Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17544 przez Henryk Kunert
Czy działający na wsi kowale tworzyli cechy, tak, jak rzemieślnicy w miastach?
Czy w ramach kształcenia zawodowego odbywali również wędrówki czeladnicze?
Czy może ktoś z Państwa próbował poszukiwań w dokumentach cechowych?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17547 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.
Panie Henryku prosze szukac w dokumentach wplaty podatkow

Podaje paru kowali ze Slaska

Casimir Miejscowosc

Melcher Gross kowal 1633r

Falkenberg Miejscowosc

Ambrosius Kielbasa kowal 1581r

Grocholiub Miejscowosc

Stiepan Kowall kowal 1635r


Falkenberg Miejscowosc

Woiteck Niebesky kowal 1581r


Grossmangsdorf Miejscowosc

Siemon Plichta kowal 1581r

Wies Borowsske Miejscowosc

Jacob Schwieczak 1640r
The following user(s) said Thank You: Lech Ciuk, Henryk Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17549 przez Anna Hreczańska
Replied by Anna Hreczańska on topic Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.
Z mojej rodziny Władysław Deryng był kowalem dworskim we wsi Lipicze parafii Kłomnice w roku 1906, kiedy to się ożenił i przeniósł do wsi Ciężkowice par. Gidle, gdzie praktykował swój zawód chyba jako jedyny we wsi.
The following user(s) said Thank You: Henryk Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17550 przez Kinga Cisowska Vnuk
Replied by Kinga Cisowska Vnuk on topic Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.
Moj pradziadek Walenty Kutynia byl kowalem we wsi Podleze Szlacheckie w pierwszej polowie XX wieku.
Pozdrawiam
Kinga
The following user(s) said Thank You: Henryk Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17551 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.
mój pradziad( i kolejni)był kowalem we wsi Zajaczki(par,Danków)
zanim pracował we wlasnej kuzni był czeladnikiem u kowala w Krzepicach(kilka lat!!) wiem to z dokumentów rodzinnych ale o cechu kowali w latach 1840-50 w tamtym rejonie nie słyszałam i nie spotkałam w zapisach.
The following user(s) said Thank You: Henryk Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17553 przez Alicja Surmacka
Replied by Alicja Surmacka on topic Kowale wiejscy w Częstochowskiem i na Śląsku.
Mój przodek Józef Warwas ur w 1811 roku w parafii Sadów, również był kowalem we wsiach wokół Częstochowy.
Ale dość często się przemieszczał, że trudno po latach było mi za nim nadążyć... Ślub w Konopiskach już jako Józef Warwasiński - kowal oczywiście w 1835 roku. Pierwsze dziecko urodzone w 1837 w Białej parafia Lelów, drugie ur w 1840 Podlesie par. Lelów, trzecie ur w 1844 w Kuczkowie, a już kolejne w 1847 w Garnku par. Kłomnice. Następne urodzone dziecko było w w 1849 Polichnie par. Borzykowa ale tu mój przodek jest karbowym a przy kolejnym w 1858 roku urodzonym w Karczewie par. Niedośpielin jest już ekonomem.
Jego dwaj synowie również są kowalami i również przemieszczają się ze wsi do wsi. Antoni Warwasiński najstarszy syn Józefa jest kowalem w Lusławicach par . Żuraw w 1871 roku ale już następne dziecko Antoniemu kowalowi rodzi się w 1879 roku w Wancerzowie par. Mstów.
Zawód kowala w tej rodzinie musiał być dość znaczący, bowiem córki Józefa Warwasińskiego zostały "dobrze" wydane za mąż. Jedna poślubiła w Niedośpielinie karczmarza, kolejna we wsi Mokrzesz par. Żuraw zarządcę majątku, trzecia w Kłomnicach poślubiła młynarza a ostatnia w Warszawie urzędnika kolei.
Późniejsze zawody potomków Józefa są jeszcze bardziej znaczące, bowiem na początku XX wieku występuje już lekarz, przemysłowiec, a nawet w 1919 roku Ludwik Warwasiński - wnuk Józefa jest zastępcą burmistrza Radomska a jedna gałąź nosząca nazwisko Warwaszyński to litograf w Warszawie.

Alicja
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Lech Ciuk, Henryk Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie