Topic-icon Fotografia Częstochowska w latach 1847-1939

9 lata 9 miesiąc temu #6014 przez Szymon Gruca

"25 Septemb. Nieiaki Antoni Janski Pułkownik Kozacki o pułnocy Koscioł mi zrabował, wszytkie pszczoły popalili, 3 stodoły zboza zżarli, spaśli, Plebanią fundinis? denastarunt?. Szkodę mi wszelką poczynieli circum curza Kościoły (...) Pleb. rabowali. Deus (...) niemało to tu co czynić, ale (...) memoria (...)".

Tekst zapisany w księdze chrztów w parafii Koziegłówki we wrześniu 1707 roku - trzy tygodnie po podobnej notce odnalezionej w Żarkach i opublikowanej w Perełkach.


Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 2 miesiąc temu #6015 przez Anna Fukushima
Z zainteresowaniem przeczytalam te prace. U niektorych z wywienionych przez Pana fotografow, portretowali sie moi pradziadkowie.

Zamieszczam notatke, ktora znalazlam w "Tygodniu" z 23 Maja (4 Czerwca) 1893 r. w N° 23 :

- Z Czestochowy (...) Miasto nasze rozwja sie powoli, lecz ciagle: w ostatnich czasach na miejscu jednego zwinietego powstaly trzy zaklady fotograficzne.Jeden z tych zakladow pod firma "Arbuz" zostal zalozony przez specyjaliste... felczera; drugi pod szumna firma "Makart" zalozyl...syn tegoz felczera.Ci panowie felczerzy-fotografowie zdobywaja sie na iscie amerykanska reklame: utrzymuja, mianowicie, ze sa proszeni przez wystawe w Chicago o rozmaite grupy, a szczegolniej zakladow naukowych. Prawdziwym zas celem zdejmowania grup zakladow jest reklama i...chec zysku. Oblicza sie przyblizenie, iz przynajmniej czwarta czesc osob znajdujacych sie w grupie nabedzie fotogramy, po dosc slonej cenie. Mamy tu jednak i prawdziwie artystyczny zaklad fotograficzny p. Jankowskiego, ktory swa swieza wystawa dowiodl znajomosci rzeczy i smaku estetycznego. Na wystawie tej, pomiedzy innymi, zwraca uwage prawie naturalnej wielkosci portret znanego literata i profesora Bronislawa Grabowskiego. Portret ten odznacza sie prawdziwie artystycznem wykonczeniem.
________________
A.F.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #6094 przez Anna Fukushima
I jeszcze jeden fotograf z XIX w. Czestochowy. Oto jego reklama zamieszczona w "Tygodniu" z d.26 Maja (7 Czerwca) 1896 r

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 1 miesiąc temu #6095 przez Anna Fukushima
I jeszcze jeden fotograf z XIX w. Czestochowy. Oto jego reklama w "Tygodniu" z d.26 Maja (7 Czerwca) 1896 r w N°23 na str. 1:

"Zaklad fotograficzny Zbigniewa Seczkowskiego (dawniej Jankowskiego) w Czestochowie 2-a aleja, dom W-go Lühego, wykonywa wszelkie roboty w zakres fotografii artystycznej wchodzace. Wykonanie staranne. Ceny umiarkowane.
____________
A.F

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 6 miesiąc temu #7458 przez Anna Fukushima
O zakladzie fotograficznym Maksymilijana Kohna w Czestochowie pisal "Tydzien" 3 (15) pazdziernika 1899 roku (N° 42):

Z Czestochowy (...) Swiezo tez p. Maksymilijan KOHN niegdys uczen szkoly sztuk pieknych w Krakowie za dyrektorstwa Matejki otworzyl i urzadzil nader starannie zaklad fotograficzny przy ulicy Teatralnej. P. Kohn ostatecznie odbyl studyja fotograficzne u znanego profesora Vogla w Berlinie, wynalazcy plyt orthochromatycznych (kolorowych). Zdjecia fotograficzne tego zakladu odznaczaja sie smakiem i wybornem ugrupowaniem osob.
_______________
A.F.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 3 miesiąc temu #8819 przez testowe test
a nazwisko Krawczyk? al.n.m.p. 2 ?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.