Miejscowość Błaszczyki, poszukiwania genealogiczne przodków

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19610 przez Andrzej Rogóyski
Witam,
jestem na forum po raz pierwszy, nie bardzo wiem jak się tu poruszać. Chciałbym dowiedzieć się coś o miejscowości Błaszczyki, gdzie urodził się w 1895 r. mój ojciec, Zdzisław Rogóyski oraz jego dwie siostry, Janina i Henryka.Ich ojciec, czyli mój dziadek Mikołaj Jan pochodził z Łęczna k. Sulejowa (ur. w 1866 r.), był leśnikiem, rolnikiem. Interesuje mnie co robił w Błaszczykach, czy był tu jakiś majątek ziemski, lasy, w których się zatrudniał? Nie znam nazwy parafii do której należały Błaszczyki, gdzie można by szukać aktów metrykalnych mych przodków?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje w tym temacie
anrogoy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19611 przez J K R
Błaszczyki – dawny folwark, następnie wieś, obecnie jedna z dzielnic Blachowni w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie miejsko-wiejskiej Blachownia.

W 1782 roku wieś podlegała pod parafię w Konopiskach. W Królestwie Kongresowym i w II Rzeczypospolitej w gminie Dźbów. Od 1954 roku weszła w skład osiedla Blachownia (od 1967 miasto). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Od lat 80. XX wieku dzielnica jest intensywnie rozbudowywana (budownictwo indywidualne i szeregowe, drobne przedsiębiorstwa), w związku z tym powstała tutaj parafia.

Bibliografia:
Ignacy Heromiński, Indeks urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych powiatu częstochowskiego według stanu na 31.XII.1970 r., w: Ziemia Częstochowska, tom X. Powiat częstochowski. Szkice monograficzne, red. Mieczysław Stańczyk, Towarzystwo Popierania Kultury Regionalnej, Częstochowa 1974.

Barbara Herba, Dzieje Konopisk i okolic, 2004

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: Andrzej Rogóyski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19613 przez Elżbieta Kowalska
Dzień dobry... to ja po linii leśnej. Proszę skontaktować się z Nadleśnictwem Herby, w zasięgu gospodarowania leży właśnie Gmina Blachownia. Być może coś z historii Panu podpowiedzą, ukierunkują. W każdym nadleśnictwie jest ktoś od edukacji, promocji i często historyk amator: www.herby.katowice.lasy.gov.pl/nadlesnictwo
Niezależnie od tego, dużą wiedzę historyczną, leśną ma pan leszek Pręcikowski: www.leszekprecikowski.friko.pl/
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Andrzej Rogóyski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19617 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Miejscowość Błaszczyki, poszukiwania genealogiczne przodków
Witam. Mnie bardzo interesuje nazwisko Rogójski. Zuzanna Rogójska była drugą żoną Walentego Kazimierza Błeszyńskiego ( ślub w 1752 - parafia Lgota Wielka ). Jeszcze w 1727 roku w tej samej parafii urodziła się Kunegunda Teresa córka Józefa i Joanny. Może w tej parafii było więcej Rogójskich. Ja szukam mojej pra..pra babci Józefy z Błeszyńskich i przypuszczam, że mogła być córką Walentego i Zuzanny lub pierwszej żony Walentego stąd moje zainteresowanie nazwiskiem Rogójski. Pozdrawiam Honorata
The following user(s) said Thank You: Andrzej Rogóyski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19753 przez Agnieszka Filipek
Z tego "co wieść gminna niesie" folwark podobno znajdował się mniej więcej tam gdzie dziś jest leśniczówka w Błaszczykach (niedaleko od cmentarza komunalnego). Ale to informacje zupełnie niesprawdzone :/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #19780 przez J K R
Zupełnie niesprawdzona.
Przed 1918 r. była tam gajówka i trzy miejsca z zabudowaniami (patrz mapa) a więc folwark był "sąsiadem" gajówki z tego okresu i obecnego kościoła/cmentarza komunalnego.

Pozdrawiam JKR.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Agnieszka Filipek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie