Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9098 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Pewności po 300 latach niestety, się nie uzyska. Ale myślę, że można patrzeć na prawdopodobieństwo różnych scenariuszy. Spójrzmy na to od strony Doroty.

Jeśli założyć, że miała przezwisko Torbus z domu (bo czy można wtedy mówić o nazwiskach?), to musimy założyć tylko to, że pewna Dorota wyszła dwa razy za mąż: raz za Szymona, a po jego śmierci za Brytana. I że oboje mężowie po urodzeniu 1-2 dzieci Dorocie Torbusionce potem już byli przezywani Torbusami.

Jeśli nie przyjąć tego założenia, to musimy uznać, że jedna Dorota wychodzi za Szymona, dwa lata później znikają, a na to miejsce natychmiast pojawia się inna Dorota z innym Szymonem (Torbusem, ale ślubu nie brali w parafii), że dokładnie w rok czy dwa, od chwili gdy ta druga Dorota przestaje rodzić dzieci, trzecia Dorota (raczej pannica ponadtrzydziestoparoletnia, skoro 1683 była chrzestną) wychodzi za Brytana, imieniem Mateusz, ale rok później i oni znikają, a wtedy od razu czwarta Dorota (znów bez ślubu?) rodzi dzieci jakiemuś kolejnemu Torbusowi, przez przypadek też imieniem Mateusz.

Dla mnie za dużo Dorot i za dużo zbieżności czasowych. A wszystko w maleńkich Markowicach.

Jeśli chodzi o zapisywanie vel/alias - tak, czasem ksiądz się (na szczęście) pofatygował, ale na ogół tego nie robił. Patrząc na indeksację mógłbym z marszu wskazać kilka innych sytuacji, gdy mąż przejmował w tym okresie w parafii nazwisko żony, a gdyby się lepiej przyjrzeć, takich sytuacji mogły być pewnie dziesiątki. Widać, że kombinacji nazwisk+imion małżonków podczas chrztów jest grubo za dużo w stosunku do liczby zawartych małżeństw, można to łatwo pokazać matematycznie. Jeśli znajdę czas, postaram się trochę podobnych faktów opracować, ale zgaduję, że nawet 50% wpisów ma jakąś niejednolitość (np. przezwisko zamiast nazwiska, przekręcenie imienia żony; na przykład przypuszczam, że wszystkie Magdaleny matki dzieci to na ślubie Marianny, podobnie jak prawie wszystkie Małgorzaty). To nie jest wiek XIX, kiedy urzędnik, ksiądz i sam chłop pilnował już nazwisk. A dla nas to pech i fajne, stresujące łamigłówki.

A jeszcze pytanie, a propos Doroty. W parafii pojawia się grupa nazwisk typu Mach, Mascik, Masi, Mazik, Mezik, Mężyk, Miąs itp. W jakiej formie tego typu nazwiska dotrwały do dziś w parafii, tzn. jakie należałoby przyjąć jako formę podstawową?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9114 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Panie Witoldzie jest sporo racji w tym co Pan pisze. Faktycznie w Koziegłówkach wielokrotnie nazwiska są przejęte od kobiet. Sam idąc dalej tropami Torbusów i szukając (analizując) różne kombinacje ślubów z Dorotami natknąłem się na Jana i Dorotę Nowaków- okazało się że na ślubie Jan jest (o ile dobrze pamiętam )Leszczyk a Dorota Nowak. Dzieci które przychodziły na świat miały na nazwisko Nowak. Mam bardzo dużo przodków w tej parafii. Utknąłem w wielu miejscach np z Niedźwiedziami - nie potrafię odnaleźć urodzenia Błażeja Niedźwiedzia(ok 1655) pomimo tego , że w czasie gdy powinien przyjść na świat była para o tym nazwisku i rodziło im się dość sporo dzieci- niestety Błażeja brak.

Jeśli chodzi o liczbę małżeństw to proszę zwrócić uwagę na fakt że jeśli w danej parafii nie zawarto ślubu to przecież mógł on być zawarty w innej, czyli tam skąd pochodziła panna młoda. Z kolei dzieci mogły rodzić się w różnych miejscach. Np w parafii Sadów mam parę o nazwisku Ulfik której dzieci rodziły się (co prawda w obrębie jednej parafii ):w Droniowicach, Harbułtowicach, Koszęcinie. Inna Rodzina - nazwisko Wostal : dzieci rodzone w Lubszy oraz w Lublińcu( dwie różne Parafie).

Jest tutaj jak już wcześniej pisałem bardzo dużo osób którzy mają przodków w Koziegłowach i Koziegłówkach, wspólnymi siłami dojdziemy prawdy. Indeksy które są, znacznie ułatwiają poszukiwania. Myślę, że z czasem wyjaśni się sprawa z Dorotą ( Mazik, Torbus , Nowak, Ksząszczyk czy też Brytan- a może wszystkich tych nazwisk). Odpowiadając na ostatnie pytanie trudno będzie ustalić podstawową formę, jak się okazuje wiele z podanych przykładów tego nazwiska przetrwało do dziś.

Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9117 przez Jacek Obałek
Replied by Jacek Obałek on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
W Family Search,w aktach urodzenia parafii Koziegłówki z grudnia 1670 r.znajduje się akt urodzenia Magdaleny Torbusik (?).
Jest bardzo nieczytelny.
Może to inne nazwisko ?
Może to siostra Błażeja lub Szymona lub Doroty ?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9118 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Panie Jacku widzę tu tylko jedną Magdalenę córkę Jakuba, ale to nazwisko to chyba Niedźwiedź. No chyba, że źle szukam.
Na samej górze :
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=M99D-JS3:1800458545

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9119 przez Malwina B.
Replied by Malwina B. on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Bardzo ciekawa dyskusja. Może rzeczywiście wspólnymi siłami uda nam się rozwiązać zagadkę Torbusów.
Jeśli chodzi o Dorotę, to moim zdaniem urodziła się w lutym 1657 r. w Markowicach jako córka Jakuba i Anny Mies. W chwili ślubu z Szymonem miała więc już 29 lat. Pomyślałam, że może była już wdową. Może jej pierwszym mężem był właśnie jakiś Torbus? Hipoteza z przezwiskiem też jest ciekawa, tyle tylko, że nie dotyczyłoby ono jedynie Doroty, ale jakiejś całej rodziny (w latach 80. i na początku lat 90. XVII w. rzeczywiście w Markowicach był aktywny jakiś tajemniczy Andrzej Torbus).
Jeśli chodzi o Szymona, to podejrzewam, że mógł się urodzić między 1660 a 1666 r. - w tych latach w parafii Koziegłówki chyba brakuje akt urodzeń.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9120 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Faktycznie Dorota z 1657r. pasuje do tej z ślubu Szymona i Doroty z 1686. Maziowna może być przekształconym Mies( to pewnie tez nie jest właściwa forma). Simon mógłby urodzić się w 1660-1666 byłby wtedy młodszy od małżonki. Tylko czy Simon Torbus? Czy Chrząszczyk? Ciągle myślę, że Simon Torbus był żonaty z jakąś Dorotą np. Nowak, a Simon Krząszczyk był mężem Doroty Mięs(Maz, Męż).Ciekawe też jest to, skąd był Simon Krząszczyk - w Koziegłówkach nie znalazłem nazwiska które byłoby zbliżone do tej formy.

Może Andrzej byłby kluczem do zagadki- tylko gdzie jego dzieci jeśli takowe posiadał?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie