Uczestnicy obrony reduty częstochowskiej w dniach 1-4.09.1939 r.

Więcej
10 lata 7 miesiąc temu #13031 przez Andrzej Kuśnierczyk

Wtorek 5 maja. Mama poszła na targ, więc łóżka były rozgrzebane i trzeba było posprzątać. Ada posłała łóżka ja trochę jej pomogłam. Gdyśmy wyszły z domu było po 8-mej. Ja i Ada bałyśmy się, że już będzie późno zanim zajdziemy. Ale na szczęście było jeszcze w czas. Uczennic było nas dużo po drodze. Gola już była, Ł. Sabka też, Zieb. Przyszła później. Pogoda ładna, z niczego nie odpowiadałam. Był egzamin Gawrońska dostała 5, Jędrzejczyk 5, a C. nie umiała, ksiądz powiedział żeby nauczyła się na sobotę.

W tem miejscu przerwałam pisanie, bo mię strasznie zabolał brzuch. Pytałam się księdza, kiedy pójdziemy do spowiedzi, mówił, że niedługo. W 3-ciej klasie z liturgii odpowiadała Bachowska, a później Winiarska opowiadała o wyborze papieża, Papież mieszka w Watykanie jest to dzielnica, można powiedzieć, dom 11 tysięcy pokojów, mieszkają tam kardynałowie, znajdują się drukarnie i różne różności. Papieża wybierają sami kardynałowie. Teraźniejszy papież Józef Prado przyjął imię Piusa X, cała ceremonia ciągnie się długo. Jak będę w 3-ciej klasie będziemy się tego uczyć. Dziś wcale lekcji nie odrabiałam tylko odpakowałam książki. Jak przyszłam obiadu nie było tylko trochę zaliwajki. Ada przyszła po 7-mej kupowały z Maryną Pydzińską na kostiumy. Po rozebraniu Ada zaczęła smażyć zrazy bite, nasmażyła cały garnek. Jesteśmy po kolacji. Zosia była u mnie. Od pewnego czasu Heli J. ani Janki nie widuję.

Wieczór za 10 minut 11 godzina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #13032 przez Elżbieta Leśniczek
Marian Domański ur 31 marca 1916 roku - żołnierz 25 lub 27 pułku (nie moge ustalic z ZUS otrzymałam tylkoodpis książeczki a właściwie jej jednej strony) - zmarł 24.08.1988 roku w Częstochowie. Otrzymał medal za udział w wojnie obronnej.
The following user(s) said Thank You: Andrzej Kuśnierczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #13178 przez Katarzyna Kotyla
Józef Masionek ur.06.11.1914r,3 kompania CKM,st.strzelec w 27 p.p Częstochowa,pod dowództwem Gen.Gąsiorowskiego, Płk.Ponka,dowódca batalionu Kap.Respondek,dowódca kompani Por.Bednarski.
Zmarł 29.06.1991 roku

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie