Projekt Huta

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30335 przez Marek Grabowski
Replied by Marek Grabowski on topic Projekt Huta
Na wstępie wyrazy wielkiego uznania dla twórców Projektu Huta-Kamienica! To niezwykle przydatne narzędzie.

Niedawno zdałem sobie sprawę, że moi przodkowie w XIX wieku przybyli do Łodzi nie z Niemiec, jak mówiła rodzina, ale z Kamienicy Polskiej. Szukam przodków Benedykta Hartmana, urodzonego w 1841 roku w Kamienicy Polskiej, który pózniej znalazł się w Łodzi i w 1877 zawarł małżeństwo z Katarzyną z domu Hohaus, urodzoną też w Kamienicy Polskiej w 1840 roku.

Akt urodzenia Benedykta podaje jego rodziców jako Józefa lat 42 i Joannę z Prausów (Prauze) lat 30; co wyznacza lata urodzenia Józefa Hartman: *1799 i Joanny Prauze: *1811. Para ta ma następujące dzieci:
1) córka Józefa, ur. 18.08.1836, akt 113/1836; ślub w Kamienicy w 1860-tym roku akt 4/1860, rodzice Józef Hartman i Joanna z Prauzów już wtedy nie żyją
2) syn Albin ur. 19.02.1839 (akt 39/1839), zm. 25.06.1842 (akt 89/1842)
3) syn Benedykt ur. 28.08.1841 (akt 149/1841)
Akt urodzenia córki Józefy z 1836 mówi że Józef miał wówczas lat 28 (*1808), a Joanna 21 (*1815). Zakładając iż dane podane w akcie z 1836 są bardziej wiarygodne niż te późniejsze, Józef Hartman byłby urodzony około 1808, a Joanna około 1815; ślub musiał by mieć miejsce w latach 1829-36. Jednak aktu małżeństwa nie ma w skanach parafii Poczesna. Tak więc o przodkach „mojego” Józefa Hartman (JH1) nic pewnego nie wiem.

Jest też w Kamienicy w tych czasach drugi Józef Hartman (JH2), o którym wiadomo iż jest synem Jana Hartmana (prawdopodobnie chodzi o Jana Hartmann, jednego z założycieli, 1785-1831) i jego żony Joanny. W 1832 poślubia Albinę z Cerbsów (akt 4/1832). Akt małżeństwa mówi że ma lat 22 (*1810), urodzony we wsi Teszenow?, jest synem nieżyjących Jana i Joanny.

Dzieci JH2 i Albiny z Cerbsów:
1) córka Balbina ur. 17.10.1834 (akt 171/1834)
2) syn Franciszek w 1836 (akt 192/1836)
3) córka Anna Marianna ur. 15 marca 1839 - akt 52/1839
4) córka Teresa Emilia ur. 1 marca 1846 (akt 31/1846)

Rodzonym bratem tego drugiego Józefa Hartman jest Jan Hartman, 1824 –1848, syn Jana i Joanny, urodzony w Kamienicy Polskiej, o którym wiemy iż ślubował z Teklą Szmid, akt 51/1843, mając lat 19 i umarł 14 grudnia 1824, w wieku lat 24 - śmierć zgłasza jego rodzony brat, JH2.

Czy ktoś z badaczy Kamienicy Polskiej rozwikłał może rodzinę tego pierwszego Jana Hartmana? Chyba nie mógł być on synem Jana Hartmana, założyciela – byłby wtedy bratem tego drugiego Jana Hartmana, a chyba rodzice nie obdarzyli by dwóch synów tym samym imieniem?

Marek P. Grabowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30338 przez Marek Grabowski
Replied by Marek Grabowski on topic Projekt Huta
Korekta do ostatniego postu: pytam nie o Jana Hartmana, ale o ewentualne informacje o Józefie Hartmanie, tym który poślubia Joannę Prauze.

Marek P. Grabowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30350 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Projekt Huta
Trochę cierpliwości, 13 września zaczynamy nowy sezon wykładem m.in. o rodzinie Hartmanów. Podobno są jakieś super odkrycia. A mówić będą Piotr Gerasch i Andrzej Kuśnierczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #30363 przez Marek Grabowski
Replied by Marek Grabowski on topic Projekt Huta
Dziękuję za odpowiedź - niestety nie będę mógł przyjechać na ten wykład, ale mam nadzieję że będę mógł poznać najnowsze ustalenia badaczy Kamienicy dotyczące "moich" Hartmanów, a może też Hohausów. Chętnie się też podzielę tym co wiem o łódzkich losach Benedykta Hartmana, Katarzyny Hohaus i o ich potomkach.

Marek P. Grabowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Autor
  • Gość
  • Gość
6 lata 8 miesiąc temu - 6 lata 8 miesiąc temu #30424 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Projekt Huta
W 1870 w Łodzi (NMP) ślubuje jeszcze Krystian Hartmann z Marianną Muentzel. To brat Benedykta. Z aktu ślubu wynika, że urodził się koło 1845 r. w Kamienicy. Jeszcze szukam...
link: metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&z...zoom=2.25&x=1351&y=0

ps
i jest: akt nr 217/1843 par. Poczesna

pozdrawiam
Piotr
Ostatnia6 lata 8 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od. Powód: uzupełnienie informacji

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #30545 przez Marek Grabowski
Replied by Marek Grabowski on topic Projekt Huta
Bardzo dziękuję! Nie wiedziałem że Benedykt Hartman miał brata. Akt znaleziony przez Pana rozwiewa też wątpliwości związane z aktem ślubu Benedykta z 1877. Akt ten podaje że Benedykt mieszkał i urodził się w Bałutach, a nie w Kamienicy Polskiej, tak jak jego żona Katarzyna z domu Hohaus. Nie wydawało mi się to prawdpodobne - zwłaszcza kiedy znalazłem akt urodzenia Benedykta z Kamienicy Polskiej, ale mógł być potencjalnie jakiś inny Benedykt z Bałut. W latach 1870-tych Bałuty - dziś dzielnica Łodzi- rozwijały się niezwykle szybko wskutek napływu ludności znajdującej zatrudnienie w pobliskiej Łodzi, ale w latach 1840-tych były jeszcze małą wioską, zamieszkałą głównie przez chłopów.

Ze znalezionej metryki wynika że bracia Hartmanowie musieli znaleźć się w Łodzi pomiędzy 1843 a 1870. Ich rodzice zmarli przed 1870, być może uda się ustalić kiedy i gdzie zmarli.

Jeszcze raz bardzo dziękuję, serdeczne pozdrowienia,
Marek

Marek P. Grabowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie