Mieszczanie częstochowscy (1819)

  • Piotr Gerasch
  • Autor
  • Gość
  • Gość
10 lata 11 miesiąc temu #8652 przez Piotr Gerasch
Mieszczanie częstochowscy (1819) was created by Piotr Gerasch

Sobota 25 kwiecień Obudziłam się o 8 ½ spojrzałam na łóżka wszyscy wstali i poszli. Tadzio tylko spał. Wyskoczyłam w koszuli i złapałam książkę z maszyny „Ada” i zaczęłam czytać. Wtem przychodzi mama buch!, książka za siebie na kołdrę  przysłoniłam sobie oczy udając, że śpię. Mama zaczęła mnie budzić zaraz oczy otworzyłam i zapytałam śpiącym głosem, która godzina? „9-ta” odpowiedziała mama, bo mama ma taki zwyczaj dodawania czasu. Wstałam. Do śniadania umyłam podłogę w pokoju i sieni, gdy skończyłam była 1-a. Oleś przyszedł. Po obiedzie czytałam „Adę” i o 4-ej poszłam do ogrodu sadzić kapustę, posadziłam 5 grządek jednej strony. Drzewa kwitną, był dziś deszczyk mały. Mama i tata wróżą, ze będzie suche lato. Jesteśmy po kolacji. Umyłam sobie głowę i pocerowałam pończochy. Uczyłam się geografii „o Ameryce”. Obecnie mama czyta o słynnym bandycie Danielu Steffarze pod pseudonimem „dziobaty diabeł. Oleś kupił sobie ubranie za 28 rb. 50 kop. Józek teraz reperuje sobie ubranie, Ada mówi pacierz, Oleś śpi. Kazio i Tadzio też, tata gdzieś poszedł, Maniek sobie siedzi w kuchni, ja piszę. Ja będę jeszcze czytać książkę i gazetę.

Wieczór za 20 minut w pół do 12-ej w nocy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8653 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Mieszczanie częstochowscy (1819)
Bardzo ciekawe zestawienie. Jesli chodzi o ulice Garncarska i brakujacy N° 200, znalazlam nastepujaca informacje w Gazecie Warszawskiej z 16 I 1831 r. w N° 15, s. 8:
"Uwiadomienie spadkowe. Rejent Kancellaryi Powiatu Czestochowskiego w Wojewodztwie Kaliskiem. Z powodu nastapionej w dniu 8 Lipca roku 1831 smierci Starozakonnego Jozefa Gajsler, oglasza sie niniejszym postepowanie spadkowe; celem wiec przepisania tytulu wlasnosci w xiegach wieczystych domu tu w miescie Czestochowie pod Nrem 200 przy ulicy Garncarskiej stojacego, na imie jego Sukcessorow, wyznaczony zostal termin na dzien 3 Kwietnia r. p. 1834 (...).
_________
A.F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8655 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mieszczanie częstochowscy (1819)
Bardzo nam przydatny (do kartotek mieszkańców) spis.
Akurat mam notatki z notariusza Leśniewskiego z 1818 r. W domu nr 8 Zygmunt (Sigismund) Vogt prowadził oberżę, pod nr 36 przy Rynku Józef Wolf Landau. Pod nr 11 spodziewałem się nazwiska Antoniego Maszadry (brat Józefa), ale może mieszkał w domu Bąbczyńskiego.
Co ciekawe numeracja ówczesna była ciągła.
Magdalena ze Szczepańskich Rozdzyńska u Leśniewskiego Rozdzeńska, wdowa po Andrzeju.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Izabela Przestrzelska (Migoń)
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #8657 przez Izabela Przestrzelska (Migoń)
Replied by Izabela Przestrzelska (Migoń) on topic Mieszczanie częstochowscy (1819)
Teczki na mieszkańców? Strach się bać...

Przedmieście Zawodzie, pod numerem 4 - SZKOP Antoni, rolnik, urodzony około 1783 r. w Woźnikach, rodzice - Antoni i Gertruda, ożenił się w 1813 r. z Marianną Lizoń z Zawodzia, wcześniej mieszkał w Częstochowie (możliwe, że z bratem), do 1819 miał czworo dzieci (Mikołaj, Franciszek, Brygida, Małgorzata) oraz później przynajmniej pięcioro (Józef, Marianna, Agata, Balbina, Urszula). Do Częstochowy przybył z przynajmniej jednym bratem Szymonem (urodzony około 1790 w Woźnikach), który poślubił w 1918 r. Gertrudę wdowę po Tomaszu Dudzińskim. Szymon mieszkał w Częstochowie, jak widać przy ulicy Nadrzecznej numer 337.
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Izabela Przestrzelska (Migoń) od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8672 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mieszczanie częstochowscy (1819)
Izabelo!
Mamy do udokumentowania ok.4 tys. osób. Jak tego dokonać bez kartoteki "mormonów"?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9286 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Mieszczanie częstochowscy (1819)
Dziennik Powszechny 10 VII 1835 r. N° 194, s. 2:

OBWIESZCZENIA HYPOTECZNE. Sad Pokoju Powiatu Czestochowskiego. Z powodu zadania regulacyi hypoteki nieruchomosci miejskich, w Powiecie Czestochowskim polozonych, oznaczywszy termin: I, domu drewnianego przy ulicy Targowej pod Nr. 84 w Czestochowie polozonego, z placem i ogrodem, Antoniego SKUPINSKIEGO wlasnego, na d. 29 Pazdziernika r.b.; 2 domu wraz z stajnia, pospolicie austerya zwanym, ogrodem, przynaleznemi gruntami i dwoma ogrodami warzywnemi, pod Nr. 181 w srodku Nowej Czestochowy stojacego Jozefa ROZPENDOWSKIEGO wlasnego, na d. 3 Pazdziernika r.b.(...) W Czestochowie d. 20 Czerw. (2 Lip.) 1835 r. Wolanowski za Pods.
________
AF

P.S. W tym samym obwieszczeniu jest tez wzmianka o "domu drewnianym wraz z zabudowaniami i rola w miescie Krzepicach przy ulicy Krakowskiej pod Nr. 188 sytuowanego, Jozefa GIBASIEWICZA wlasnego"

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie