Księgi referendarii koronnej (fragment)

Więcej
14 lata 10 miesiąc temu #982 przez Piotr Kozera
Księgi referendarii koronnej (fragment) was created by Piotr Kozera
Ten wątek dotyczy treści artykułu: Księgi referendarii koronnej (fragment)

Witam
Bardzo ciekawy artykuł ukazujący problemy mieszkańców starostwa krzepickiego za rządów rodziny Miączyńskich.Dodam,że swego czasu także szukałem wzmianek o tych terenach w dokumentach urzędowych z okresu I Rzeczypospolitej. Chodziło mi szczególnie o wymieniony w Metryce Koronnej okres.Odniesienia znalałem w "Lustracji województwa krakowskiego 1789"(str.487-488), gdzie przy okazji wzmianki o zatargu gromad starostwa krzepickiego ze starostą, wyliczonych jest kilkadziesiąt źródeł mówiących o tych wydarzeniach.Są to głownie zapiski w księgach grodzkich krakowskich, oblatach wieluńskich,księgach referendarii koronnej, a wiec źródłach niedostępnych dla ogółu, zamkniętych w archiwach. Dlatego szukałem książek mówiących o wydarzeniach z tamtego okresu.Znalazłem tylko książkę " Studia z dziejów wsi małopolskiej w drugiej połowie XVIII wieku", gdzie zamieszczono fragmenty z w/w źródeł. Wynikało z nich, że we wspomnianym okresie, chłopi starostwa prowadzili otwartą wojnę z władzami.
Stąd chyba mnogość pism urzędowych o starostwie. Sądzę, że warto byłoby ten wątek kontynuować, ponieważ przybliża nie tylko historię regionu, ale jest świetnym źródłem do badań genealogicznych. W dokumentach zawarte są nazwiska nie tylko ludzi z wyższych warstw społecznych i urzędników, ale też zwykłych ludzi, o których nikt by się nie dowiedział, gdyby nie fakt, że mieli zatargi z władzą.
Pozdrawiam
Piotr Kozera

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie