Klekoty - wieś w parafii Kruszyna - „wieś ,której już nie ma”...

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39154 przez Teresa Łukasik
Dzień dobry,
brat babci został zabrany przez Niemców w drugiej połowie roku 1944 w Siewierzu i wywieziony. Do rodziny dotarły informacje,że kopali okopy dla Niemców gdzieś w okolicy  prawdopodobnie Kłobucka, zginął podczas strzelaniny jaka wywiązała się , była mowa o płonącej stodole. A może to zbieg okoliczności i tam zginął. Gdzie można sprawdzić te informacje? Może na miejscowym cmentarzu lub innym miejscu jest jakiś grób?
 
Pozdrawiam
Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39155 przez Krzysztof Kucharski
Pani Tereso.
Z tego co mi wiadomo, to podczas tego ataku na gajówkę nikt nie zginął. Akcja kopania okopów w tamtym okresie miała  bardzo szeroki zasięg. W tym rejonie okopy kopane były w rejonie : Prusicka, Broniszewa, Rusinowa, Cykarzewa. Na terenie Broniszewa pamiętam jeszcze kilka żelbetowych bunkrów strzeleckich, chyba jednoosobowych? . Nie wiem, czy któryś przetrwał do dnia dzisiejszego. 
Pozdrawiam

The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #39156 przez Krzysztof Łągiewka
Według inspekcji Nadleśnictwa Państwowego Kruszyna dokonanej w dniach 27.02.1946 - 2.03.1946 Stanisław Iwańczyk zamieszkiwał w gajówce Dębnik. Ponieważ las Dębnik znajduje się na południowy wschód od Klekotów i dochodzi do gajówki Wapiennik, podejrzewam więc, że chyba chodzi o gajówkę Wapiennik. Zwłaszcza, że ten protokół inspekcyjny nie wymienia gajówki Wapiennik. Natomiast inny protokół z tego okresu wymienia gajówkę Wapiennik, ale nie wymienia gajówki Dębnik. Poza tym w lesie Dębnik nie było nigdy gajówki.
Protokół z 1946 r. zawiera spis leśników:
Leśnictwo Wikłów:
Gajówka Młynek - Wójcik Wł.
Gajówka Łęg - Serwa A.
Gajówka Kijów - Ból Bol.
Gajówka Mamagaj - Norman S.
Gajówka Dębnik - Iwańczyk S.
Gajówka Karpatka - Brazgalski A.
Leśnictwo Prusicko:
Gajówka Prusicko - Olszewski L.
Gajówka Miroszowy - Rybak Wład.
Gajówka Puchy - Rachwał W.
Gajówka Janów - Walewski S.
Gajówka Grzybowiec - Gąsior A.
Leśnictwo Borki:
Gajówka Babiniec - Szadkowski S.
Gajówka Widzów - Bera Ign.
Gajówka Janaszów - Dziubek M.
Gajówka Lipicze - Piechowicz S.
Gajówka Zielonka - Wójcik E.
Leśnictwo Skrzydlów:
Gajówka Skrzydlów - Wolański Z.
Gajówka Rzerzęczyce - Kokoszka S. 
Gajówka Huby - Wałek Wł.
Gajówka Wymysłów - Urbanowicz L.
Gajówka Łochynia - Kaleta S.
Gajówka Chorzenice - Reterski S. 
Ostatnia4 lata 1 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39158 przez Krzysztof Kucharski
Pamiętam ten las. Pół wieku temu zbierało się tam całe kosze prawdziwków, tyle tylko, że nazywany był wtedy - Dębiną.
Na pewno chodzi o Wapiennik, gdyż w Dębinie nie było żadnej gajówki. Niestety nie wiemy nadal kiedy przybył na Wapiennik, i kiedy opuścił Klekoty.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39160 przez Krzysztof Łągiewka
Muszę sprostować pewną pomyłkę.
Otóż w akcji przeciwpartyzanckiej jesienią 1944 r. spłonęła jedna osada tabelowa i gajówka, a nie jak błędnie napisałem dwie osady tabelowe. W gajówce mieszkał Stanisław Iwańczyk z rodziną, a w osadzie tabelowej Józef Koćwin z rodziną. 
Nadal jednak nie wiem nic więcej o akcji przeciwko partyzantom oraz nie znam jej dokładnej daty. Podobno zdarzenie to zostało opisane w latach 70tych bądź 80tych w lokalnej prasie i w wydaniu książkowym. Była to szersza akcja prowadzona z Kruszyny i obejmowała inne miejscowości w tym samym czasie. 
Stanisław Iwańczyk opuścił Klekoty tuż przed akcją Niemców i zapewne z powodu spalenia gajówki nie mógł już tutaj wrócić. Nie wiem jednak czy od razu zamieszkał na Wapienniku czy też później.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 tygodni temu #39168 przez Krzysztof Kucharski
Nie wiem czy to dobry trop ?. Dnia 12.09.1944r oddziały 3 Brygady AL im. J .Bema  wspierane przez Bataliony Chłopskie stoczyły z Niemcami dużą bitwę pod EWINĄ. W nocy z 12 - go na 13 - go września przebiły się z okrążenia i przedostały się do lasów kruszyńskich. Być może część z nich dotarła do gajówki w Klekotach.
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie