Topic-icon Tłumaczenie z łaciny

2 miesiąc 2 tygodni temu #30969 przez Małgorzata Flis /Cieśla/
Witam
bardzo proszę o przetłumaczenie aktu urodzenia ? Pagowski prawdopodobnie właścicieli Radostkowa

Radostków akt 19 i akt 20

pozdrawiam
Małgorzata
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #31008 przez M. D.
Radostków, 17.08.1783, ks. Daniel Wierzbicki, dziecko Mateusz Michał Franciszk Pągowski, ochrzczony z wody 21.09.1767, rodzice Gabriel Pągowski regent nie umiem odczytać czego i Antonina z Koczańskich Pągowska, chrzestni Jan Pągowski Zofia z (?) pierwszego ślubu Koczańska drugiego Rubachowa, chrzestni z chrztu wodą Franciszek Pacoiorkowski burgrabia opoczyński i Róża z Repunskie Paciorkowska.

akt 20

Radostków, 17.08.1783, ks. Daniel Wierzbicki, dziecko Józef Benedykt Julian Pągowski, ochrzczony z wody 19.03.1771, w Parafi Radomsko, rodzice Gabriel Pągowski regent nie umiem odczytać czego i Antonina z Koczańskich Pągowska, chrzestni Franciszek Ostrowski i Franciszka Pągowska, chrzestni z chrztu wodą Hipolit Czarnecki łowczy ? i Katarzyna z Morchockich Czarnecka, Józef Rubach i Petronela Urbańska.

Może znajdzie się ktoś co odczyta trochę więcej.
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Flis /Cieśla/

2 miesiąc 2 tygodni temu #31009 przez Małgorzata Flis /Cieśla/
Witam
Wielkie podziękowania naprawdę jestem bardzo wdzięczna za tłumaczenie
mam nareszcie ślad Pągowski
rozumiem, że chłopcy zostali ochrzczeni już w wieku młodzieńczym Mateusz Michał Franciszek
ma lat 16, a Józef Benedykt Julian lat 12
swoją drogą ciekawa jestem dlaczego taki chrzest w takim wieku, może zachorowali i było zagrożenie życia, będę szukała w aktach zgonu
mimo wszytko bardzo dziękuje
pozdrawiam
Małgorzata

2 miesiąc 2 tygodni temu #31012 przez Ireneusz Niemczyk
Chrześcijanie stosują chrzest wodą, żeby tym aktem wprowadzić nowego członka do Wspólnoty. Ważne jest użycie wody. Widocznie chłopcy byli w ciężkim stanie zdrowia i zostali szybko ochrzczeni. Później jego rodzice mogli już mniej kłaść nacisk na drogę formalną, tj. wpisanie chrztu do ksiąg, zaprezentowanie współwyznawców Wspólnocie Kościoła.
Chrzest wśród Chrześcijan (chrzest w imię Trójcy) jest tylko RAZ - może być on z użyciem zwykłej wody (w przypadku choroby, ryzyka śmierci, jeśli oczywiście kandydat lub jego rodzina, w przypadku małoletniego, tego chcą).
Zazwyczaj chrzest jest przeprowadzony w zgromadzeniu chociażby małej wspólnoty wiernych danego Kościoła, z odpowiednią ceremonią przewidzianą przy tym rytuale. Jest to tzw. "inicjacja", czyli bardzo ważne wydarzenie dla Wspólnoty, nowo ochrzczonego i jego rodziny.

Widocznie ich rodzice poczuli, że czas najwyższy dopełnić formalności.

Pozdrawiam,

Ireneusz Niemczyk

2 miesiąc 2 tygodni temu #31013 przez Małgorzata Flis /Cieśla/
Panie Ireneuszu wielkie dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie aktu chrztu wodą

pozdrawiam
Małgorzata

2 miesiąc 2 tygodni temu #31017 przez Rafał Molencki
Pozwoliłem sobie uzupełnić powyższe tłumaczenia o kilka szczegółów:

Radostków, 17.08.1783, ja, ks. Daniel Wierzbicki, z zakonu franciszkanów, dokonałem ceremonii chrztu ochrzczonego z samej wody 21.09.1767 w parafii Jeziorsko Diecezji Gnieźnieńskiej Wielmożnego Mateusza (Macieja) Michała Franciszka Pągowskiego, syna Wielmożnego Gabriela Pągowskiego regenta ziemskiego sieradzkiego i Antoniny z Koczańskich Pągowskiej, prawowitych małżonków. Chrzestnymi wtedy byli Urodzony Jan Pągowski i Zofia z ?Wołtów? pierwszego ślubu Koczańska drugiego Rubachowa, chrzestnymi podczas uroczystości [tej w kościele] Wielmożny Franciszek Paciorkowski burgrabia opoczyński i Róża z Reptowskich Paciorkowska, jego małżonka.

akt 20

Radostków, 17.08.1783, ks. Daniel Wierzbicki, [jak wyżej + informacja, że] kapelan mykanowski, dokonałem ceremonii chrztu ochrzczonego z samej wody Wielmożnego Józefa Benedykta Juliana Pągowskiego, ochrzczonego z samej wody 19.03.1771, w Parafi Radomsko Archidiecezji Gnieźnieńskiej syna Wielmożnego Gabriela Pągowskiego regenta ziemskiego sieradzkeigo i Antoniny z Koczańskich Pągowskiej, prawowitych małżonków. Chrzestnymi wtedy byli Ur. Franciszek Ostrowski i Ur. Franciszka Pągowska, a chrzestnymi podczas uroczystości [tej w kościele] Wielmożny Hipolit Czarnecki, łowczy dobrzyński i Wielmożna Katarzyna z Morchockich Czarnecka, jego małżonka, a drugą parą chrzestnych Wielmożny Józef Rubach subdelegat wieluński i Wielmożna Petronela Urbańska.

2 miesiąc 2 tygodni temu #31035 przez Małgorzata Flis /Cieśla/
ogromne podziękowanie za tłumaczenie
Pągowscy byli właścicielami Radostkowa i jest mi miło, jako osoba związana z ta miejscowością oczytać tak dokładnie i precyzyjnie tłumaczony akt,
dziękuje serdecznie

pozdrawiam
Małgorzata

1 miesiąc 2 tygodni temu #31401 przez Krzysztof Łągiewka
Dodam od siebie, że ojciec chrzestny Józefa Pągowskiego - Hipolit Czarniecki był właścicielem dóbr Rząsawy. Oczywiście w akcie napisano Czarnecki, ale to błąd księdza spisującego akt. Rodzina Czarnieckich herbu Łodzia posiadała Rząsawy od około 1655 r. do 1869 r. Nie posiadam jego daty zgonu, ale zapewne było to około 1798 r., bowiem 10.04.1798 r. dekretem urzędowym jako właściciela dóbr Rząsawy zatwierdzono Pawła Czarnieckiego syna śp. Hipolita Czarnieckiego. Żoną Hipolita Czarnieckiego była Katarzyna z Marchockich, a nie z Morchockich.

Czas generowania strony: 0.409 s.