Topic-icon Więzi kulturowe w osadzie polietnicznej w świetle źródeł pisanych na przykładzie Kamienicy Polskiej

10 lata 5 miesiąc temu #1159 przez k.orpel@op.pl (Krzysztof Orpel)
** Ten wątek dotyczy treści artykułu: Więzi kulturowe w osadzie polietnicznej w świetle źródeł pisanych na przykładzie Kamienicy Polskiej **

Witam ! Jestem mieszkańcem Zelowa, a więc w nie tak dalekiej odległości od Kamienicy Polskiej.Czy koloniści z Czech są powiązani z czehami którzy osiedlili się w Zelowie, oraz czy ośrodek tkacki w Zelowie miał powiązania z Kamienicą Polską ? Pozdrawiam. Krzysztof Orpel

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 5 miesiąc temu #1168 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Panie Krzysztofie!

Kolonie Czechów w Kamienicy Polskiej i Zelowie utrzymywały w XIX w. jakieś kontakty, ale jedynym namacalnym dowodem jest jedno zdanie w książce p. Edwarda Martuszewskiego "49 listów z sprawie Braci Czeskich" (piszę nazwisko i tytuł książki z pamięci, bo nie mam dostępu do księgozbioru), wydanej na początku lat 70. w Wyd. Łódzkim), iż widział w dzieciństwie książeczkę do nabożeństwa w jęz. czeskim przywiezioną z Kamienicy Polskiej.
Musiałbym zajrzeć do moich papierów, czy wśród kierunków emigracji był Zelów . Chyba jeden przypadek , jak pamiętam.
Z innych kierunków (miejsc) przybyli Czesi do omawianych kolonii. W Kamienicy byli to Czesi z Sudetów (także Czesi zniemczeni). Byli to głównie katolicy.
Zna Pan zapewne książkę p.Zbigniewa Tobjańskiego "Czesi w Polsce". To rzetelne opracowanie. Autor bywał kilkakrotnie w Kamienicy Polskiej.

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.165 s.