Mieszczanie częstochowscy (1819)

  • Piotr Gerasch
  • Piotr Gerasch Avatar Autor
9 lata 1 miesiąc temu #8652 przez Piotr Gerasch
Mieszczanie częstochowscy (1819) was created by Piotr Gerasch

Sobota 25 kwiecień Obudziłam się o 8 ½ spojrzałam na łóżka wszyscy wstali i poszli. Tadzio tylko spał. Wyskoczyłam w koszuli i złapałam książkę z maszyny „Ada” i zaczęłam czytać. Wtem przychodzi mama buch!, książka za siebie na kołdrę  przysłoniłam sobie oczy udając, że śpię. Mama zaczęła mnie budzić zaraz oczy otworzyłam i zapytałam śpiącym głosem, która godzina? „9-ta” odpowiedziała mama, bo mama ma taki zwyczaj dodawania czasu. Wstałam. Do śniadania umyłam podłogę w pokoju i sieni, gdy skończyłam była 1-a. Oleś przyszedł. Po obiedzie czytałam „Adę” i o 4-ej poszłam do ogrodu sadzić kapustę, posadziłam 5 grządek jednej strony. Drzewa kwitną, był dziś deszczyk mały. Mama i tata wróżą, ze będzie suche lato. Jesteśmy po kolacji. Umyłam sobie głowę i pocerowałam pończochy. Uczyłam się geografii „o Ameryce”. Obecnie mama czyta o słynnym bandycie Danielu Steffarze pod pseudonimem „dziobaty diabeł. Oleś kupił sobie ubranie za 28 rb. 50 kop. Józek teraz reperuje sobie ubranie, Ada mówi pacierz, Oleś śpi. Kazio i Tadzio też, tata gdzieś poszedł, Maniek sobie siedzi w kuchni, ja piszę. Ja będę jeszcze czytać książkę i gazetę.

Wieczór za 20 minut w pół do 12-ej w nocy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #8653 przez Anna Fukushima
Bardzo ciekawe zestawienie. Jesli chodzi o ulice Garncarska i brakujacy N° 200, znalazlam nastepujaca informacje w Gazecie Warszawskiej z 16 I 1831 r. w N° 15, s. 8:
"Uwiadomienie spadkowe. Rejent Kancellaryi Powiatu Czestochowskiego w Wojewodztwie Kaliskiem. Z powodu nastapionej w dniu 8 Lipca roku 1831 smierci Starozakonnego Jozefa Gajsler, oglasza sie niniejszym postepowanie spadkowe; celem wiec przepisania tytulu wlasnosci w xiegach wieczystych domu tu w miescie Czestochowie pod Nrem 200 przy ulicy Garncarskiej stojacego, na imie jego Sukcessorow, wyznaczony zostal termin na dzien 3 Kwietnia r. p. 1834 (...).
_________
A.F.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #8655 przez Andrzej Kuśnierczyk
Bardzo nam przydatny (do kartotek mieszkańców) spis.
Akurat mam notatki z notariusza Leśniewskiego z 1818 r. W domu nr 8 Zygmunt (Sigismund) Vogt prowadził oberżę, pod nr 36 przy Rynku Józef Wolf Landau. Pod nr 11 spodziewałem się nazwiska Antoniego Maszadry (brat Józefa), ale może mieszkał w domu Bąbczyńskiego.
Co ciekawe numeracja ówczesna była ciągła.
Magdalena ze Szczepańskich Rozdzyńska u Leśniewskiego Rozdzeńska, wdowa po Andrzeju.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu - 9 lata 1 miesiąc temu #8657 przez Izabela Przestrzelska (Migoń)
Teczki na mieszkańców? Strach się bać...

Przedmieście Zawodzie, pod numerem 4 - SZKOP Antoni, rolnik, urodzony około 1783 r. w Woźnikach, rodzice - Antoni i Gertruda, ożenił się w 1813 r. z Marianną Lizoń z Zawodzia, wcześniej mieszkał w Częstochowie (możliwe, że z bratem), do 1819 miał czworo dzieci (Mikołaj, Franciszek, Brygida, Małgorzata) oraz później przynajmniej pięcioro (Józef, Marianna, Agata, Balbina, Urszula). Do Częstochowy przybył z przynajmniej jednym bratem Szymonem (urodzony około 1790 w Woźnikach), który poślubił w 1918 r. Gertrudę wdowę po Tomaszu Dudzińskim. Szymon mieszkał w Częstochowie, jak widać przy ulicy Nadrzecznej numer 337.
Ostatnia9 lata 1 miesiąc temu edycja: Izabela Przestrzelska (Migoń) od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #8672 przez Andrzej Kuśnierczyk
Izabelo!
Mamy do udokumentowania ok.4 tys. osób. Jak tego dokonać bez kartoteki "mormonów"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #9286 przez Anna Fukushima
Dziennik Powszechny 10 VII 1835 r. N° 194, s. 2:

OBWIESZCZENIA HYPOTECZNE. Sad Pokoju Powiatu Czestochowskiego. Z powodu zadania regulacyi hypoteki nieruchomosci miejskich, w Powiecie Czestochowskim polozonych, oznaczywszy termin: I, domu drewnianego przy ulicy Targowej pod Nr. 84 w Czestochowie polozonego, z placem i ogrodem, Antoniego SKUPINSKIEGO wlasnego, na d. 29 Pazdziernika r.b.; 2 domu wraz z stajnia, pospolicie austerya zwanym, ogrodem, przynaleznemi gruntami i dwoma ogrodami warzywnemi, pod Nr. 181 w srodku Nowej Czestochowy stojacego Jozefa ROZPENDOWSKIEGO wlasnego, na d. 3 Pazdziernika r.b.(...) W Czestochowie d. 20 Czerw. (2 Lip.) 1835 r. Wolanowski za Pods.
________
AF

P.S. W tym samym obwieszczeniu jest tez wzmianka o "domu drewnianym wraz z zabudowaniami i rola w miescie Krzepicach przy ulicy Krakowskiej pod Nr. 188 sytuowanego, Jozefa GIBASIEWICZA wlasnego"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #9296 przez Anna Fukushima
Cd 1836 rok:

1/Sad Pokoju Powiatu Czestochowskiego. Z powodu zadanej regulacyi hypoteki nieruchomosci miejskich, w Powiecie Czestochowskim polozonych, oznaczywszy termin domu murowanego o pietrze z podworzem, pod Nr 14, przy ulicy Senatorskiej polozonego, i domu drewnianego, przy ulicy Warszawskiej pod Nr 134, Starozakonnego Izydora KELLERA wlasnych, na dzien 3 Listopad 1836 r. (...)W Czestochowie d. 28 Kwiet. (10 Maja) 1836 Wolanowski za Podsedka
Zrodlo: Dziennik Powszechny z 22 VI 1836 rok N° 175, s. 1

2/ Sad Pokoju Powiatu Czestochowskiego. Z owodu zadanej regulacyi nowej hypoteki nieruchomosci miejskich (...) 2, domu murowanego z podworzowemi zabudowaniami, w miescie Nowej Czestochowie pod Nr 176 polozonego, do Jana KURZAWSKIEGO nalezacego, na dzien 26 Lutego 1837 r., 3, domu murowanego o parterze, wraz z zabudowaniami podworzowemi i stodola, pod Nr 13 w miescie Nowej Czestochowie polozonego, do Jana MUSZYNSKIEGO nalezacego, a przez opieke nieletniej Koronskiej do regulacyi wywolanego, na dzien 27 Lutego roku przyszlego 1837 (...)
Zrodlo: Dziennik Powszechny z 20 XI 1836 r. N° 324, s. 1
__________
A.F.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #9298 przez Anna Fukushima
W poprzednim wpisie, chodzi oczywiscie o dom pod Nr 176 - Jana KURZANSKIEGO (a nie jak pomylkowo napisalam Kurzawskiego).

A.F.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #9415 przez Anna Fukushima
Notatka z Kurjera Warszawskiego z 11 (23) Lipca 1859 r., N° 191, s. 1 dot. wymienionego powyzej mieszkanca Rynku - Tomasza Wernera:

- Zapisy: a) Gruntow w Czestochowie blizej w testamencie oznaczonych dla Kosciola Parafjalnego w miescie Czestochowie; b) Polowe nieruchomosci tamze dla Klasztoru XX. Bernardynow Stej Anny pod Przyrowem, i dla Klasztoru XX. Dominikanow w Gidlach, przez niegdy Tomasza WERNER, Wlasciciela domu Nro 28 i gruntow w miescie Czestochowie polozonych.
_________
A.F.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #15149 przez Anna Fukushima
"Gazeta Poznanska" z 14 Lipca 1813 r., N° 56, s.10:

Wezwanie
Na zadanie Ur. Woyciecha KALUSKIEGO bylego Burgrabiego Przes. Sadu Pokoiu Powiatu Miedzyrzeckiego w Starey CZESTOCHOWIE mieszkaiacego, od ktorego Ur. Konstanty Lukaszewicz Patron Trybunalu Cywilnego Departamentu Poznanskiego w Poznaniu mieszkaiacy stawac bedzie (...)
________
AF

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #19291 przez Anna Fukushima
"Gazeta Warszawska" z 26 Czerwca 1837 r., N° 169, s.5:

SAD POKOJU POWIATU CZESTOCHOWSKIEGO
Z powodu zadanej nowej regulacyi hypoteki, nieruchomosci miejskiej w Powiecie Czestochowskim polozonym oznaczywszy termina:

1. Domu murowanego por Nr. 139 w miescie Nowej Czestochowie polozonego, a to wraz z polowa placu i ogrodem owocowym za tymze lezace Augustyna KNOTHE wlasnego na dzien 1 Pazdziernika r.b.

2. Domu murowanego o parterze w miescie Starej Czestochowie pod Nr. 41 polozonego, wraz z zabudowaniami podwornemi, do ktorego nalezy i domek drewniany pod Nr 42, Marcina NOWINSKIEGO Adjunkta Urzedu Skarbowego Handlowego wlasnych, na d. 5 Pazdziernika r.b.
(...)
W Czestochowie d. 1/13 Czerwca 1837 r.
Wolanowski
Podsedek
______________
AF

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.