Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28131 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Folwark Kąty w XIX wieku wchodził w skład dóbr Więcki:
Dobra Więcki do których należą Dąbrowa i kolonie: Antonina, Płaczki, Lelita, Smolarze oraz folwark Kąty, karczma zwana Smolarnia oraz osada karczemna i kowalska w Więckach, młyn z papiernią „Jelita”.
W 1872 r. folwark Kąty posiadał powierzchnię 828 mórg w tym grunt orny pszenny 2 morgi, grunt orny żytni siany co rok 387 mórg, grunt orny żytni siany co trzy lub sześć lat 80 mórg, łąki jednokośne 10 mórg, pastwiska 66 mórg, lasy 252 morgi, nieużytki 31 mórg.
Według pomiarów z 1892 r. folwark miał powierzchnię 828 mórg i 32 prętów.
Na przełomie XIX i XX wieku folwark był intensywnie parcelowany.
W 1905 r. powierzchnia folwarku Kąty wynosiła 196 mórg i 90 prętów.
Seweryn Tymowski nabył Kąty razem z dobrami Więcki na licytacji publicznej w Trybunale Cywilnym w Kaliszu 29.05/10.06.1868 r. za 21.500 rubli.
Po jego śmierci folwark przeszedł na własność jego syna Ernesta Tymowskiego co zapisano na podstawie protokołu regulacji spadku 29.08/10.09.1879 r.
Erdman Kreczmer syn Karola nabył Kąty na licytacji publicznej na żądanie Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego 5/17.05.1892 r. za 6185 rubli.
Feliks Cielecki syn Władysława nabył Kąty na licytacji publicznej na żądanie Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego 24.10/6.11.1902 r. za 12.400 rubli.
23.01.1916 r. o godzinie 9 wieczór zmarł w Kątach Feliks Cielecki właściciel majątku Kąty lat 57 urodzony w Rossoszycy w powiecie sieradzkim syn zmarłych Władysława i Adaminy z Pstrokońskich małżeństwa Cieleckich. (ASC Wąsosz 3/1916).
Po jego śmierci Kąty przeszły na jego siostry: Helenę z Cieleckich Koźmińską żonę Klemensa Koźmińskiego i Marię z Cieleckich Ziembińską żonę Mariana Ziembińskiego.
Helena Florentyna z Cieleckich Koźmińska urodziła się 5.10.1859 r. w Rossoszycy jako córka Władysława Zaremby Cieleckiego dziedzica dóbr Rossoszycy lat 32 i Adaminy z Pstrokońskich lat 28. Ochrzczona została dopiero w 1865 r. z powodu, jak zapisano w akcie chrztu, zamieszek krajowych i nieobecności ojca. (ASC Rossoszyca 62/1865).
22.06.1880 r. Helena Florentyna Cielecka poślubiła w Woli Grzymalinej Klemensa Jana Koźmińskiego kawalera lat 30 właściciela dóbr Mokracz syna żyjącego Ignacego i zmarłej Michaliny z Zegrzdów urodzonego we wsi Parczyny parafii Bałdrzychów. W momencie ślubu Helena Cielecka zamieszkiwała z matką w Woli Grzymalinej. (ASC Wola Grzymalina 10/1880).
Helena z Cieleckich Koźmińska swoją połowę folwarku Kąty sprzedała 2.07.1919 r. Moszkowi Rząsińskiemu synowi Gabriela za 25.000 rubli.
Maria z Cieleckich Ziembińska swoją połowę folwarku Kąty sprzedała 17.03.1920 r. Moszkowi Rząsińskiemu synowi Gabriela za 25.400 rubli.
W ten sposób jedynym właścicielem folwarku Kąty został Moszek Rząsiński.
W 1945 r. folwark Kąty został przejęty na cele reformy rolnej. Jego powierzchnia w chwili przejęcia wynosiła 82.4000 ha. Z tego rozparcelowano pomiędzy 19 osób 29.9000 ha.
Nie wiem czy Moszek Rząsiński przeżył wojnę.
Nie spotkałem się nigdzie w materiałach dotyczących folwarku Kąty z małżeństwem Michała i Anastazji z Sikorów Krawczyk. Być może byli tam dzierżawcami bądź administratorami. Mogli też dzierżawić jakąś część folwarku, bo Żydzi często dzierżawili swoje dobra.
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #28204 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Panie Krzysztofie,
czy ma Pan informacje o rodzinie Żabickich z Przystajni?
Wiem jedynie, że rozpoczęli budowę kościoła w Przystajni w 1752 roku, który ukończono już za czasów Antoniego Paciorkowskiego.

Pozdrawiam
Robert

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 2 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 2 miesiąc temu #28350 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Niestety nie posiadam żadnych innych informacji o rodzinie Żabickich ponad to co Pan podał. Być może coś o nich mogłoby się znajdować w archiwum państwowym w Krakowie w księgach ziemskich krakowskich. Księgi te przegląda p. Maria Nowicka. Prowadzi na tym forum wątek: okolice Częstochowy w Archiwum na Wawelu. Proszę ją spytać czy nie spotkała się w swoich poszukiwaniach z rodziną Żabickich. Żabiccy pojawiają się na pewno w księgach metrykalnych parafii Przystajń. Przykładowo: 16.10.1764 r. ochrzczono imionami Marianna Agnieszka córkę wielmożnych Leopolda Żabickiego i Teresy z Łykowskich. Na pewno więc kwerenda w księgach metrykalnych Przystajni dałaby nowe informacje o tej rodzinie oprócz rzecz jasna ksiąg ziemskich krakowskich. Są też na family search w parafii Przystajń: Miscellaneous documents and administrative correspondence (Różne dokumenty i administracyjna korespondencja) 1440-1804. Może w tych dokumentach coś by było. Ja sam ze względu na rozległość tematyki zajmuję się ziemiaństwem począwszy od roku 1793 i nie zawsze mam informacje sprzed tej daty dotyczące ziemiaństwa na naszym terenie.
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28615 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Znalazłem Panie Krzysztofie.

Leopold Żabicki odsprzedał klucz Przystajński Antoniemu Paciorkowskiemu. Antoni przybył do Przystajni z Borowna lub Woli Jedlińskiej (tam rodzi się jego najstarszy syn).

Następuje zamiana. Teraz to dzieci z kolejnego małżeństwa Leopolda chrzczone są w Jedlnie a dzieci Paciorkowskiego w Przystajni.

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #28629 przez Marek C. Rokosa
Replied by Marek C. Rokosa on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Żabiccy Jan i Jan jr. pojawiają się w XVI wiecznych dokumentach Castrensia Vielulensia Rel.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #28631 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Dziękuję Marku.
Swoja drogą, tyle razy mijałem kościół w Jedlnie i nie przyszło mi na myśl, że związani z nim są aż dwaj byli właściciele Przystajni.

Mam jednak pytanie które mnie frapuje i denerwuje. Miałem zapiski dotyczące tej sprawy ale je zapodziałem gdzieś.

Koledzy przypomnijcie jeśli wiecie w jaki sposób Paciorkowski Xaw. został dzierżawcą Dąbia koło Koziegłów a jego syn urodził sie na dworze w Koziegłowach. Dzierżawił też Koziegłowy? Sam je nabył?, po Żabickich? (Naniecki wspomina coś o Wyrzynach - pisownia oryginalna, i Piasku)

a może to domena żony?

(w innym wątku Pan Andrzej wspominał " Antoni Rutkowski z żona Teklą (z Łąbęckich) mieszkał w dworze koziegłowskim (...) Brat Antoniego , Stanisław, był właścicielem Rudnika"

Drugie dziecko Xawiera urodziło się w Rudniku Wielkim
Dziękuję

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie