The following user(s) said Thank You: Tomasz Krzywanski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie