Chruścińscy

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #10862 przez Kacper Bukała
Chruścińscy was created by Kacper Bukała
Witam! Poszukuję informacji na temat rodziny Chruścińskich, mieszkających niegdyś w Kobielach Wielkich. Teofil Chruściński urodził się prawdopodobnie około 1822 roku (lub około 1816) we wsi Jasień (parafia Kobiele Wielkie). Był synem Józefa i Katarzyny. Pojął za żonę Katarzynę z Wyżnikiewiczów (w aktach występuje też jako Wężnikiewicz lub Wyźnikiewicz). W roku 1842 urodziła mu się córka Agnieszka. Był wtedy młynarzem w Białej Górnej pod Kłobuckiem. Rok później Agnieszka zmarła. Następnie ślad zaczyna się w Kobielach Wielkich (woj. Łódzkie). Teofil ma dwójkę dzieci Antoniego i Marcina. Z aktu zgonu tego drugiego wynika, że Teofil i Katarzyna byli służącymi na jednym z dworków. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje na temat tej rodziny. Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29367 przez Kacper Bukała
Replied by Kacper Bukała on topic Chruścińscy
Odnalazłem akt ślubu Wiktorii Chruścińskiej z Łukaszem Czernickim w Bęczkowicach, w 1830 roku. Z aktu wynika że rodzicami Wiktorii była Katarzyna i Jan, młynarze. Katarzyna umiera w Białej, a dokładniej w Kuźnicy w 1842. Okazuje się, że w tym czasie mieszkała tam również Wiktoria z mężem, także młynarze. W 1843 umiera córka Wiktorii. Natomiast około 1840 w Kuźnicy żył właśnie Teofil Chruściński, młynarz. W akcie zgonu Katarzyny, a także dzieci Wiktorii i Teofila pojawiają się głównie Ci sami sąsiedzi. Co więcej Chruścińscy mieli młyny w Radomsku, Bęczkowicach, Dobryszycach i wielu innych miejscowościach i tam pojawiają się w późniejszych latach młynarze Chruścińscy. Zastanawiam się czy mogę już śmiało uznać Jana i Katarzynę za rodziców Teofila a Wiktorię za jego siostrę. Jak napisałem w poprzednim poście ojcem Teofila był Józef ale wiadomo jak to z imieniem bywa. Na korzyść tego przemawia jeszcze to, że z metryk Teofila i Wiktorii wynika, iż ich ojciec jest już od dawna zmarły.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #38876 przez Kacper Bukała
Replied by Kacper Bukała on topic Chruścińscy
Od ostatniego komentarza znalazłem wiele nowych informacji. Jednak czasami wciąż męczy mnie kwestia ojcostwa Teofila Chruścińskiego. Opiszę raz jeszcze sytuację z dodatkiem nowych wiadomości. 

Teofil został znaleziony pod domem rolników 1 marca 1817 roku we wsi Głupice parafii Kociszew.
W akcie z 28 marca 1828 roku szlachcic Józef Skotnicki uznaje Teofila za własnego syna i podaje, że urodził się on z Katarzyny Chruścińskiej z Mączlikowskich, która była wdową. Dodano także, że chce on wejść w związek małżeński z tą Katarzyną.
Jednak najprawdopodobniej ślub się nie odbył. Józef Skotnicki zmarł w 1835 roku w parafii Łobudzice.
Teofil natomiast posługiwał się nazwiskiem Chruściński.
Katarzyna zmarła w 1842 roku w Kuźnicy, podlegającej pod parafię Biała Górna. 
Jak wspominałem wcześniej w tejże Kuźnicy żył Teofil z żoną (w akcie ślubu wymieniono tylko matkę Teofila) i Wiktoria Chruścińska z mężem. Wiktoria urodziła się około 1806 roku, a w akcie małżeństwa za jej rodziców są wymieniani Jan i Katarzyna. 
Teofil zmarł w 1856 roku w parafii Kobiele Wielkie, a jego rodzicami byli Józef i Katarzyna Chruścińscy.

Zasugerowano mi kiedyś, że być może Teofil był ukrywany przed mężem Katarzyny - Janem. Po jego śmierci można było sprostować akt urodzenia Teofila. Niestety nie odnalazłem ani aktu zgonu Jana, ani aktu ślubu z Katarzyną. Nie trafiłem też na inne dzieci Katarzyny, poza wspomnianymi Teofilem i Wiktorią. 

Zakładam, że to faktycznie Józef Skotnicki jest biologicznym ojcem Teofila, aczkolwiek całkowitej pewności nie mam.
Dodatkowo zastanawiam się dlaczego nie doszło do małżeństwa z Katarzyną? Czy Józefowi Skotnickiemu chodziło tylko o samo sprostowanie aktu? A może w pewnym momencie odwidziało mu się małżeństwo z Katarzyną? Czy taki akt sporządzony u księdza czynił Teofila szlachcicem, czy też nie miał on praktycznie żadnej mocy?

Byłbym wdzięczny za rzuceniem nieco światła na tą sprawę.
Pozdrawiam
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie