Topic-icon Prośba o przetłumaczenie aktu z języka niemieckiego

4 miesiąc 3 dni temu #33117 przez Jadwiga Bohla
Proszę o przetłumaczenie dwóch aktów z języka niemieckiego dot. Józefa Paula i Teresy (Wohning) i Karola Witt i Marianny Rurayskiej z parafii Lubliniec wieś Kokottek
Jadwiga

jadpol
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 3 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #33165 przez J K R
Coś mi się wydaje, że nie jest to niemiecki a łacina!

Gdzie Pani tam doczytała się Teresy (Wohning)?

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 3 tygodni temu #33174 przez Jadwiga Bohla
Posyłam jeszcze raz te same akta z cała stroną. Akta są po niemiecku, nazwisko Teresy podałam w nawiasie, gdyż tutaj go nie ma, jest w innych aktach tej rodziny, tylko ten akt jest wyraźniej napisany. Chodzi mi o rozszyfrowanie pierwszego zdania, reszta to schemat. pozdrawiam

jadpol
Załączniki:

3 miesiąc 3 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #33182 przez J K R
Akt 75 i 76 dnia 15.07.1810 chrzest córki Rozalia i syna Christopher dzieci małżeństwa Carl Witt i Marii Rurayski.

Akt 28 dnia 19.04.1813 chrzest córki Wilhelmine, Caroline małżeństwa Joseph Paul i ?... nie mogę tego odszyfrować ale chyba Theresya Wachlick.

Rejestr/księga jest po niemiecku ale zapis to łacina "zgermanizowana".

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 3 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #33192 przez Jadwiga Bohla
Witam, dziekuję za odpowiedź, tylko że chodziło mi o pierwsze linijki w tych aktach, gdzie spodziewam sie że jest zawód Karola Witta i Józefa Paula po niemiecku. We wszystkich aktach w tym miejscu jest inny wyraz, więc przypuszczam że zawód, reszta aktów to schemat. Wszystkie akta niemieckie zawieraja zawody przy nazwiskach. Akta dot. Paulów, są w postaci indeksów w wyszukiwarce na tej stronie, ale niepełne więc zawodów nie ma. Karol Witt zonaty z Marianna Rurayską był w Węglowicach krawcem. Załączam w powiekszeniu pierwsze linijki tych aktów. pozdrawiam

jadpol
Załączniki:

3 miesiąc 3 tygodni temu #33195 przez J K R
Niestety nie mogę tego odszyfrować!

Skoro Karol żonaty z Marią Rurayską/Dorotą Szybow był krawcem Węglowicach więc wcześniej w Kokotku pewno też.

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 3 tygodni temu #33228 przez Jadwiga Bohla
Dziękuję za zainteresowanie. A jak juz jestesmy przy temacie Karola Witta zonatego z Dorotą z Szybów, czy jest jakieś powiązanie z Karolem Wittem którego żona była Joanna z Szypków? pozdrawiam

jadpol

3 miesiąc 3 tygodni temu #33236 przez J K R
Karol/Carl Wit/Witt moim zdaniem jest ciągle ten sam, po śmierci Marianny, Marii żeni się z Dorotą Szibków/Sibków/Sibkówna z którą ma pięcioro dzieci w tym również Karola jednak ten umiera 6 m-cy po urodzeniu. Sam Karol umiera 1852.
Skąd Pani "wykopała" tą Joannę?

Pozdrawiam JKR.

3 miesiąc 3 tygodni temu #33241 przez Jadwiga Bohla
Michał Pall ożenił sie z Józefą Witt, córką Karola Witta i Joanny. Jedyny akt slubu jest owdowiałego po Mariannie Rurayskiej Karola Witta z Doorotą z Sipków, a jedyny akt zgonu z 1852 roku jest Karola Witta który pozostawił Joannę z Szypków. Akta chrztów , slubów i zgonów ich dzieci nie korespondują ze sobą. tzn ojciec jest jeden, ale matki różne, czyli sa o róznych imionach. w,mam uszkodzony komputer, przez to odpowiedzi moga byc póxn)

jadpol

3 miesiąc 3 tygodni temu #33243 przez Jadwiga Bohla
Jedyny akt urodzenia Józefy z 1829 roku, ojciec Karol Witt, a matka Karolina z Szypów. Jedyny akt urodzenia Jana jakuba Witta, to Karol i Joanna z Szypów, a w akcie slubu z Zofia Palaczyńska, Jan jest synem Karola i Joanny z Szypków. W akcie zgonu nie jest synem Joanny, pozdrawiam

jadpol

3 miesiąc 3 tygodni temu #33244 przez Jadwiga Bohla
W akcie zgonu, Jan był synem Karola i Józefy, małżonków Wittów i pozostawił owdowiała Zofię z Palaczyńskich . Jest mnóstwo takich przykładów, dotyczą wszystkich dzieci Karola Witta. pozdeawiam

jadpol

3 miesiąc 2 tygodni temu #33258 przez J K R
Wszystko to co Pani pisze to prawda ale... często a może prawie zawsze dane do aktów były ustnie przekazywane urzędnikowi USC, nie było przecież dokumentów tożsamości a jak mieli metryki to też mogło być różnie przetłumaczone, napisane a błąd się później powielał. Po drugi znam obecnie kilka osób które posługują się imieniem, którego nie znajdzie Pani w żadnym ich dokumencie urzędowym, ba nawet nie można "powiązać" stosowane imię do tego "urzędowego" np. używa Mariola a ma w dokumentach Małgorzata, Jadwiga, używa Adam a ma Ludwik, Antoni.

Moim zdaniem trzeba oprzeć się na tych dokumentach, gdzie jest określone, że dany dokument powstał w oparciu o dokumenty złożone przy danym akcie np. Dorota jest w akcie małżeństwa Sibkowna po ojcu Szibka a w indeksach jest Sitek!!!!! Być może też dwojga imion ale... trzeba niestety dotrzeć do alegat, metryk tego aktu a to jest nie raz niewykonalne. Pewne jest to, że Karol się nie zmienia ;).

Pozdrawiam JKR.
Załączniki:

3 miesiąc 2 tygodni temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #33263 przez Jadwiga Bohla
Witam.chciałabym upewnić się czyją córką była Józefa WITT lat 17 , c. Karola i Joanny wg aktu slubu Michała Palla z Józefą Witt, skoro żoną Karola była Dorota Sibkówna c. Jana Sibki i Fryderyki z Hercogów, Załaczam akt slubu Michała Palla, akt ur. Józefy Witt c. Karola i Karoliny z Szybów. ( dokł. 17 lat wstecz) i akt zgonu Karola Witta, który pozostawił Joanne z Szypków. Takie błędy spotkałam tylko w aktach kolonistów. A Sitkównę widziałam w . źle przepisanym nazwisku w spisie końcowym jako akt Sibkównej. Myślę , że pierwotnym nazwiskiem było Tschypke wg aktu urodzenia z 1811 roku Jana Augustyna Tschypke syna\Augustyna i Elzbiety ze Szmidtów w Puszczewie .Świadkiem była panna lat 40 Joanna Tschypkówna. Te starsze akta były pisane prawidłowo,, podobnie jak Paul, późniejszy PALL czy Nitz późniejszy Nicia. Czy wymieniony wyżej Jan Sibka po owdowieniu poślubił JULIANNĘ BRUHIN ( z Brohów) czy to był inny Jan Sibka. Prawie wszystkie jego dzieci miały jedno z imion Jan lub Joanna.I wszystkie miały dwa lub trzy imiona. Gospodarowali w Węglowicach. Pan juz napewno przerabiał te akta.
pozdrawiam

jadpol
Załączniki:

3 miesiąc 2 tygodni temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #33265 przez J K R
Niestety tego nie sprawdzałem, pewno ma Pani rację.

Żyła druga Dorota, Karolina Szibka/Sibka w 1810 r. Kolonii Kulhausen pod nr 3, miała 34 lata, mąż Jan Szajer w tym czasie maiał 25 lat, syn Jan, Adolf ur. 13.12.1810 r.

Pozdrawiam JKR.
COM_KUNENA_THANKYOU: Jadwiga Bohla

3 miesiąc 2 tygodni temu #33270 przez Jadwiga Bohla
Wynika, że Dorota , Joanna i Karolina to ta sama osoba. Oczywiście Dorota od Karola
Witta, Dziękuję za zainteresowanie tematem. pozdrawiam

jadpol

3 tygodni 3 dni temu - 3 tygodni 3 dni temu #33841 przez Barbara Bożek-Pattern
Witam,
Bardzo proszę o pomoc w tłumaczeniu poniższego aktu małżeństwa.
Karol Mann i Joanna Malecha?
Nowa Wieś par.Gorzów Śląski 1859

Pozdrawiam,
Barbara Bożek-Pattern
Załączniki:

Czas generowania strony: 0.581 s.