Topic-icon Pouczająca lektura akt stanu cywilnego na przykładzie księgi USC Parafii Truskolasy z roku 1857

10 lata 1 miesiąc temu #2027 przez Andrzej Kuśnierczyk
** Ten wątek dotyczy treści artykułu: Pouczająca lektura akt stanu cywilnego na przykładzie księgi USC Parafii Truskolasy z roku 1857 **

Pani Halino - takie wpisy najbardziej lubię!
Teraz wypada sprawdzić, czy Karol Adamiecki z Pani wykazu to ojciec (czy stryj) wielkiego Karola Adamieckiego - patrona m.in. Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Jest też nasz dobry znajomy Jan Kozłowski (ciekawe jakie nazwisko miała jego żona - Augusta - to dość rzadkie imię kobiece), Doruchowscy herbu Niesobia, Domańscy , też zapewne szlachta.
Królikiewiczowie i Jezierscy- tez czekają na swoje wywody genealogiczne.
Tak trzymać.
A nazwisko Pfabe?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2028 przez Joanna Januszewska
Pani Halino,
wśród osób wymienionych przez Panią znalazłam mojego 3xpradziadka Józefata Dębskiego (Dembskiego) - zawiadowcę Zakładów Górniczych w Pankach. Był on świadkiem przy chrzcie Karoliny Jezierskiej (akt 130). Jego imię Józefat to dość rzadkie imię i czasami było mylone.
Próbuję odtworzyć jego drogę życiową i zawodową. Wiem już na pewno, że był w Pankach od 1857 roku. Wiem też, że w 1858 roku urodziła się jego córka Franciszka Melania, w 1860 - Maria Barbara, a w 1862 - Michał Józef. Nie wiem, czy to były jego wszystkie dzieci urodzone w Pankach.
Mam pytanie czy przeglądała Pani wcześniejsze akta z tej parafii i spotkała Józefata lub kogoś z rodziny Dębskich? Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam
Joanna

10 lata 1 miesiąc temu #2031 przez Jacek Tomczyk
Halinko!

Sprawiłaś wszystkim ogromną radość !!!
W pierwszym dniu ponad 100 wejść na ten materiał, gratulacje.
Ja też znalazłem tam rodzinę, formierz niejaki Dominik Praski to brat mojej prababci. On mieli jakieś wejścia w samych Pankach, bo u wszystkich Praskich świadkiem na ślubie był wójt tychże Panek.

buziaki

Jacek Tomczyk

10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2033 przez Halina Klimza
Witam,
cieszę się ,że tak miło powitano na Forum moje wypracowanie "po lekturze..."
Siedzę ostatnio w tych księgach, bo odkrywam coraz to nowych członków rodziny Klimza oraz Urbana Gajdy ,ojca naszej praprababki. Jej starsza siostra Filipina Gajda wyszła za mąż za młynarza z Zakrzewia Romualda Ossowskiego (jego ojciec Ignacy był dzierżawcą wsi Babie, a matka Maksymilia /Maksymiliana?/ pochodziła z Trepków.Odkryłam to wszystko przeglądając Allegata z roku 1858,bo szukałam informacji o kimś innym ,a znalazłam tę Filipinę!
Jak będę szperać dalej w tych aktach, to zwrócę większą uwagę na wymienione w dyskusji osoby.Ogromnie mnie zaciekawiły.Oprócz pochodzenia rodziny mego męża z tych okolic, sama spędziłam w Pankach , w Kawkach i okolicy siedem lat i wiele tych nazwisk nie jest mi obcych (to nazwiska mych uczniów, do dziś mamy miłe kontakty). W domu ludowym w Pankach organizowałam akademie z okazji Barbórki- bo to były czasy istnienia jeszcze kopalń Wręczyca,Golce,Malice.Po kopalni "Krystyna" w Pankach zostały wtedy już tylko ślady (ależ tam było grzybów!). Zaś Kościół w Truskolasach to rodzinna parafia,a cmentarz - miejsce pochówku wielu pokoleń.
Pozdrawiam serdecznie
Halina

10 lata 1 miesiąc temu #2034 przez Halina Klimza
Dla Pani Joanny
W Allegatach z 1858 roku (nr 21 str 23 do aktu ślubu 41 ) istnieje pismo podpisane przez Dembskiego :
Zawiadowca Zakładów Górniczych Panki w piśmie datowanym 24 maja/ 5 czerwca 1858 roku zezwala robotnikowi Zakładów Górniczych Pankowskich Walentemu Mirkowi na zawarcie związku małżeńskiego z panną Franciszką Pyzik,lat 20 mającą, pod warunkiem opłacenia w Kasie Oddziału Panki "konsensusu ślubnego w ilości 30 kopiejek"
Widnieje tu oryginalny podpis Dembskiego.
Myślę,że i Panią i innych genealogów zainteresuje ta informacja, bo był ten zapis dla mnie wielką niespodzianką.Nie miałam pojęcia,że pracownik musiał mieć zgodę na ślub i jeszcze za to zapłacić!!!
Halina

10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2035 przez Joanna Januszewska
Pani Halino,
dziękuję za tą informację. Chętnie zamówię ten dokument. Jeśli dobrze zrozumiałam jest to dokument znajdujący się w allegatach do aktu ślubu nr 41 z 1858 roku - Walenty Mirek + Franciszka Pyzik, str. 23 (co oznacza nr 21?).

Spotkałam się z podobnym dokumentem tzn. zezwoleniem na zawarcie małżeństwa dla pracownika rządowych zakładów hutniczych. Dokument ten został wystawiony w Warszawie w 1843 roku przez Dyrektora Wydziału Górnictwa przy Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu - Pułkownika Artylerii ... (nazwisko nieczytelne) dla p. Fabiana Lerczyńskiego odbiorcy materiałów przy Wielkim Piecu w Rejowie.
Zgoda na ślub została wydana na podstawie art. 25 Ukazu Cesarsko-Królewskiego z dnia 28 lutego/ 12 marca 1817 r.
W tym dokumencie nie wspomina się o jakiejkolwiek opłacie. :)

Pozdrawiam
Joanna

10 lata 1 miesiąc temu #2036 przez Radosław Jamróz
Tacy ludzie jak Pani to skarb, którzy poznają ciekawe fakty i dzielą się nimi.
Miło jeśli odnajdzie się nazwisko występujące w swoim drzewie. Jestem obecnie na etapie drążenia korzeni Teofila Czarneckiego i Antoniny Cykowskiej - moich prapradziadków ze strony matki. Pobrali się właśnie w Parafii Truskolasy. A z tego co wiem ojcem Antoniny był Wojciech Cykowski. Może właśnie to on występuje w tym artykule jako "młynarz z Panek". Jeśli tak to już bym wiedział kim był, ale jego żony ani rodziców jeszcze nie odnalazłem. Ale trzeba być wytrwałym.

Pozdrawiam serdecznie!

Radek

10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2037 przez Halina Klimza
Panie Radku,
dziękuję za miłe słowa, przy okazji "szperania" może coś więcej odkryję,to się podzielę informacją.
Pani Joanno - Akt nr 21 w Allegatach za rok 1858 ,strona 23 - odnosi się on do aktu ślubu nr 41 (tego aktu nie sprawdzałam,bo on jest w innej księdze) .Wszystko dotyczy roku 1858 .Łatwo więc będzie osobie kserującej odnaleźć ten akt.
Pozdrawiam
Halina

10 lata 1 miesiąc temu #2039 przez Tomasz Krzywanski
O ile dobrze pamietam, przegladajac metryki krzepickie, natknalem sie na akt slubu (ok 1820) zawartego miedzy Napoleonem Ossowskim a panna Trepka (corka dziedzica Kiedrzyna - wzmiankowanego na stronie w spisie zolnierzy napoleonskich )
Moglem cos pomieszac, ale przejrze notatki to powiem wiecej.

Pozdrawiam

10 lata 1 miesiąc temu #2041 przez Halina Klimza
Panie Tomaszu,
będę niezmiernie zobowiązana.Choć to daleka koligacja, bo Ossowski ożenił się z siostrą naszej 3Xprababki, to jednak dość ciekawa informacja.
Pozdrawiam- Halina

10 lata 3 tygodni temu #2087 przez Tomasz Krzywanski
gdy tylko znajde notatki to oczywiscie napisze do Pani

Pozdrawiam

9 lata 11 miesiąc temu #2226 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
WitaM pANI hALINO. jEŻELI MA pANI DOSTĘP DO alegat, może się Pani spotkała z nazwiskiem Skąpski Euzebiusz. Będąc w archiwum w Częstochowie znalazłam akty urodzenia mojego dziadka Antoniego Skąpskiego i jego siostry Stanisławy ( rok 1851 i 1854 - miejscowośc Bieżeń- parafia Truskolasy ). Niestety mieszkam 300 km od Częstochowy i nie mam zbyt wielu możliwosci przegladania akt, może sa jakieś wzmianki w alegatach, bo prawdopodobnie Euzebiusz skądś przybył, ale nazwisko Skąpski w tamtych okolicach pojawia się wcześniej. A tak poza tym to fantastyczna z Pani strony praca. Wielkie dzięki. Honorata Huk ( z domu Skąpska )

9 lata 11 miesiąc temu #2228 przez Halina Klimza
Droga Pani,
będę w archiwum dopiero we wrześniu niestety, całe dwa przyszłe miesiące mam wypełnione obowiązkami rodzinnymi . Jak poszperam ,to jeśli coś znajdę ,odezwę się...
pozdrawiam
Halina

9 lata 11 miesiąc temu #2236 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Witam. Bardzo dziękuję i będę z niecierpliwością wyczekiwała na wiadomość od Pani. Honorata

9 lata 10 miesiąc temu - 9 lata 10 miesiąc temu #2324 przez Tomasz Krzywanski
Jeśli chodzi o Osowskiego (czy Ossowskiego) to pomyliłem parafie.
Chodzi o parafię Św.Zygmunta w Częstochowie. W 1830 roku odbył się tam slub między Napoleonem Ignacym Ossowskim a Joanna córka Bonawentury i Joanny małzonków Trepków z Woli Stankowskiej (akt nr 85)
pozdrawiam

9 lata 10 miesiąc temu #2325 przez Andrzej Kuśnierczyk
Mam pytanie: czy w akcie jest nazwisko panieńskie zony Bonawentury Trepki? Powinna to być Joanna z Łuczyckich.

Inna córka Bonawentury - Ludwika wyszła za Ludwika Knopffa - wójta gminy Kamienica Polska (zm. w 1845 r.)

9 lata 10 miesiąc temu #2326 przez Andrzej Kuśnierczyk

9 lata 10 miesiąc temu #2327 przez Halina Klimza
Panie Andrzeju,
w zapisach "alegat"w Truskolasach natknęłam się na ślub Romualda Ossowskiego z siostrą mojej 3 X prababki- Filipiną Gajda (córką młynarza z Kawek).Tenże Ossowski (młynarz z Zakrzewia k/Kłobucka)był synem Ignacego Ossowskiego -dzierżawcy wsi Babie oraz Maksymilii (Maksymiliany?) z Trepków.Owa dama w roku 1858 była już wdową i mieszkała w Radomsku.Może to jakaś krewna "owych Trepków"? Liczę na "skarbnicę" Pańskiej wiedzy z czystej ciekawości, bo to dość odległe koligacje, więc na razie nie będę się zagłębiać w ten temat.
Kłaniam się

9 lata 10 miesiąc temu #2329 przez Tomasz Krzywanski
Pierwsze zmianki o Trepkach w okolicach Częstochowy pojawiaja sie u Nekandy - Trepki w Liber Chamorum. Opisuje on swoich kuzynów, z których (o ile pamiętam) jeden poślubił kobietę niższego stanu.
Trepkowie pojawiają się również w aktach krzepickich w XVII wieku, a ściślej mówiąc kobieta o nazwisku "Terepianka".
W aktach parafialnych krzepickich zapisywani jako rolnicy, rzemieślnicy itp.
Czy byli spokrewnieni z Trepkami-szlachtą, tego nie wiem. Podobnie jak np Raczyńscy z Raczyńskimi z okolic Wielunia (zarówno Nałęczami, jak i Jastrzębcami)
Pozdrawiam

9 lata 10 miesiąc temu #2335 przez Halina Klimza
Dziękuję ,Panie Tomaszu,
kiedyś do tego może dojdę, choć to "szlachectwo" nie jest dla mnie aż tak istotne...
Pozdrawiam

9 lata 10 miesiąc temu #2338 przez Andrzej Kuśnierczyk
"Genealogia" Dworzaczka oraz tzw."Teki Dworzaczka" dowodzą, jak niezwykle rozrodzona w Polsce była to familia. Herbowi Trepkowie okolic Częstochowy wywodzą się od tych z Miechowskiego z przydomkiem Nekanda. Zaczęli karierę od Białej, potem spotykamy ich m.in. w samej Częstochowie (Jan Samuel Trepka w pierwszej ćwierci XVII w.miał parcelę k.kaplicy św. Jakuba (dziś kosciół ), w Mirowie, Hucie Starej,Błesznie, Wrzosowie,Woli Hankowskiej i Wiewcu.
Trepkowie o statusie szlacheckim wyróżniani byli w dokumentach określeniem "urodzeni" . Trepczanka (córka Trepki) lub Trepczyna (żona Trepki)- w przypadku kobiet. Jeśli "Trepina" lub "Trepionka" - forma językowa sugeruje, że to ród chłopski ( żona Trepy).
Trepkowie z Woli Hankowskiej byli pod koniec XVIII i w XIX w.szlachtą zubożałą, ale dbali niewątpliwie o to, by małżeństwa
zawierać w swojej sferze.
O Trepkach (szczególnie w aspekcie "Liber chamorum" można nieskończenie.
Jeszcze raz dziękuje za wskazanie koligacji z Ossowskimi.

9 lata 10 miesiąc temu #2339 przez Andrzej Kuśnierczyk
"Genealogia" Dworzaczka oraz tzw."Teki Dworzaczka" dowodzą, jak niezwykle rozrodzona w Polsce była to familia. Herbowi Trepkowie okolic Częstochowy wywodzą się od tych z Miechowskiego z przydomkiem Nekanda. Zaczęli karierę od Białej, potem spotykamy ich m.in. w samej Częstochowie (Jan Samuel Trepka w pierwszej ćwierci XVII w.miał parcelę k.kaplicy św. Jakuba (dziś kosciół ), w Mirowie, Hucie Starej,Błesznie, Wrzosowie,Woli Hankowskiej i Wiewcu.
Trepkowie o statusie szlacheckim wyróżniani byli w dokumentach określeniem "urodzeni" . Trepczanka (córka Trepki) lub Trepczyna (żona Trepki)- w przypadku kobiet. Jeśli "Trepina" lub "Trepionka" - forma językowa sugeruje, że to ród chłopski ( żona Trepy).
Trepkowie z Woli Hankowskiej byli pod koniec XVIII i w XIX w.szlachtą zubożałą, ale dbali niewątpliwie o to, by małżeństwa
zawierać w swojej sferze.
O Trepkach (szczególnie w aspekcie "Liber chamorum" można nieskończenie.
Jeszcze raz dziękuje za wskazanie koligacji z Ossowskimi.

9 lata 10 miesiąc temu #2341 przez Halina Klimza
Dziękuję serdecznie za informację.Matka Ossowskiego była zapewne "z tych" Trepków .Kiedyś zapewne się w to wgłębię bliżej...
Pozdrawiam "wakacyjnie"
Halina

9 lata 10 miesiąc temu #2345 przez Tomasz Krzywanski
dziekuje za wyjasnienie dotyczace pisowni tego nazwiska. W XVIII i XIX wieku w parafii krzepickiej wystepuja juz Trepkowie. Zapisywani sa najczesciej (choc nie zawsze) jako "laboriosus".
Przypuszczalnie to mieszczanie trudniacy sie rolnictwem.
Ksiadz Muznerowski pisal, iz mieszczanie krzepiccy chetnie uszlachcali swoje nazwiska- i tak Schab stal sie Schabowskim, Tyli-Tylikowskim, Suchan-Suchanskim a Biernat-Biernackim.
Mozna jeszcze dodac Kordiaka-Kordiaczynski-Kordecki, Kulej-Kulejewski-Kulejowski itd.
Pozdrawiam

9 lata 10 miesiąc temu #2351 przez Tomasz Krzywanski
w metrykach parafii sw.Zygmunta znalazlem jeszcze jeden wpis o Trepkach.
Akt 113 z 1826 roku.Zmarl Bonawentura Trepka. dziedzic wsi Wolka,lat 60 mający.

Z kolei w katach krzepickiej parafii ok. 1820 czesto wystepuje rolnik Ambrozy Trepka.

Pozdrawiam

Czas generowania strony: 0,000 s.