Koloniści w Przystajni - ich potomkowie nadal są wśród nas

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27835 przez Piotr Wiśny
W "Spisie Katolików Gminy Popielów i Kolonii Popielowskiej" z roku 1834 Joseph Koschny figuruje jako mieszkaniec Kolonii Popielowskiej, wymieniona jest jego żona Maria i dzieci: Filip, Beata i Maria. W tymże spisie jako " angerhausler" wymieniony jest też Martin Buhlek ( Bulik ) z żoną Marią i dziećmi: Alexandrem, Michaelem i Marią. Żona Maria z domu Kamla jest córką Simona i Hedwig Sluga i co ciekawe siostrą Johanna Kamli, wymienionego w Pana spisie poniżej. I dalej: Wawrzyniec Kania to zięć tegoż Johanna, który żeni się z jego córką Magdaleną ( ur. 1820 w Popielowie)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27836 przez Piotr Wiśny
Witam! Chciałem uzupełnić dane dot. migrantów z Popielowa. W spisie mieszkańców z 1834 znalazłem:
- Psykalla Maciek - żona Anna, dzieci: Jacob, Paul, Thecla
- Jeleń Simon , bauer - żona Anna, dzieci: Urban, Agnes i Thecla
- Wittek Johann, angerhausler - żona Maria, dzieci: Johann, Andreas, Rosina, Beata, Susanna
- Skrzipiec Michael - żona Maria, dzieci: Josepha, Catharina, Johann
- Lyda Martin - figuruje jako syn Valentina i Rosiny, rodzeństwo" Caspar, Valentin, Thomas, Beata
- Kamla Johann, angerhausler, żona Christina Dawid, dzieci Magdalena, Elisabeth, Franciska, Susanna, Joseph
The following user(s) said Thank You: Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27879 przez Robert Kunert
4. Müczke Jan (Muczke, Miczke, Mićka), żonaty z Joanną Hermann. Przybywa do Przystajni z córkami: Julianną Müczke, urodzoną we Wręczycy, parafia Kłobuck, która w 1849 roku wychodzi za Jana Pacułę urodzonego w Dąbiu na Śląsku, syna Marcina i Marianny Kowal. Córką Józefą Müczke, urodzoną w Zagórzu, parafia Kłobuck , żonatą od 1864 roku z Józefem Pacułą. Przyjeżdża również Jan Müczke, urodzony także w Zagórzu, który żeni się z Rozalią Bieniek. Z małżeństwa tego rodzą się Katarzyna, Jan i Michał.

5. Mende Józef (Menda), wiemy że do Przystajni przybył wraz z żoną dwóch imion Joanną Różą, która zmarła mając 63 lata 23 października 1847 roku. Nie mamy informacji skąd przybył. Znajduje się w inwentarzu z 1848 roku i jako świadek w akcie metrykalnym parafii ewangelickiej w 1852 roku (2/1852).

6. Wochnik Andrzej, przybyły z Budkowic, gmina Murów. Zmarł w roku 1847. Pozostawił żonę Ewę Włodarz, córkę Juliannę, urodzoną w Budkowicach, która w 1864 wyszła w Przystajni za Józefa Hamelę, córkę Mariannę która poślubiła Jana Klauzę i syna Piotra Wochnik.

7. Wochnik Wojciech, przybyły z gminy Pokój, powiat namysłowski z żoną Marianną z Rudków, córka Marianna Wochnik urodzona w Domaradzu, gmina Pokój, powiat namysłowski, wychodzi za Jakuba Psykałę. Druga córka Rozalia urodzona w Fałkowicach, gmina Pokój, w roku 1865 wychodzi za Franciszka Kik, syn Jakub Wochnik urodzony w Falkowicach wychodzi za Magdalenę Recha. W roku 1857 odnotowano także zgon Marianny Wochnik lat 89, urodzonej w Domaradzu, w gminie Pokój, w powiecie namysłowskim która jest pewnie matką Wojciecha a może swą osoba łączy obu panów.

8. Solarek Józef, syn Wojciecha i Katarzyny, urodzony w miejscowości Strzelec lub Strzelce (sporo jest ich na Śląsku), zmarł w roku 1898 (113/1898). Żona Zofia Kotarska, dzieci: Wojciech (1852), Jan (1855), Marianna (1855), Michał (1860). Józef Solarek, przyjechał prawdopodobnie z siostrą Julianną Solarek, która w roku 1854 będąc stanu wolnego chrzci córkę Mariannę.

9. Recha Józef, brak pewnych informacji skąd przybył. W 1845 roku Magdalena Recha córka Józefa Recha i Róży z Katabów, urodzona w Czarnowanz / Czarnowąsy w gminie Dobrzeń Wielki, powiecie opolskim, (lub Czarna Woda w gminie Murów), żeni się z Jakubem Wochnikiem. Mamy jednak inny akt metrykalny w którym niejaka Magdalena Rech w roku 1853, będąc stanu wolnego chrzci syna Jana. Może być to więc siostra Józefa.

10. Siekierczyk Józef, mieszka już w Przystajni w chwili rozpoczęcia procesu osadniczego. Urodził się najprawdopodobniej w roku 1800 w Przystajni z Tomasza i Jadwigi.


11. Niezgoda Józef mieszka już w parafii Przystajń w chwili rozpoczęcia procesu osadniczego. Jest synem Szymona i Agnieszki Wieczorek. W roku 1838 mieszkając na Borze Zajacińskim ożenił się z Jadwigą Pisula.

12. Małczak Wawrzyniec, syn Tomasza i Zofii Zając. Mieszka już w Przystajni w chwili rozpoczęcia procesu osadniczego. W roku 1824, mieszkając w Przystajni ożenił się z Małgorzatą Radlak (22/1824).

13. Świerczyński Jan, najpewniej mieszka już w parafii w chwili rozpoczęcia procesu osadniczego. W aktach metrykalnych nawet tych wcześniejszych występują osoby o imieniu Jan Świerczynski a nazwisko często w tych aktach gości. Trudno zawyrokować który z Janów podpisał grupowy akt dzierżawy.

14. Cichoń Jan przybył wraz z żoną Ewą. Nie mamy informacji skąd przyjechał. W roku 1849, chrzczą syna Pawła, w roku 1852 Katarzynę, w roku 1854 Walentego. Nazwisko to popularne jest w sąsiedniej parafii Truskolasy. W jego aktach świadkują koloniści.

15. Pacuła Marcin, (pojawia się też imię drugie lub omyłkowe Wawrzyniec w zbiorowym akcie dzierżawy). Marcin umiera w roku 1848 (1/1848) pozostawiając żonę Mariannę Kowal, synów Jana, Józefa, Antoniego i Tomasza oraz córkę Katarzynę. Jan urodzony w "Dąbiu" na Śląsku żeni się z Julianną Müczke w roku 1849, jeden z synów (którego imię raczej błędnie zapisano Józef) ożenił się z Józefą Müczke w roku 1864. Katarzyna Pacuła urodzona w "Adamskiej Kuźni" w roku 1848 poślubiła Jana Pawelczyka urodzonego w Bodzanowicach, wdowca.

P.S.

Nowe informacje dotyczące Pawlik Antoniego - w roku 1865 ślub bierze jego córka Józefa z Filipem Augustyniak. W opisie, ojciec Antoni, matka Marianna z Jaśków, koloniści, panna młoda urodzona w Radawie, gmina Zębowice, powiat oleski

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27893 przez Mariusz Szymanek
Witam serdecznie Poszukuję informacji z nazwiska Szmulka pochodzących z Przystajni mam informację szczątkowe najwiecej informacji mam z dokumentów. Oddanych przez moją małżonkę i mnie do archiwum państwowego w Częstochowie pod nazwą Spuścizna rodziny Szmulków. Moja małżonka Anna jest z tej gałęzi i chcemy ustalić pochodzenie rodziny będziemy wdzięczni za pomoc gdzie można szukać informacji imion dat

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #27894 przez Michał Urbaniak
Wysłałem do Pana prywatną wiadomość. Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #27897 przez Robert Kunert
Witam Panie Mariuszu,

właśnie z opisu tego zasobu wkleiłem cytat licząc na odzew.

Niestety nie ma łatwo i trzeba zajrzeć w "księgi które lubię najbardziej" Dobrze jednak że są chociaż takie.

u nas na stronie Zasób -- familyserch--Przystajń --1847-1856.

Nazwę miejscowości może Pan zestawić z wynikami w kartenmeister.com, jak dla mnie nazwa którą podałem w opisie najbardziej pasuje do nawet fonetycznego zapisu. Wspomniałem też o Gliwicach aby zachować dokładność ale nie pasuje do obrazu tego osadnictwa. Jak spojrzy Pan na wymieniane miejscowości to one wszystkie grupują się w pasie zachodniej Opolszczyzny z wyspą Strzelecką i Oleską.

Robert Kunert
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie