Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6787 przez Szymon Gruca

9 kwietnia naszym gościem byłWojciech Edward Leszczyński - Prezes Zarządu Fundacji im. Króla Stanisława Leszczyńskiego powołanej do życia w 2006 roku. Fundacja zajmuje się problematyką rządności oraz popularyzowaniem postaci z rodu Leszczyńskich.

Wykład pt. "GENEALOGIA MARII LESZCZYŃSKIEJ - PRZEDOSTATNIEJ KRÓLOWEJ FRANCJI" stawia sobie za cel prezentację wywodu genealogicznego Marii Leszczyńskiej, który już w pierwszym pokoleniu zawiera w sobie wywód genealogiczny Króla Polski Stanisława Leszczyńskiego - ojca Marii.

W historii Polski przyjmuje się podział panowania Królów Polskich według tzw. dynastii. Stąd mamy dynastię Piastów, Jagiellonów, a w ramach królów elekcyjnych - dynastię Wazów. Zainteresowanie genealogią polskich królów elekcyjnych jest stosunkowo małe z uwagi na pozorny brak ich ciągłości dynastycznej. Wykład ma temu zaprzeczyć, umiejscawiając Leszczyńskich w genealogii Piastów i Przemyślidów. Dodatkowo w przypadku Marii Leszczyńskiej mamy do czynienia nie tylko z ciekawym wywodem antenatów (ascendentów), ale też potomków (descendentów). Wykład ma również na celu wykazanie wysokiej pozycji polskiego "rodu szlacheckiego" w wiekach XVII-XVIII - równoważnego "rodom krwi" Europy Zachodniej - krótkie omówienie mariażu Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem Stuartem w 1719 roku."


Szymon Gruca

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6788 przez Ewa Rejment
Replied by Ewa Rejment on topic Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku
Panie Włodku dziękuję za nader cenna dla mnie informacje. Zaraz napisze do Muzeum aby mi dosłali. Serdecznie dziękuję. W kwietniu z wykładem o Bańcerkach -Rejmentach bede w Częstochowie.Zapraszam. Jak bede wiedziała dokładny termin dam znać. Ewa R.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6791 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku
Pani Ewo, dziękuję za zaproszenie i czekam na datę. Co do ksiąg, ważne też, że będzie ciąg dalszy...
Z pozdrowieniami
wlodeks

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6792 przez Lech Ciuk
Wspaniała rzecz, ja już czekam na przesyłkę od autora bowiem wczoraj opłaciłem koszty. Pozdrowienia dla Pana Włodka.Stary Radomszczanin - Lech C.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6794 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku
O! miło mi, pozdrawiam serdecznie, Panie Lechu :-)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie