Pouczająca lektura akt stanu cywilnego na przykładzie księgi USC Parafii Truskolasy z roku 1857

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2027 przez Andrzej Kuśnierczyk
** Ten wątek dotyczy treści artykułu: Pouczająca lektura akt stanu cywilnego na przykładzie księgi USC Parafii Truskolasy z roku 1857 **

Pani Halino - takie wpisy najbardziej lubię!
Teraz wypada sprawdzić, czy Karol Adamiecki z Pani wykazu to ojciec (czy stryj) wielkiego Karola Adamieckiego - patrona m.in. Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Jest też nasz dobry znajomy Jan Kozłowski (ciekawe jakie nazwisko miała jego żona - Augusta - to dość rzadkie imię kobiece), Doruchowscy herbu Niesobia, Domańscy , też zapewne szlachta.
Królikiewiczowie i Jezierscy- tez czekają na swoje wywody genealogiczne.
Tak trzymać.
A nazwisko Pfabe?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #2028 przez Joanna Januszewska
Pani Halino,
wśród osób wymienionych przez Panią znalazłam mojego 3xpradziadka Józefata Dębskiego (Dembskiego) - zawiadowcę Zakładów Górniczych w Pankach. Był on świadkiem przy chrzcie Karoliny Jezierskiej (akt 130). Jego imię Józefat to dość rzadkie imię i czasami było mylone.
Próbuję odtworzyć jego drogę życiową i zawodową. Wiem już na pewno, że był w Pankach od 1857 roku. Wiem też, że w 1858 roku urodziła się jego córka Franciszka Melania, w 1860 - Maria Barbara, a w 1862 - Michał Józef. Nie wiem, czy to były jego wszystkie dzieci urodzone w Pankach.
Mam pytanie czy przeglądała Pani wcześniejsze akta z tej parafii i spotkała Józefata lub kogoś z rodziny Dębskich? Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam
Joanna
Ostatnia13 lata 11 miesiąc temu edycja: Joanna Januszewska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2031 przez Jacek Tomczyk
Halinko!

Sprawiłaś wszystkim ogromną radość !!!
W pierwszym dniu ponad 100 wejść na ten materiał, gratulacje.
Ja też znalazłem tam rodzinę, formierz niejaki Dominik Praski to brat mojej prababci. On mieli jakieś wejścia w samych Pankach, bo u wszystkich Praskich świadkiem na ślubie był wójt tychże Panek.

buziaki

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #2033 przez Halina Klimza
Witam,
cieszę się ,że tak miło powitano na Forum moje wypracowanie "po lekturze..."
Siedzę ostatnio w tych księgach, bo odkrywam coraz to nowych członków rodziny Klimza oraz Urbana Gajdy ,ojca naszej praprababki. Jej starsza siostra Filipina Gajda wyszła za mąż za młynarza z Zakrzewia Romualda Ossowskiego (jego ojciec Ignacy był dzierżawcą wsi Babie, a matka Maksymilia /Maksymiliana?/ pochodziła z Trepków.Odkryłam to wszystko przeglądając Allegata z roku 1858,bo szukałam informacji o kimś innym ,a znalazłam tę Filipinę!
Jak będę szperać dalej w tych aktach, to zwrócę większą uwagę na wymienione w dyskusji osoby.Ogromnie mnie zaciekawiły.Oprócz pochodzenia rodziny mego męża z tych okolic, sama spędziłam w Pankach , w Kawkach i okolicy siedem lat i wiele tych nazwisk nie jest mi obcych (to nazwiska mych uczniów, do dziś mamy miłe kontakty). W domu ludowym w Pankach organizowałam akademie z okazji Barbórki- bo to były czasy istnienia jeszcze kopalń Wręczyca,Golce,Malice.Po kopalni "Krystyna" w Pankach zostały wtedy już tylko ślady (ależ tam było grzybów!). Zaś Kościół w Truskolasach to rodzinna parafia,a cmentarz - miejsce pochówku wielu pokoleń.
Pozdrawiam serdecznie
Halina
Ostatnia13 lata 11 miesiąc temu edycja: Halina Klimza od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #2034 przez Halina Klimza
Dla Pani Joanny
W Allegatach z 1858 roku (nr 21 str 23 do aktu ślubu 41 ) istnieje pismo podpisane przez Dembskiego :
Zawiadowca Zakładów Górniczych Panki w piśmie datowanym 24 maja/ 5 czerwca 1858 roku zezwala robotnikowi Zakładów Górniczych Pankowskich Walentemu Mirkowi na zawarcie związku małżeńskiego z panną Franciszką Pyzik,lat 20 mającą, pod warunkiem opłacenia w Kasie Oddziału Panki "konsensusu ślubnego w ilości 30 kopiejek"
Widnieje tu oryginalny podpis Dembskiego.
Myślę,że i Panią i innych genealogów zainteresuje ta informacja, bo był ten zapis dla mnie wielką niespodzianką.Nie miałam pojęcia,że pracownik musiał mieć zgodę na ślub i jeszcze za to zapłacić!!!
Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #2035 przez Joanna Januszewska
Pani Halino,
dziękuję za tą informację. Chętnie zamówię ten dokument. Jeśli dobrze zrozumiałam jest to dokument znajdujący się w allegatach do aktu ślubu nr 41 z 1858 roku - Walenty Mirek + Franciszka Pyzik, str. 23 (co oznacza nr 21?).

Spotkałam się z podobnym dokumentem tzn. zezwoleniem na zawarcie małżeństwa dla pracownika rządowych zakładów hutniczych. Dokument ten został wystawiony w Warszawie w 1843 roku przez Dyrektora Wydziału Górnictwa przy Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu - Pułkownika Artylerii ... (nazwisko nieczytelne) dla p. Fabiana Lerczyńskiego odbiorcy materiałów przy Wielkim Piecu w Rejowie.
Zgoda na ślub została wydana na podstawie art. 25 Ukazu Cesarsko-Królewskiego z dnia 28 lutego/ 12 marca 1817 r.
W tym dokumencie nie wspomina się o jakiejkolwiek opłacie. :)

Pozdrawiam
Joanna
Ostatnia13 lata 11 miesiąc temu edycja: Joanna Januszewska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie