Mieszkańcy Lisińca

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6051 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Mieszkańcy Lisińca
Ponizej ogloszenie dot. XIX w.Lisinca, ktore znalazlam w "Tygodniu" z 23 Kwietnia (5 Maja) 1889 r. - N° 18 str. 6

DONACYJNY FOLWARK

"Lisiniec wlok 20, polozonych wiorste od Czestochowy, z inwentarzem zywym i martwym do wydzierzawienia na dlugoletnia poreczajaca administracyje. Blizsza wiadomosc u Pulkownika Simonsa pod adresem: Ladzice stacyja Noworadomsk".
___________
A.F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6053 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Mieszkańcy Lisińca
Historia Lisinća wsi i Lisińca folwarku toczyła się w XIX w. dwutorowo, były to inne jednostki administracyjne. Folwark był własnością zakonu paulinów - odebrany im przez Prusaków1796 , po 1864 był folwarkiem donacyjnym. Przynosił profity rosyjskim wojskowym.s
Tereny podjasnogórskie , w tym Lisiniec, grabione były przez wszystkie wojska: pruskie, austriackie i rosyjskie. W 1813 r. wojsko rosyjskie księcia Żuwkowa spustoszyły m.in. Gnaszyn, Kawodrzę i Lisiniec " zasiewy zupełnie zajeżdżone, wytratowane, ziemniaki wszystkie wytargane, ptactwo wybite, łąki wypasione, mieszkańcy pobici i rozpędzeni". To cytat ze skargi włościan, któa przedrukował ks. Mizera w swoim studium przemianach gospodarczych Częstochowy w latach 1815 -1865.
The following user(s) said Thank You: Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6054 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Mieszkańcy Lisińca
Pani Aniu , bardzo cenna wiadomość. Udało nam się odnaleźć owego pułkownika w "Gazecie Warszawskiej" z 1866.
ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=82608

Zasada "ziarnko do ziarnka" w naszych poszukiwaniach się sprawdza.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6082 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Odp: Mieszkańcy Lisińca
Fligeladiutant Pułkownik Paweł Liprandi ukazem z 9/21 grudnia 1835 r. otrzymał donacyjne dobra Wiewiórów i Radziechowice w powiecie Radomszczańskim. Generał Rafał Liprandi syn Pawła 12 października 1867 r. otrzymał donację folwarku Lisieniec w powiecie częstochowskim. W roku 1909 donację folwarków posiadał Rafał Liprandi syn Pawła.
Paweł Liprandi (1796 - 1864), generał piechoty. Uczestnik wojen z Francją (1812 - 1814), Turcją (1828 - 1829), Polską 1831), Węgrami (1849), wojny krymskiej (1853 - 1856). Podczas wojny polsko rosyjskiej 1831 r. był pułkownikiem i dowódcą strzeleckiego pułku piechoty. Wyróżnił się podczas szturmu Warszawy. W 1839 r. awansował na generała majora z powierzeniem dowództwa pułku grenadierskiego króla Fryderyka Wilhelma II. W 1842 r. dowodził siemionowskim pułkiem lejbgwardii. W 1848 r. otrzymał awans na generała lejtnanta i funkcję naczelnika sztabu grenadierskiego korpusu. W latach 1849 - 1855 dowodził 12 dywizją piechoty. W latach 1855 - 1856 mianowany dowódcą 6 korpusu piechoty, w 1859 - 1860 objął dowództwo nad 2 korpusem piechoty. Od 1863 r. wchodził w skład Rady Wojennej. W 1862 r. został inspektorem wojsk rosyjskich w Królestwie Polskim.
Kim był natomiast Robert Simons nie wiem. Był on co prawda właścicielem dóbr Ładzice, ale nie otrzymał ich na mocy donacji, ponieważ nie ma go w spisie donatorów. Czyli musiał wejść w ich posiadanie drogą kupna. R. Simons być może tylko zarządzał dobrami należącymi do Rafała Liprandi. Ładzice i Radziechowice leżą obok siebie.
The following user(s) said Thank You: Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6139 przez Tea Åkerlund
Replied by Tea Åkerlund on topic Odp: Mieszkańcy Lisińca
Witam Pana
Ciekawa jestem czy ma Pan spis adresow i nazwiska osob z Liszki Gornej z lat 1860-1960.
Gdyz tam mieskali moji dziadkowie Kiepura Jani jego zona Marianna Graczyk.Bardzo bym byla wdzienczna za odpowiedz.
ja bardzo zadko jestem w Polsce.
PS.pozdrawiam Tea Åkerlund z domu Kiepura.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6140 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Mieszkańcy Lisińca
Witam!
Ksiąg Grabówki jeszcze nie przeglądałem, sądzę ,że Liszka właśnie tam była "podczepiona".
Gdy skończę kwerendę Ostatniego Grosza zabiorę się do Gnaszyna, Wielkiego Boru i Grabówki. (Wersji elektronicznej ksiąg nie ma i jak znam życie długo nie będzie)
Wydaje mi się , że przy okazji szukania przodków Kiepury ( w tym także wschodzącej gwiazdki piosenki Andżeliki Kiepury) koś taką kwerendę robił.
Czy takie pytanie padło w wątku "szukam" na forum? Może wówczas nadejdzie odpowiedź?.
The following user(s) said Thank You: Tea Åkerlund

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie