Poszukiwania ODDC

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16606 przez Andrzej Kuśnierczyk
Poszukiwania ODDC was created by Andrzej Kuśnierczyk

7 września 1915 we wtorek
No już chwała Bogu spełniły się me marzenia zdałam do 4-tej klasy. Egzaminy zaczęły się od 1-go do 4-gowrześnia. W środę była arytmetyka i polski. Z arytmetyki mieliśmy dwa zadania i ustne przy tablicy z p. Chrzanowską. Z polskiego mieliśmy wypracowanie "Moja ulubiona książka" napisałam o "Potopie" Sienkiewicza i rozbiór z "Pana Tadeusza" zaczynający się od słów "Litwo Ojczyzno...".  2 września we czwartek był egzamin z geografii i francuskiego. Geografię umiałam dobrze, francuski nieźle. W piątek - historia, polski i religia.W sobotę ostatni był egzamin z niemieckiego. Najbardziej bałam się arytmetyki, ponieważ bardzo mam lichą głowę w tym kierunku. Ale jakoś poszło nieźle, Na egzaminach zaraz zapoznałam się z uczennicami. Bardzo mi się podoba na pensji ponieważ wszystko po polsku i uczennice między sobą mówią "koleżanko".  W naszej klasie dosyć sporo uczennic, ale jeszcze nie wszystkich pamiętam z nazwiska. Koło mnie siedzi przyjaciółka Maniusi Sokołowskiej Zosia Meksówna. Bardzo miła i sympatyczna dziewczynka, ma lat 12 skończonych. W niedzielę byłam u pp. Okuszków. Pani Doktorowa i moja droga Adziulka były niezmiernie zadowolone, z tego że zdałam. Wczoraj byliśmy na pensji po spis książek i plan lekcji. Dzisiaj 7 września zaczęły się lekcje. Pierwszą lekcją była Historia Polski. Objaśniała nam nauczycielka p. Paderewska o Słowianach, co to jest lud, państwo, historia pragmatyczna i.t.d. Drugą lekcje mieliśmy francuski. Nauczycielka Panna (?) co prawda "parluje" świetnie, tylko ma jakiś dziwny dziecinny głosik. Bardzo świetnie wykłada, choć po francusku, ale można dobrze zrozumieć. Ostatnią lekcję - Polski mieliśmy z nową nauczycielką. po dzwonku weszła nasza przełożona z jakąś panią i powiedziała; "czwarta klasa pani Paszkowska". Dygnęłyśmy, ona się uśmiechnęła. Przełożona wyszła. Ona zaczęła mówić, że przechodzimy stylistykę. Mówiła o pięknie języka polskiego, o tem, ze powinnyśmy kochać, pracować nad polskim językiem żeby godnie poznać, mówiła o stosunku przyjaznym między nią a nami, mówiła długo miłym dziewczęcym głosem, ale czasami brakowało jej słów. Potem wywołując po nazwiskach poznawała uczennice; objaśniała nam trochę stylistyki i zadźwięczał dzwonek. Wydała mi się bardzo miłą i sympatyczną.

Jutro! Święto Matki Boskiej 8 września

Okna pooświetlane po 10-tej 10 minut wieczór.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16607 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Poszukiwania ODDC
Czerwinscy mieli chyba stawy w okolicy ul. Sw.Barbary (w strone Gnaszyna).
Elzbieta z Czerwinskich to zona mojego prapradziadka Pawla Krzywanskiego ( Dankowice ). W Krzepicach zyl mieszczanin Bonawentura Czerwinski
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16675 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Poszukiwania ODDC
Indeksacja wykazuje istnienie metryk Czerwińskich w Miedźnie, Przyrowie, Krzepicach i Wierzchowisku (jak na razie).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 3 miesiąc temu #16730 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Poszukiwania ODDC
moja Czerwińska pojawia sie w Krzepicach w roku 1720 jako zona Jana Wójcika(Petronela Czerwińska_Czerwieścianka!)
zmarła tez w Krzepicach w roku 1761(niestety wtedy nie pisano danych o rodzicach)
The following user(s) said Thank You: Andrzej Kuśnierczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17106 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Poszukiwania ODDC
A ja poszukuję Czerwińskich z okolic Kruszwicy lub Łabiszyna, bo mój dziadek (ze strony mamy) to Otton Belter - syn Karola Beltera i Eleonory Czerwińskiej ur. ok.1865 r(tylko nie wiadomo gdzie, bo obie podane miejscowości występują przy w aktach ślubu, przy 1 i 3 ślubie, każda inna miejscowość...Mam nadzieję,że wkrótce pokażą się skany aktów z tych okolic.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 11 miesiąc temu #33385 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Poszukiwania ODDC
Dawno nie ponawialiśmy prośby o pomoc w zdobywaniu danych biograficznych dotyczących mieszkańców Częstochowy i okolic w XIX i XX wieku. Chodzi głównie o prezydentów miasta, pracowników magistratu, urzędników, sędziów pokoju, adwokatów, lekarzy, felczerów, mistrzów cechów, publicystów, literatów, malarzy, architektów (budowniczych), policjantów obu cyrkułów itp.
Nadal jest aktualny apel o materiały biograficzne dotyczące osób spoczywających na cmentarzach:Kule, Rocha i cmentarzu Rakowskim.
Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy
Adres e-mail: oddc@tlen.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie