Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #20899 przez Krzysztof Łągiewka
Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945 was created by Krzysztof Łągiewka
Apolonia – Karol BironBędusz – Jan Nepomucen RogawskiBłeszno...

Szlachta, a ziemiaństwo. 

W I RP ziemiaństwo oznaczało szlachtę posesjonatów, albowiem tylko oni, oprócz króla i kościoła, mogli posiadać ziemię. Szlachta wywodziła się z dawnego rycerstwa, panów feudalnych. Szlachectwo mógł nadać również król. Jednym ze sposobów zdobycia szlachectwa był indygenat, czyli nadanie polskiego szlachectwa szlachcie obcej, co zrównywało ją prawami ze szlachtą polską. Poprzez szereg przywilejów szlachta uzyskała dominującą pozycję w społeczeństwie. Dzierżawić ziemię mogła również tylko szlachta.  

Dobra Ziemskie posiadane przez szlachtę w okolicach Częstochowy 1783 – 1792:

Czytaj więcej...
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Teresa Łukasik, Krzysztof Szczepanik, Maria Mroczek, Jerzy Molski, Elzbieta Straszynska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu - 8 lata 5 miesiąc temu #20900 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Powyższy artykuł to nieco rozszerzony tekst mojego wystąpienia wygłoszonego w dniu 10 czerwca 2015 r. na spotkaniu TGZCz.
Proszę o pytania i sugestie związane z tą tematyką.
Będę się starał na forum opisywać konkretne majątki i ich właścicieli. Być może dzięki temu odezwie się ktoś z danej rodziny czy osoby mogące dodać coś więcej.
Poszukuję też wszelkich informacji, pamiątek, fotografii związanych z ziemiaństwem częstochowskim. Poszukiwane są ślady materialne oraz pozostałości po dawnych założeniach dworskich i parkowych, które nie dotrwały do czasów nam współczesnych. Cenne będą każde informacje i wskazówki, nawet te, które mogą wydawać się mało ważne i nieistotne.
Ostatnia8 lata 5 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Marek C. Rokosa, Teresa Łukasik, Maria Mroczek, Jerzy Molski, Elzbieta Straszynska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #20910 przez Tomasz Szyrmer
Replied by Tomasz Szyrmer on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam Panie Krzysztofie.
Czy posiada Pan jakieś materiały na temat Kroczyc i Dobrogoszczyc.Mój prapradziadek Ernest Schirmer był dzierżawcą a później właścicielem w.w.Razem z żoną Matyldą są pochowani na cmentarzu w Kroczycach.
Pazdrawiam i dziękuję za ciekawy artykuł.
Tomasz Szyrmer
Jędrzejów

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #20929 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Miejscowości Kroczyce i Dobrgoszczyce to dawny powiat olkuski, obecnie zawierciański. Niestety tymi terenami nie zajmuję się. Podejrzewam, że materiały do tych majątków będą w Kielcach (dawne woj. kieleckie) i Radom (dawna gubernia radomska). Księgi wieczyste tych majątków powinny być w sądzie w Zawierciu, a jeśli ich tam nie będzie to w Olkuszu.
A jakie posiada Pan dokumenty wskazujące na posiadanie tych majątków przez prapradziadka?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #20940 przez Tomasz Szyrmer
Replied by Tomasz Szyrmer on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Posiadam dużo materiałów i dokumentów.Byłem jednak ciekawy Pana wiedzy na ten temat.
Mój prapradziadek dzierżawił Smoleń,Białą Błotną,Włodowice i wreszcie Kroczyce które kupił w 1859.Do majątku należały również Rzędkowice i Dobrogoszczyce.
Natomiast w swoim artykule wymienia Pan Mzurów.Dzierżawił go od 1865 zięć prapradziadka Witold Broniewski.
Sporo majątków dzierżawił mój pradziadek Rudolf Schirmer.
Księgi hipoteczne Kroczyc są w Myszkowie.Dużo aktów notarialnych znalazłem w archiwach w Katowicach,Częstochowie i Kielcach.
Jeżeli jest Pan zainteresowany tym tematem proszę o telefon.Mój numer to 663072372.
Tomek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #20943 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Tereny te na razie nie są w kręgu mojego zainteresowania związanego z ziemiaństwem. Ale nie wykluczam niczego na przyszłość.
Mzurów już jednak tak. Jeżeli ma Pan coś więcej na temat tej dzierżawy to chętnie się dowiem. Na murze wewnętrznym okalającym cmentarz w Niegowej znajduje się metalowa tablica z inskrypcją: ŚP. Marija Broniewska ur. 17 lutego 1804 um. 31 stycznia 1880 Prosimy o westchnienie. Ta tablica to zapewne jedyna pozostałość po zlikwidowanym grobie. Podejrzewam, że ktoś ją odnalazł na cmentarzu i przytwierdził do muru. Ponieważ Mzurów to parafia Niegowa więc zakładam, że Maria Broniewska to rodzina zięcia prapradziadka?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie