Topic-icon Johann Demel - jeden z założycieli kolonii tkackiej Huta Stara A

8 lata 7 miesiąc temu #6323 przez Piotr Gerasch

Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi proponuje słuchaczom akcję antenową. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory.

Wystarczy je opisać i opis przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czas jest do 31 sierpnia.

Więcej o akcji na stronie Zostań rodzinnym archiwistą.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 7 miesiąc temu #6324 przez Andrzej Kuśnierczyk
W ostatnich "Korzeniach" akt kupna - sprzedaży Huty Starej A.
To punkt wyjścia do kolejnego projektu: Huta Stara A - Kamienica Polska - Czarny Las.
Dzięki Piotrze!
Ps
W aktach Kamienicy zapisywano tylko : Rothwasser.
Okazuje się ,że chodzi o morawskie - a nie o saksońskie strony. A przecież stamtąd Fertnerowie, ci z Częstochowy.

8 lata 7 miesiąc temu #6325 przez Piotr Gerasch
Zarówno Fertnerowie (Pförtner), jak i Bösowie, z których wywodziła się II żona Jana Demla, pochodzili z Cervenej Vody. Rodzina Fertnerów mieszkała pod numerem 84, a Boesów pod 159

pozdrawiam
Piotr

8 lata 7 miesiąc temu #6347 przez Halina Klimza
Dzięki za piękny wywód, w którym jest mowa i o moich "huckich korzeniach".
Franz Gasse i Magdalena Lang mieli m.in. córkę Teresę, która wyszła za mąż za Antoniego Szymańskiego - przybysza z Piotrkowa,który potem miał na Zawodziu na ul.Mirowskiej zakład bednarski. Ich syn- a mój dziadek - Józef Paweł - urodził się jeszcze w Hucie.Potem wszyscy przenieśli się do miasta.
Dzięki Panu Piotrowi - dowiedziałam się skąd przybył Franz Gasse, że rodzina miała też epizod z Czarnej Wody, gdzie rodziły się młodsze dzieci.
Nie zdobyłam jeszcze wiedzy o wszystkich potomkach i wstępnych tej pary pradziadków, ale niedługo do tego dotrę.
Liczę na dalszą pomoc , Panie Piotrze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotr Gerasch

8 lata 3 miesiąc temu #6968 przez Maria Mazurek
I ja dziękuję serdecznie za wszystko.
Pozdrawiam Maria M.

8 lata 3 miesiąc temu #6993 przez Tadeusz Sokala
Piotrze,
Tutaj: "W dniu 21 czerwca 1831 r., w nietypowych okolicznościach, w wieku 47 lat ginie żona Johanna – Maria. W akcie zgonu znajduje się zapis, że Marianna Demlowa umiera o godzinie czwartej po południu... "od pioruna zabitą".
W rodzinie moich przodków w Hucie też podobna tragedia i to w tym samym czasie: moja 3xprababka Johanna Sokelowa zmarła w Hucie 4.05.1831r o 13-tej po południu zabita od pioruna (inf. otrzymałem od p. Haliny Klimza na podstawie aktu zgonu).
Dziękuję p. Halinie za wypisy aktów dot. moich przodków.
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Halina Klimza

7 lata 9 miesiąc temu #9100 przez Joanna Bożek
Dziękuję za informacje, które być może pomogą ustalić pochodzenie mojej prababci. Obecnie jestem poza granicami kraju i byłabym wdzięczna za informację, czy Jan Ferdynand Resler albo Józef mieli może córkę Teresę 1867-1920?
Gdyby ktoś natrafił na tą osobę bardzo prosiłabym o wiadomość. jo.bozek"googlemail.com. Z góry dzięki

Czas generowania strony: 0,000 s.