Topic-icon Bogusławscy

8 miesiąc 4 tygodni temu - 8 miesiąc 4 tygodni temu #32733 przez kazimierz-gora (Kazimierz Góra)
Dzień dobry,
Załączam dwa skany metryk. Na akcie ślubu jest podane miejsce urodzenia Wojciecha Bogusławskiego w Płocku. Natomiast w chwili śmierci syn podaje do metryki, że ojciec był rodzony w woj. krakowskim (miejscowości nie potrafię odczytać - Czołpin lub coś podobnego). Z tego wynika, że albo metryka była sfałszowana albo syn nie wiedział, gdzie się ojciec urodził.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

PS. Wiktoria była drugą żoną Wojciecha.

Z poważaniem
K. Góra
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 4 tygodni temu #32734 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Bogusławscy
Dane z aktu ślubu są z pewnością poprawne. Teza o fałszu zbyt daleko idąca. Syn nie miał pełnej świadomości pochodzenia ojca. Tyle.
Pozdrawiam
Piotr

8 miesiąc 4 tygodni temu #32740 przez bisiza (Izabela Biś)
Replied by bisiza (Izabela Biś) on topic Bogusławscy
Witam Panie Kazimierzu !
Czy jest Pan pewny, że Wojciech Bogusławski urodził się w Płocku ?
W obecnym województwie małopolskim jest miejscowość o nazwie Płoki. Księgi parafialne z tego kościoła to także "księgi kościoła Płockiego".
Miejscowość z aktu zgonu odczytuję jako Osołowice/Osułowice. Niedaleko wspomnianych wyżej Płok leży miejscowość Niesułowice.
Może warto sprawdzić ten trop :-)
Pozdrawiam serdecznie
Iza

8 miesiąc 4 tygodni temu #32741 przez kazimierz-gora (Kazimierz Góra)
Dzień dobry!
Takiego rozwiązania nie brałem pod uwagę.Dziękuje serdecznie za podpowiedź.Może wreszcie coś ruszy z miejsca.Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

8 miesiąc 4 tygodni temu #32745 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Bogusławscy
Kazimierzu,
czy sprawdziłeś alegata do akt ślubów? Tam będzie odpis aktu jeżeli Pan młody nie pochodził z parafii. To wymaga jednak wybrania się do AP w Częstochowie.
Sprawa będzie jasna
Piotr

8 miesiąc 4 tygodni temu #32748 przez kazimierz-gora (Kazimierz Góra)
Sprawdziłem te Płoki ale tam są szczątkowe akta i nic co by dotyczyło Bogusławskich.Jeśli chodzi o alegata to,prawdę mówiąc,jeszcze nigdy nie korzystałem z zasobów archiwalnych i nie wiem jak ten temat "ugryźć".Ale dziękuję za podpowiedź.

Czas generowania strony: 0.412 s.