Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9185 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Panie Witoldzie może faktycznie spróbujemy. Myślę, że w takim przypadku istotne będą wszystkie informacje.Wolałbym wcześniejszy okres, ale zobaczymy jakie efekty przyniesie przerobienie lat które Pan wskazał. Trzeba się tylko porządnie zastanowić jak taki spis ma wyglądać. Mógłbym zająć się Markowicami, tylko co w przypadku gdy nagle jakiejś spisanej już parze urodzi się dziecko np w innej wsi?
Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9200 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
No to spróbujmy. Lata, o których pisałem mają tę zaletę, że można wykorzystać metryki ślubów, czyli "nazwiska" kobiet. Badając wcześniejsze lata poruszalibyśmy się tylko po liniach męskich, nie mając mocnego zaczepienia ani praktyki, więc może na potem?
Faktycznie, trzeba dobrze przemyśleć, jak taki spis ma wyglądać. Postaram się w ciągu paru dni o tym pomyśleć, może Pan też się zastanowi, może ktoś jeszcze się włączy. Co do Markowic - rozumiem, że Pana kusi, mnie też, ale może na początek dobrze byłoby poćwiczyć na czymś mniejszym? Pomyślałem o Rzeniszowie jako na wprawce. O 1/3 mniej osób to o połowę mniej możliwych kombinacji. Może niezależnie od siebie popatrzmy na Rzeniszów i porównamy wyniki? Przynajmniej byśmy wiedzieli, czy to będą przejawy naszego fantazjowania (inne u mnie, inne u Pana), czy jednak wspólne, niezależnie uzyskane a zgodne wnioski. Rozumiem, że roboczy cel sformułowalibyśmy tak: przyporządkowanie wszystkich dzieci urodzonych w konkretnej wsi w latach 1710-1730 do konkretnych par, które zawarły ślub w parafii Koziegłówki. I zobaczymy, w ilu procentach jest to wykonalne. 30% to za mało, 92% - chyba nieosiągalny ideał. A jeśli okaże się, że warto, to pewnie pociągniemy dalej.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu - 10 lata 10 miesiąc temu #9209 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
No dobrze, powiedzmy, że się zgadzam na Rzeniszów- zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli dobrze rozumiem mam spisywać Rodziny tylko z tej miejscowości w podanych latach. Tylko co w sytuacji gdy np. osoba mieszkająca w Rzeniszowie umrze w Markowicach? Wydaje mi się ,że powinienem zwrócić uwagę na taki fakt. Taki spis wiąże się z przeglądaniem akta po akcie.Tak sobie myślę czy nie łatwiej byłoby podzielić się np latami(oczywiście wtedy trzeba więcej osób). Widziałbym to tak:
1. Ojciec -Matka(lata ur. ślubu, zgonu - świadkowie, chrzestni) dzieci( przy każdym te same dane co wyżej)+ na koniec np. powiązania rodzinne - przypuszczenia, które mogą być wynikiem np powtarzającego się danego nazwiska przy aktach). Jeśli Miałbym do przerobienia w ten sposób dajmy na to dwa lata, Pan dwa lata i ktoś kolejne-to moglibyśmy potem zestawić te dane i Rodziny "same by się uzupełniły". Ponadto, przypuszczenia, które każdy z indeksujących spisałby przy Rodzinach w końcu dałyby jakiś wspólny, logiczny obraz. A jeśli nie latami a miejscowością to czy o taki właśnie schemat Panu chodziło? To tylko propozycja - nie do końca jeszcze wszystko przemyślałem - proszę napisać co Pan o tym myśli. Zapraszam tez innych potomków Rodzin z tej parafii do podania może jakiegoś lepszego rozwiązania.
Damian Jureczko
Ostatnia10 lata 10 miesiąc temu edycja: Damian Jureczko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9210 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Witam serdecznie :)
Widzę, że temat znacznie się rozwinął. Pomysł bardzo ambitny. Z pewnością zebranie takich danych w całość da świetne rezultaty i znacznie ułatwi dalsze badania szczególnie osobom początkującym ;)

Muszę szczerze przyznać, że nie bardzo się na tym znam, ale gdybym zabierał się za taki projekt podzieliłbym go na etapy. Zacząłbym od metryk urodzenia. Spisałbym wszystkie dzieci urodzone w Rzeniszowie na przestrzeni lat 1710-1730 (Rok ur., imię, nazwisko i wiek rodziców, imiona nazwiska i wiek świadków i chrzestnych z oznaczeniem z jakiej miejscowości pochodzili).

W ten sposób powstałyby mniejsze grupki rodzinne. Ja robiłem tak z Janasami. W ten sposób powstały np: Rodzina Karola Janasa i Zofii Chachulskiej z dziećmi: Janem, Marcjanną i Marianną; rodzina Pawła Janasa i Antoniny Kozak z dziećmi: Wiktorią, Antonim, Marianną, Julianną itp. itd.

Myślę, że to uporządkowałoby nieco dane i ułatwiło dalsze poszukiwania. Potem można by przejść do aktów ślubu i zgonu.

Mam nadzieję, że projekt się rozwinie bo jest bardzo interesujący :)

Pozdrawiam.
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9212 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Rozumiem Tomku, że te Rodziny masz w ten sposób spisane. Może zatem masz już jakiś materiał do porównania z tym co powstanie. Zaczekam co na to Pan Witold i zabieram się do pracy. Swoją drogą rozpracowałeś Chachulskich?- szukam Teresy z ok 1799r.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #9227 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
No to próbujmy. Na razie jest nas troje, wystarczy by zacząć. Może ktoś jeszcze się trafi, zwłaszcza jeśli będziemy mogli przedstawić efekty i zachęcić do projektu. W Rzeniszowie w latach 1710-1730 urodziło się około 40 dzieci, ogółem w okresie 1684-1737 mamy około 180 chrztów z Rzeniszowa. Taką ilość można spróbować ogarnąć.

Zaproponowałbym takie postępowanie: przygotuję plik, zawierający te chrzty z Rzeniszowa i Panom wyślę. Każdy będzie miał takie samo zadanie: przyporządkować każde z dzieci z Rzeniszowa urodzonych 1710-1730) do konkretnej pary, która brała ślub w parafii. W tym celu każdy musi oczywiście maksymalnie rozpracować powiązania rodzinne w Rzeniszowie, bo inaczej się nie da. Efektem byłoby dopisanie do każdego chrztu kolumny z numerem ślubu rodziców (wg istniejącej indeksacji), plus ewentualnie kolumny z argumentacją, dlaczego tak sądzi. Oczywiście każdy pewnie wymyśli jakiś roboczy sposób kodowania powiązań rodzinnych, wykresy, tabele itp. - nie ma co w tej chwili sobie narzucać rozwiązań, to mogą być ciekawe załączniki do wymieniania się po skończeniu pracy.

Jako gotowe materiały mamy zgrubną indeksację wszystkich ślubów 1684-1730 i chrztów 1672-1737 (plus 1642-1672, ale pełno tam luk). Mogę podesłać aktualne wersje. Nie wpisani są świadkowie i chrzestni. Bardzo by nam się przydali. Ale uzupełnienie tej indeksacji o te dane (600 ślubów i ponad 4000 chrztów) to może za dużo na start. Pomocne mogły by być też metryki z lat np. 1730-1760, ale to byłoby kolejne 3000 metryk. Za dużo roboty, można by się zniechęcić za szybko. Jeśli byłoby więcej chętnych, to co innego.

Zaproponowałbym tak: przygotuję Panom ten plik ze 180 chrztami (nie wiem, czy można wysyłać pliki przez wiadomości prywatne, czy e-mailem?), każdy uzupełni 1/3 (uzgodnimy, kto które lata), wpisując chrzestnych i co tam jeszcze da się wyczytać (przy okazji sprawdzi się imiona). To można zrobić chyba w miarę szybko. Wymienimy się i będziemy mieli jednakowy punkt wyjścia. A potem każdy na swój sposób spróbuje uzupełnić łamigłówkę i zobaczymy, który sposób najlepszy. Jeśli będzie ktoś chętny do spróbowania swych sił, to będzie mógł otrzymać ten sam plik, a jako wkład we wspólne dzieło poprosimy go o uzupełnienie kilku lat chrztów z Koziegłówek o chrzestnych albo kilkunastu lat ślubów o świadków, cofając się od 1730 (gdyby to był sierpień, to sam bym się zadeklarował, że uzupełnię te 600 ślubów o datę ślubu i świadków, ale teraz nie dam rady).

Można sobie wyznaczyć termin porównania efektów, ale może najpierw się przymierzmy do dzieła.

I jeszcze jeden pomysł: może zamknąć ten wątek, i otworzyć nowy, nazywając go jakoś zachęcająco: "Projekt Rzeniszów", "Nazwiska 300 lat temu - eksperyment", "Sprawdź się, genealogu", czy jakoś tam, czyli oderwać pomysł od sprawy Szymona i Doroty Torbus i opisać zasady tak, aby każdy mógł się włączyć?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie