Topic-icon Lista osob trudniacych sie szynkiem trunkow

6 lata 8 miesiąc temu #7860 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)

Trzeci dziś poniedziałek od tego czasu jak zaczęłam pisać. Wiem jak zacząć dzisiejszy dzień w pamiętniku. 20 kwiecień jest już dziś, lato obiecują dobre. Pogoda ładna. Po śniadaniu zamiotłam pokój i wycierałam szklanki, talerze, które mama myła. Czytałam właśnie „Miłość wodza”, kiedy przyszła Zocha i zawołała mnie i zaczęła prosić abym opowiedziała jej bajkę i opowiedziałam jej „o rybaku i geniuszu” i dwie inne. Po 10-tej Kazik i Tadek poszli na naukę przyszli o 12-tej. Po południu mama poszła do ogrodu a ja pozmywałam i poszłam do ogrodu po 6-tej. Do domu przyszła o 8 ½ Był dziś ślub p. Jadzi Jędrzejowskiej siostry Heli z p. Wacławem, jak się nazywa nie wiem, bo mówią, że nie wiedzą. Następnie była kolacja i Józek koniecznie chce przeczytać mój pamiętnik, ale mu nie dam. Oleś znów mówi żebym mu dała do schowania. Późno już.

Wieczór 11-ta za 20 minut 20 kwiecień 1914 roku

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 8 miesiąc temu #7861 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
o! widze mojego przodka a nawet dwóch,którzy rozpijali naród!!!!!

6 lata 7 miesiąc temu #8463 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Oto ogloszenie, ktore znalazlam w Kurjerze Warszawskim z d. 1 (13) XII 1861 r., w N° 294:

"Nizej podpisany otworzyl w tych dniach, w miescie Czestochowie, przy ulicy Panny Marji, w domu wlasnym, NOWY HANDEL, z najobfitszym doborem Win, nadto zaopatrzywszy tenze Handel w swieze towary, ktore rowniez jak Wina po cenach najumiarkowanszych sprzedawac bede. Mam nadzieje, iz rzetelne postepowanie powyzszej firmy, jako od dwudziestu lat istniejacej, dostateczna jest rekojmia dla JW. i WW. Panow Obywateli tej okolicy. - Z czem mam zaszczyt polecic sie. Leon Wodzinski".

6 lata 7 miesiąc temu #8464 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
to mój przodek! dziękuję!

6 lata 7 miesiąc temu #8465 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Pani Hanno,

Ciesze sie, ze anons sprzed ponad poltora wieku, znalazl "odbiorce".

A jak nazywal sie drugi Pani przodek z tej branzy?

Z pozdrowieniami.

A.F.

6 lata 6 miesiąc temu #8660 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Kilka osob z 1837 r. na podst. "Gazety Porannej" z 14 IV 1837 r. N° 9, s. 1

(...) Propinacya czyli wyszynk trunkow piwa i wodki, a manowicie w karczmach i szynkach w territorium miasta Nowej-Czestochowy znajdujacych sie, to jest: w karczmach Ignacego Kucharskiego, Jozefa Rozpendowskiego, Andrzeja Sarzynskiego, Urbana Maczynskiego, Franciszka Klimkiewicza, Wiktoryi Slocinskiej i Franciszaka Bielaskiego, w szynkach na przedmiesciu Stej Barbary, Sebastyana Stryczewskiego, Jozefa Socinskiego i Jakoba Wilczynskiego (...)

A.F.

6 lata 6 miesiąc temu #8662 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
aleksander Fuchs ,to nie bezpośredni przodek ale skoligacony z Wodzińskim!

6 lata 5 dni temu #10979 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Anastazja Caro (później: Karo), poz. 14 na liście, restauratorka, to matka znanego botanika i folklorysty, a z wykształcenia aptekarza, zesłańca syberyjskiego Ferdynanda Karo (1845 - 1927).
The following user(s) said Thank You: Fukushima (Anna Fukushima)

6 lata 5 dni temu #10983 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Panie Andrzeju,

Czy Kajetan KARO, ktory zamiescil ponizszy anons w 1855 r. - to jakas familia Anastazji? To samo nazwisko, ta sama branza...

"Kurjer Warszawski" z 1 (13) VII 1855, N° 181, s. 4

Podaje do wiadomosci, ze Restauracje z Hotelu Rzymskiego w Warszawie, przenioslem do miasta Czestochowy i takowa w wlasnym domu od Wgo Pulkownika Leszczynskiego nabytym, w ogrodzie naprzeciw Foxalu bedacym, z dniem 15m Lipca r.b. otwieram. Polecajac sie wzgledem laskawej Publicznosci, zapewniam, ze wszelkie potrawy jak najsmaczniej i po umiarkowanych cenach przyrzadzane beda, a przytem dobor roznego gatunku Win z wlasnej piwnicy, rowniez po miernych cenach dostarczony byc moze; oprocz tego przyjmowane beda obstalunki od JWWW.i WW. Panow w okolicach miasta Czestochowy i innych lub w miejscu zamieszkalym, na Sniadania, Obiady it.p. podlug zyczenia. Lokal na ten cel urzadzilem gustownie, w ktorym znajduje sie piekny salon i w nich odbywac sie moga wszelkie Zabawy Tancujace, zas Ogrod, w letniej porze uprzyjemni takowe. Przyzwoita i rychla usluge zareczam. - Czestochowa dnia 8 Lipca 1855. - Kajetan Karo.

6 lata 4 dni temu #10986 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
The following user(s) said Thank You: Fukushima (Anna Fukushima)

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #16952 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Lista osob trudniacych sie szynkiem trunkow
Zgon Kajetana Karo odnotowano w księgach filiału czarnoleskiego. Wynika z nich, że przybył z Grodziska (Poznańskie)
link: szukajwarchiwach.pl/8/57/0/-/66/skan/ful...qRFZvV8dEOwuMy9qq0Dg

pozdrawiam
Piotr

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #16953 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Lista osob trudniacych sie szynkiem trunkow
Czyż to nie nasz Kajetan?

cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?...ontent=true&id=16327

wydaje się, że tak
pg

4 lata 9 miesiąc temu #16962 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Oby tak było, Piotrze. Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego wpadłby w zachwyt!

4 lata 9 miesiąc temu #16963 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Signum malarza dość tajemnicze. Będziemy szukać.

4 lata 9 miesiąc temu #16964 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
dlaczego dziwne może to częstochowscy Grottowie
pg

4 lata 9 miesiąc temu #16965 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Zbyt wcześnie na Grottów , moim zdaniem , ale mamy historyczkę sztuki z tej rodziny. Popytamy.
Niemieckim historykiem piszącym o Polsce był Jakub Caro - sprawdzam i te ślady.
Są też miejscowości o nazwie Grotów - może to miejscowość, a nie nazwisko malarza?
Jutro cd , gdy zajrzę do kartoteki przodków Kajetana.

4 lata 9 miesiąc temu #16966 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Fajnych rzeczy się można dowiedzieć z Internetu, że Kajetan przybył z Włoch... chyba Wielkopolskich. Ech. Smutny losie
pg

4 lata 9 miesiąc temu #16967 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Syn Kajetana, Ferdynand, niby bardziej znany , ale okreslany w opracowaniach "zapomnianym badaczem flory Syberii" - pochowany jest na Powązkach.
Nazwisko żony Kajetana (rzeczywiście to wyglada na gminę ewangelicką w Grodzisku Wlkp.) przeszło do literatury jako Wołcakiewicz. W księdze ludności Częstochowy (i w akcie zgonu Kajetana) brzmi inaczej: Wołączewicz. Też trzeba jeszcze "powęszyć".

Minakowski szuka wszelkich koligacji Ferdynanda Karo.

4 lata 9 miesiąc temu #16968 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Zatem szukamy aktu urodzenia Kajetana i aktu jego ślubu. Miejsce urodzenia Ferdynanda podpowiedzią? (Brześć)

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #16969 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Już szukam ;) Co do Brześcia, w jakichś rozjazdach był? Nie mogę doszukać się rodziny Caro w ewangelickim Grodzisku niestety. Jego syn Kajetan urodził się w Druskiennikach. Też nieźle...
Piotr

4 lata 9 miesiąc temu #16980 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Pani Barbara Furs w swoim artykule "dzieje rodziny Grottów" (Rocznik TGZC, t. II) wspomina, iż Grotowie (Grottowie) wywodzą się z Czarnkowa z Wielkopolski(akta w parafii św. Magdaleny). Mieszkali też w Walkowicach, Walenty i Marianna " z domu Górzny". Ich synowie przeniesli sie do Królestwa Polskiego, Andrzej (1816 - 1887) poprzez Kuców do Częstochowy, Jan (1826 - 1895) do Warszawy.
Potomkowie Andrzeja byli zbyt późno yrodzeni, by działać malarsko w 1846 r. - jeśli przyjąć , że signym M.A. Grotow oznacza rzeczywiście przedstawiciela rodziny Grotów.
Dwa imiona, pasujące do signum M.A., miał Mieczysław Andrzej Grott (1895 - 1940), był urzednikiem Magistratu Częstochowy, zginąl w Katyniu.
Zatem częstochowscy Grottowie nie pasują do opiusu obrazu.
Trzeba zasiegnąć języka w Muzeum Narodowym.
Może obrazy były kopiowane później? Czy zostaly wykonane w Częstochowie? Oto jest pytanie.

4 lata 9 miesiąc temu #16984 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
No i mamy jasność, że Kajetan Karo to częstochowski Kajetan. Dodatkowo mamy tu: cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?...ontent=true&id=16326 portret jego żony Anastazji. Datacja obrazów wskazuje, że być może są to portrety ślubne (?). Niewątpliwie ślub był w okolicy przed 1845 r. A portrety datowane są ok. 1846

pozdrawiam
Piotr

4 lata 9 miesiąc temu #16992 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Robi się coraz ciekawiej. Córka małżonków Caro rodzi się bowiem w Grodnie. Mamy więc Brześć, Grodno i Druskienniki jako miejsca narodzin dzieci.
Akt ślubu Heleny Caro z Emilianem Aleksandrem Fuchsem

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-115...,362234901,362449201

Piotr

4 lata 9 miesiąc temu #16993 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
No pięknie.
Zauważ,że obaj świadkowie ślubu są wymienieni na liście szynkujących w Częstochowie: Leon Wodziński i Aleksander Fuchs (Emilian Aleksander).

Czas generowania strony: 1.175 s.