Zabójstwo mojego przodka Stanisława Olszowskiego

Więcej
6 lata 20 godzin temu #33465 przez Andrzej Olszewski
Zabójstwo mojego przodka Stanisława Olszowskiego was created by Andrzej Olszewski
Witam. Przeglądając alegaty do małżeństw z 1811 roku znalazłem akt opisujący zabójstwo mojego prapraprapradziadka Stanisława Olszowskiego z Długiego Kąta.
Do morderstwa doszło między 1805 a 1811 rokiem.
Stąd moje pytania:
1) czy istnieją akta sądowe z tego okresu?
2) kto zajmował się takimi sprawami w tamtym czasie? było coś takiego jak " policja" ?
3) dlaczego zginął?

Załącznik StanisawOlszewski-zabjstwo.png nie został znaleziony


4) co to za czerwona pieczątka i cyfry ?
Dziękuję za każdą informację.
Andrzej Olszewski
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 11 miesiąc temu #33473 przez J K R
Dokument ten nie opisuje " akt opisujący zabójstwo mojego prapraprapradziadka Stanisława Olszowskiego z Długiego Kąta.Do morderstwa doszło między 1805 a 1811 rokiem." a jedynie jest zaświadczeniem informującym żonę/wdowę o fakcie zabójstwa, transportu zwłok do Częstochowy, gdzie została wykonana "obdukcja" pewno chodzi o sekcję zwłok i pochowanie zwłok w tejże miejscowości.

Ad1. O ile zostały zachowane to powinny znajdować się w archiwum dokumenty z tych czynności karno-śledczych, sekcji i pochówka.

Ad2. W tym czasie terenie gminy wójt, właściciel miejscowości oraz historia-strazy-miejskich.eprace.edu.pl/...two_Warszawskie.html

Ad3. Zaświadczenie o tym nie mówi, jedynie to, że sprawcą jest właścianin z m. Bór Zapilski.

Ad3. Na zaświadczeniu są dwie pieczęcie - czerwona to pewnie kancelaryjna rejestrująca L.dz., data nazwa kancelarii (chociaż nie zawsze) i druga tzw. sucha na dola zaświadczenia poniżej podpisu Maszewski z Urzędowania Burgrabiego.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 11 miesiąc temu - 5 lata 11 miesiąc temu #33474 przez Andrzej Olszewski
Replied by Andrzej Olszewski on topic Zabójstwo mojego przodka Stanisława Olszowskiego
Dziekuje....
Zakres lat zawęziłem na podstawie innych alegat.i wpisów z akt stanu cywilnego.
Ten opis był najobszerniejszy...
Czy ktoś z Państwa trafił na akta sądowe z tego okresu? Akta z szpitala, sądowe itp...
Andrzej Olszewski
Ostatnia5 lata 11 miesiąc temu edycja: Andrzej Olszewski od. Powód: rozszerzenie odpowiedzi

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 11 miesiąc temu #33504 przez Andrzej Olszewski
W alegatach znalazłem to świadectwo śmierci. Czy mogę prosić o tłumaczenie z łaciny ? Może są tam inne informacje o śmierci mojego przodka?
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 11 miesiąc temu #33510 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Zabójstwo mojego przodka Stanisława Olszowskiego
No niestety, nie napisano nawet, że to było zabójstwo. Proboszcz Antoni Zalondek poleca wpisanie do księgi zmarłych parafii truskolaskiej następującego zapisu:

24 II 1805 zmarł Stanisław Olszewski, opatrzony sakramentami, lat 50. Dla większej wiarygodności przyłożyłem pieczęć kościoła i podpisałem własnoręcznie. Wypisano w Truskolasach 10 I 1819.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie