Konwertyci

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8911 przez Stanisław Kabziński
Konwertyci was created by Stanisław Kabziński
Do referatu na nasze listopadowe spotkanie poszukuję wszelkich wiadomości dotyczących KONWERTYTÓW w waszych badaniach genealogicznych !!! Szukam Wszystkich możliwych zmian wiary.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8912 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Konwertyci
Witaj Staszku!

- przypomniałeś mi

"15 Działo się w Potoku dnia czwartego Lutego Tysiąc Osiemset Dwudziestego Siódmego Roku o godzinie dwunastej w południe z Mocy upoważnienia Prześwietnego Jeneralnego
Konsystorza Krakowskiego na osobę podpisanego, z daty piętnastego Lutego w Krakowie Tysiąc Osiemset Dwudziestego Szóstego Roku do Nu. Tysiąc Dziewięćset trzydzieści siedem, będąc już usposobiony do przyjęcia Chrztu Świętego, pragnący przyjąć Wiarę Świętą Katolicką, Nauczony Artykułów Wiary Świętej dostatecznie, Stawił się Starozakonny Wyznania Mojżeszowego Jakub Jakubowicz urodzony w Skowronowie w Parafii Potok, Młodzian, lat dwadzieścia ieden liczący teraz zamieszkały w mieście Koziegłowach służący za palarza Syn Fajuda Starozakonnego Jakubowicza i Haal Matki zamieszkałych rodziców na teraz w Mieście Janowie kuśmierstwem się trudniących. W obecności Antoniego Krasińskiego Mieszczanina Obywatela Miasta Janowa Urzędnika Konsumpcyjnego Organisty przy Kościele Potockim zamieszkałym w Wsi Potoku lat pięćdziesiąt siedm maiącego, tudzież Adama Czecha Włościanina Zagrodnika zamieszkałego w Wsi Potoku lat czterdzieści ośm liczącego, w dniu, więc czwartym roku bieżącego o godzinie jedenastej przed południem dopełniony został Obrządek Religijny Chrztu Świętego Wspomniany Jakub Jakubowicz Starozakonny Ochrzczony został, nadane mu zostało imię nowe Józef Nazwisko Skowronowski, a Rodzicami Jego Chrzestnymi byli, Antoni Rutkowski dzierżawca Jeneralny Bernatu Koziegłowskiego i Starostwa Olsztyńskiego zamieszkały w Mieście Zamku Koziegłowach i Izabela z Czerników Rutkowska Dziedziczka Części Wsi Skowronów. Akt ten stawiającym, nowo Ochrzczonemu i świadkom wprzód przez nas przeczytany został stawiający do Chrztu Świętego i świadek jeden pisać nie umie, drugi z nami podpisał."

pozdrawiam

Jacek
The following user(s) said Thank You: Stanisław Kabziński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8913 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Konwertyci
Przy okazji mam dzierżawcę generalnego Antoniego Rutkowskiego i Izabele Rutkowska. Dzięki.
Chodzi oczywiście o baronat koziegłowski.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #8916 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Konwertyci
W moim drzewie genealogicznym znalazłam akt małżeństwa z 1802r. z parafii Przybynów. Po ...Jan Dobrowolski jest (jeśli dobrze odczytałam)słowo NEOPHITAM. Niestety nie znalazłam akty chrztu mojego pra...Pozdrawiam Maria Nowicka.
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ed9d8675eade0e44.html
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.
The following user(s) said Thank You: Stanisław Kabziński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8918 przez Alicja Surmacka
Replied by Alicja Surmacka on topic Konwertyci
Ja też mam ciekawy akt z parafii Dobryszyce:

Akt 52 Dobryszyce.
Działo się we wsi Dobryszyce dnia 26 grudnia 1834 roku o godzinie pierwszej w południe.
Stawił się Walenty Klekociński organista z Dobryszyc lat mający 32 w obecności Wojciecha Ciesielskiego ....... Probostwa z Dobryszyc lat 50 i Jana Kowalskiego karczmarza z Dobryszyc lat 45 liczących i przedstawili nam Gierszon Breslawa wyznania mojżeszowego życzącego sobie przyjąć Chrzest Święty. Pomieniony Gerszon Breslawer neofita urodził się we wsi Żytno w obwodzie Piotrkowskim w województwie Kaliskim roku 1813 z rodziców Zotna i Faygi małżonków Brzeslawer. Formalności prawa względem przejścia jego na wiarę Świętą katolicką jest zachowana wyuczonym będąc w zasadach Religii w dniu dzisiejszym ochrzczony został, któremu nadane zostało imię Józef na chrzcie świętym, nazwisko sobie przybrał Dobryszycki a rodzicami chrzestnymi byli wielmożny Izydor z małżonką wielmożną Teodozją z Radoszewskich Szczuccy dziedzicowie wsi Dobryszyce z przyległościami i wielmożny Jan z małżonką Nepomucyną z Radoszewskich Sczuccy posesorów klucza Pąbrowa z Wielowskiego. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany i przez nas i stawających dwóch świadków podpisany został, .... ochrzczony i jeden świadek Jan Kowalski pisać nie umiał.


Pozdrawiam Alicja
The following user(s) said Thank You: Stanisław Kabziński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8920 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Konwertyci
Informacja z tygodnika "Tydzien" z 7 (19) Maja 1889 r. w N° 20:

"Trzy chrzty naraz. W poniedzialek 15 maja w kosciele farnym w Czestochowie miejscowy wikaryjusz ks. Pieczynski dopelnil obrzedu chrztu s-go na trzech osobach wyznania Mojzeszowego. Staneli przy chrzcielnicy: pan Hipolit Szancer wlasciciel dobr Walenczow (p-t czestochowski) z synem swoim Stanislawem 11-o letnim chlopcem oraz pan Juljusz Mizam wlasciciel dobr Przystajnia (p-t czestochowski). Rodzicami chrzestnymi wszystkich neofitow byli: pan Skrzynski i pani Janowska"

A.F.
The following user(s) said Thank You: Stanisław Kabziński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie