Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27619 przez Tom Miller
Dzien dobry.
Od pewnego czasu zajmuje sie genealogia moich przodkow. Udalo mi sie dotrzec do roku 1797. Informacje dotyczace moich przodkow uzyskalem na podstawie zasobow metrykalnych z mojej rodowitej miejscowosci. Ksiegi te pochodza z powiatu tarnogorskiego i zostaly one spisane w jezyku niemieckim. Niestety dane dotyczace moich przodkow Aleksandra Zembik, ur. 1797 lub 1798 roku w Zrembitz (Zrebice) oraz Simona Zembik, ur.1802 lub 1803 roku rowniez w Zrembic (Zrebice), nie pokrywaja sie z zapisami z ksiag z miejscowosci Zrebice. Wedlug zrodel ze Zrebic istnieja osoby o tych imionach i nazwiskach, ale o innej dacie urodzenia. W jaki sposob moglbym sprawdzic, ktore informacje sa bardziej wiarygodne?

Pozdrawiam
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Tom Miller od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27624 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach
Wpisując na str. TGZCz w zakładkę- Indeksy metrykalne - Wyszukiwarka nazwisk Nazwisko Zębik lub Zembik otrzymujemy informację, że w 1797 roku urodził się Wincenty-Fabian syn Aleksa i Salomei a w 1805 roku urodził się Grzegorz syn Szymona i Marcjanny Stala. Być może nastąpiła pomyłka w imionach (zdarzało się to często) księdza, który sporządzał dokument w "powiecie tarnogórskim" . Czy zna Pan imiona rodziców Szymona i Alexandra(Alexa) Zębika? Na podstawie jakiego dokumentu ma Pan informacje o dacie urodzenia Szymona i Aleksandra?
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27626 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach
jest kilka możliwości
1. przed 1808 są tylko chrzty a nie wszystkie chrzty były w roku urodzenia.
2. ktoś źle obliczył wiek/ rocznik urodzenia (odejmowanie i dodawanie, każdy może sie pomylić).
3. ktos mógł skłamać.
pradziadek mojej prababci to NORBERT Zębik
owocnego szukania

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27629 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach
Też mam w swoim drzewie dwie nitki Zębików ze Zrębic z tego okresu a najstarsi to Jan (ur. około 1672 r) i Piotr Zębik z Folwarku Ciecierzyn. Prawdopodobnie byli to bracia. Piotr Zębik miał syna Aleksandra (Aleksego - ur. 1721 r) z kolei Jan Zębik miał wnuczka Aleksego (ur. 1747 r.) - prawdopodobnie o tego ostatniego chodzi. O tym Szymonie Zębik i Marcjannie Stala, którym w 1805 urodziły się bliźniaczki Urban i Grzegorz, niestety nic nie wiem więcej. Sam jestem ciekaw tego dokumentu z Tarnowskich Gór?

Istnieje też możliwość, że może chodzi o Zarębice, które często mylono ze Zrębicami, ale to chyba mało prawdopodobne.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27634 przez Tom Miller
Replied by Tom Miller on topic Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach
Witam.
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Dane dotyczace urodzin Aleksandra i Simona Zembik uzyskalem z ich aktow malzenst, gdzie wpisany jest rowniez ich wiek. Poza tym wyczytalem, iz w roku 1828 niejaka Juliana Zembik wyszla za maz, a jej swiadkiem byl Aleksander Zembik. Wedlug mnie te osoby byly ze soba blisko spokrewnione. Imiona rodzicow tych trzech osob nie sa mi niestety znane.

W zalaczniku przesylam urywek aktu malzenstw Aleksandra i Simona

Pozrawiam
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27643 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Problem z odnalezieniem prodkow w Zrebicach
Myślę, że jednak kluczem do rozwiązania zagadki jest Julianna Zembik (Zębik). Bowiem Aleksemu Zembikowi urodziła się córka Julianna w 1805 r w Zrębicach z jego trzeciej żony Tekli Dzie(r)żanki-wdowy, z którą wziął ślub w 1802 r. Potem ślad w Zrębicach się po niej urywa. Myślę, że data ślubu 1828 pasowałaby do daty urodzin Julianny ze Zrębic - miałaby w dzień ślubu 22-23 lata. Z Teklą miał jeszcze córkę Petronelę w 1803 r, która zmarła w 1804 r. Aleksy mógł też mieć inne dzieci z Teklą (np. Aleksego i Szymona), bowiem żył do 1814 roku. Od 1805 roku do 1812 brakuje metryk chrztu ze Zrębic - więc wszystko jest możliwe! Nic nie znalazłem także o żonie Tekli, co się z nią stało po śmierci męża? Więc teoretycznie mogła zamieszkać przy dzieciach w nowej lokalizacji i wziąć przykładowo drugi ślub. Istnieje też możliwość , że były to dzieci z pierwszego małżeństwa Tekli albo dzieci nieślubne Aleksego, itp.

Wymieniony wcześniej Szymon Zębik i Marcjanna Stala, którym urodziły się bliźniczki w 1805 r - tutaj nastąpiła pomyłka. W rzeczywistości był to Szymon Stala i Marcjanna Zębik i mieli jeszcze sporo więcej dzieci.

Co ciekawe Aleksy Zębik nie zaznał dużo szczęścia w życiu ze swoimi poprzednimi żonami.

Z pierwszą żoną Łucją Pala (ur. 1761 - notabene panieńskie nazwisko mojej mamy) wziął ślub w 1780 r w Zrębicach. Miał z nią pięcioro dzieci ( Katarzyna 1789-1790, Petronella albo Piotryna 1788-1788, Antoni 1786-1794, Jakub Dominik 1784-1784, Wojciech 1782-1784) i wszystkie dzieci szybko zmarły. Łucja Pala zmarła w 1790 r. i w tym samym roku Aleksy Zembik wziął drugi ślub z córka młynarza Salomeą Roman (ur. 1771 ) ze młyna Pstrążnik w Złotym Potoku. Z nią miał dwoje dzieci, które zmarły (Wincenty Fabian 1797-1797, Klara 1794-1797) wraz z matką w tym samym roku 1797.
The following user(s) said Thank You: Tom Miller

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie