Wydarzenia w Częstochowie w 1813 roku

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24318 przez Andrzej Henryk Żak
Wydarzenia w Częstochowie w 1813 roku was created by Andrzej Henryk Żak
Witam
Poszukuję informacji o jednej z ostatnich bitew w obronie Księstwa Warszawskiego. Wiem, że z Jasnej Góry w marcu tego roku ostrzelano pozycje rosyjskie stacjonujące w okolicach Rynku Wieluńskiego. Zginął jakiś dowódca rosyjski. Informacje są dla mnie ważne ponieważ w kwietniu zmarł bardzo młodo mój Przodek Józef Gajecki - kowal z Nowej Częstochowy. Może być, że jego zgon jest związany z opisanym wydarzeniem (choć możliwe, ze to inny losowy przypadek).. Może ktoś z Was ma dokładniejsze informacje o wydarzeniach (historii) Nowej Częstochowy?.
Pozdrawiam
Andrzej Henryk Żak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24327 przez J K R
Replied by J K R on topic Wydarzenia w Częstochowie w 1813 roku
Oblężenie Częstochowy miało miejsce od 25 marca do 2 kwietnia 1813 między oddziałami Księstwa Warszawskiego a korpusem rosyjskim gen. Fabiana Wilgelmowicza Ostena-Sackena. Korpus rosyjski gen. Fabiana Wilgelmowicza Ostena-Sackena natarł na znajdujący się w Twierdzy Jasnogórskiej, zajmując Nową Częstochowę, magazyn solny i kościół Św.Rocha. Przewaga ognia po usypaniu szańców artyleryjskich i otworzeniu obstrzału zmusiła komendanta do wysłania parlamentariusza z nadzieją na układ z gen. Fabianem Osten-Sackenem pozwalający na wyjście wojska polskiego pod bronią. Po odmowie Rosjanie wznowili ostrzał. Po 2 godzinach płk. Antoni Górski poddał twierdzę na warunkach gen. Fabiana Wilgelmowicza Ostena-Sackena to jest złożenia broni i pójście do niewoli, z wyjątkiem 17 żandarmów, którzy powrócili do swoich departamentów. Nadto zagwarantowano poszanowanie klasztoru i duchownych.

Proszę to przeczytać - www.pthczest.ajd.czest.pl/images/foto/do...tnia%201813%20r..pdf

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie